نمناک سرگرمیاتومبیل ماشین دنده ای یا اتومات ، کدام بهتر است؟
ماشین دنده ای ، خودوری اتوماتیک
در سال های گذشته فقط ماشین های به خصوصی به گیربکس اتوماتیک مجهز بودند اما حال هر خوردویی از خودروهای ساده تا خودروهای بزرگ لوکس می تواند به این سیتم مجهز باشد که در این مقاله به بحث ماشین دنده ای یا اتومات بهتر است میپردازیم.

 ماشین دنده ای یا اتومات , کدام خودرو بهتر است؟

درسال های گذشته گیربکس های اتوماتیک بخش بسیار کوچکی از خودروهای مورد استفاده قرار می گرفت.

اما حال با این که زمان گذشته است در حال حاظر می توان خودروهای بسیاری از مدل های شهری کوچک گرفته تا لوکس ترین خودروهای بزرگ که از گیربکس اتوماتیک بر خوردار هستند.

گیربکس خودرو


بسیاری از کارخانه ها نمونه های دوکلاچه ای را ارائه می کنند که نه تنها سریع تر از انسان عمل تعویض دنده را انجام می دهند بلکه مصرف سوخت کمتری را نیز بر جای می گذارند. برخی برندها اصلاً دردسر نمونه های دستی را به جان نمی خرند. خب با این تفاسیر، شما چه نوع گیربکسی را انتخاب می کنید؟ اتوماتیک یا دستی؟

گیربکس خودرو

پرفورمنس

عموماً گیربکس های اتوماتیک برای کسانی طراحی شده بودند که علاقه ی چندانی به رانندگی نداشتند. اگر لذت رانندگی واقعی را می خواستید، باید یک نمونه ی دستی را انتخاب می کردید. اما هم اکنون اوضاع تغییر کرده است. تعویض های فوق سریعی که برخی گیربکس های اتوماتیک دارند خیلی سریع تر از نمونه های دستی هستند. فاصله ی بین تعویض دنده ها در حین شتاب گیری سریع تنها در حد چند دهم و صدم ثانیه است البته که در رانندگی روزمره تفاوت هایی وجود دارد.

گیربکس خودرو

وقتی در پیست یا در جاده ای پرپیچ وخم سریع می رانید، گیربکس دستی نسبت به نمونه ی اتوماتیک زحمت زیادی دارد. شما باید به صورت تقریباً هم زمان ترمز کنید، کلاچ را فشار دهید و دنده را تعویض کرده و البته با پدال گاز نیز بازی کنید. در گیربکس اتوماتیک برخی از این فرایندها تنها با فشار یک پدال صورت می گیرد. این همان دلیلی است که چرا برخی طرفداران دوآتشه رانندگی گیربکس دستی را ترجیح می دهند. این وضعیت مهارت بیشتری را طلب می کند. حس بهتری وجود خواهد داشت وقتی خودتان همه چیز را به خوبی انجام می دهید.

مهم تر از همه اینکه در ترافیک هیچ کسی رانندگی را دوست ندارد اما استفاده از گیربکس اتوماتیک باعث می شود که کمتر خسته شوید.

ارزش و قیمت

به علت پیچیده بودن، اغلب باید بهای بیشتری را برای سفارش گیربکس اتوماتیک بپردازید. قیمت ها نسبت به برند و مدل خودروها بسیار متفاوت است. عموماً گیربکس اتوماتیک در یک خودرو باعث افزایش بهای 1500 پوندی آن می شود. برخی برندها بهای بیشتری طلب می کنند مثلاً پورشه اضافه پرداخت 220 پوندی و برخی مدل های آئودی 2900 پوندی را می خواهند.

 

انتخاب شما به ندرت روی ارزش باقی مانده خودرو پس از چند سال تأثیر می گذارد اگرچه که برخی خودروهای لوکس مثل مرسدس بنز در صورت دارا بودن گیربکس اتوماتیک در بازار خودروهای دست دوم معمولاً بهای بالاتری خواهند داشت.

مصرف سوخت

در گذشته گیربکس اتوماتیک تأثیری منفی روی مصرف سوخت داشت اما نرم افزارهای هوشمندتر و نسبت های اضافی استفاده شده در سیستم های مدرن به این معنی است که در حال حاضر گیربکس های اتوماتیک به ندرت اثری منفی روی مصرف سوخت دارند. البته باید اشاره کنیم که مصرف ادعایی کارخانه همیشه درست نیست اما حداقل به شما اجازه می دهد تا ایده ای از نوع انتخابتان را به دست بیاورید.

 وقتی که به یک مدل معمولی ب ام و 320i نگاه می کنیم، مدل مجهز به گیربکس دستی مصرف سوخت 5.3 لیتر در هر صد کیلومتر را دارد درحالی که این عدد در مدل مجهز به گیربکس اتوماتیک 5.4 است. میزان آلایندگی هر دو مدل نیز مشابه است. برخی گیربکس های اتوماتیک راندمان بسیار بهتری نسبت به نمونه های دستی دارند. برای مثال پورشه ادعا می کند که گیربکس PDK موجود در 911 کررا نه تنها در خط مستقیم سریع تر عمل می کند بلکه مصرف سوخت کمتری نیز دارد.

گیربکس خودرو

هرچند به علت پرداخت بهای بیشتر در ابتدای خرید، شاید این مصرف و راندمان بهتر گیربکس اتوماتیک در درازمدت به چشم نیاید؛ مثلاً شما باید بیش از 240 هزار کیلومتر با خودروی خود رانندگی کنید تا اضافه پرداخت 2200 پوندی جبران شود!

قضاوت نهایی

از نظر اقتصادی گیربکس دستی هنوز هم ارزان تر بوده و در درازمدت گیربکس دستی انتخاب بهتری است. البته اگر طرفدار رانندگی هیجانی هستید این انتخاب آسان تر نیز خواهد بود.

گیربکس خودروه

اگر اضافه پرداخت ابتدایی برای گیربکس اتوماتیک را قبول می کنید، پس این نوع گیربکس حس بیشتری را برای شما خواهد داشت. گیربکس های اتوماتیک تعویض های نرم داشته و رانندگی سهل تری را نیز ارائه می کنند و البته تفاوت بسیار کوچکی در بحث پرفورمنس و مصرف سوخت با نمونه های دستی دارند. چه کسی از اینکه رانندگی برایش آسان تر شود فرار می کند؟

ماشین دنده ای یا اتومات ، کدام بهتر است؟

ماشین دنده ای یا اتومات ، کدام بهتر است؟
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 54
برگرفته از car/ک.ک
این مطلب مفید بود ؟ 48 6
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف