نمناک اخباراقتصاد پهلوان مقدم مالک پدیده شاندیز + تصاویر
پدیده شاندیز ، پدیده شاندیز متعلق به کیست
پهلوان مقدم مالک پدیده شاندیز که در زمینه ی توسعه صنعت گرشگری با سرمایه‎ای بالغ بر ۵۲۰ میلیارد ریال در امور توریسم داخلی و بین المللی فعالیت می کند از روند کاری خود می گوید.

مدیر موفق پدیده شاندیز که توانست با مدرک دیپلم یکی از ثروتمندترین های کشور باشد. پهلوان مقدم تنها با دیپلم توانسته است چنین دستگاه عظیمی را برای خود در داخل و خارج از کشور فراهم کند؛ موضوعی که شرکت های ساختمانی زیادی با مدیرهای با تجربه و البته تحصیلکرده از آن عاجز هستند...

تبلیغات و پروژه ها به قدری وسیع و گسترده هستند که اولین سوالی که به ذهن مردم عادی خطور می کند این است که مدیر و مالک این پروژه وسیع کیست؟
مالک پدیده شاندیز شخصی است به نام محسن پهلوان مقدم. به گفته مدیرعامل پدیده سهام پدیده اولین و آخرین شرکت در دنیا که فقط رشد صعودی دارد و هیچگاه نزولی نمی شود.
پروژه های چندین هکتاری از کیش تا مشهد، سیر صعودی قیمت سهام هایش و غیره و غیره همه دسته به دست هم داد تا نام پدیده شاندیز به عنوان یک پروژه وسیع بر سر زبان ها بیفتد. اما اکنون دادستانی کل کشور با توجه به گسترده تر شدن ابعاد تخلفات مالی شرکت های پدیده شاندیز، تبرک و پردیسبان تمامی تبلیغات رسانه ای این شرکت ها را در صدا و سیما و روزنامه ها ممنوع کرده است.
 
پدیده شاندیز
 
شرکت توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز در تاریخ 18 بهمن 1383 تحت شماره 22829 نزد اداره ثبت شرکت های مشهد تحت نام شرکت سرمایه گذاری کاوشگران سهام (سهامی عام) به ثبت رسید. در ادامه و در تاریخ 28 آبان 1387 با تصمیم مجمع عمومی فوق العاده نام شرکت به شرکت توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز (سهامی عام) تغییر پیدا کرد.
 
پهلوان شاندیز از ارتباط با حامد کرزای تا آستان قدس 
 
دامنه فعالیت های او البته تنها به داخل ایران محدود نشده و سابقه فعالیت تجاری در خارج از کشور را نیز دارد. خود در یکی از مصاحبه هایش تعریف کرده است که پیش از ایران در افغانستان سرمایه گذاری کرده و حتی زلمای خلیل زاد، سفیر واشنگتن در افغانستان میهمان رستورانش شده است:هنوز سر و صدای جنگ در افغانستان نخوابیده بود که سرمایه ای زیاد را با خودم برداشتم و رفتم افغانستان. آن دورانی که من به افغانستان رفتم، از ساعت 6 بعدازظهر در کابل حکومت نظامی بود و سروصدای درگیری های پراکنده هم در حاشیه کابل شنیده می شد. برق و آب نبود. با سطل از چاه، آب می کشیدیم. هیچ امکاناتی نبود. درآن وضعیت، من با شهردار کابل مذاکراتی داشتم و توانستم 4هزار متر زمین بگیرم. 
اصلا برایشان قابل باور نبود که یک خارجی، بخواهد در افغانستان جنگ زده سرمایه گذاری کند. به آنها وعده دادم یک رستوران شیک در افغانستان بسازم. آنها هم، این 4 هزار متر زمین را به من دادند ... پس از این که رستوران را افتتاح کردم، پاتوقی شد برای وزیران افغانستان. حتی حامد کرزای هم، برای یک وعده به رستوران ما آمد. از همه مهم تر چیزی که برای سفارت ایران هم غیرقابل پیش بینی بود، حضور زلمای خلیل زاد، سفیر وقت ایالات متحده آمریکا در رستوران ما بود. 
 
البته دامنه سرمایه گذاری های او در افغانستان تنها محدود به افتتاح رستوران در افغانستان نشد و برای سرمایه گذاری بعدی، حق انحصاری بیلبوردهای افغانستان را از حامد کرزای خرید:پس از افتتاح رستوران در افغانستان، من به فکر یک تجارت دیگر در افغانستان افتادم؛ برای همین هم، تمام حق انحصاری بیل بورد های تبلیغاتی افغانستان را به مدت 21 سال از حامد کرزای گرفتم. براساس قراردادی که با کرزای بستم، برای 21 سال حق انحصاری بیل بورد ها به من واگذار شد. دریک دیدار رسمی، حامد کرزای به همراه 7 تن از وزیرانش پای این قرارداد را امضا کردند. البته اصلا نمی دانستند فضای شهر را می فروشند. برای همین هم، یک هواپیما گرفتم و چندنفر از وزرا را با خود به ایران آوردم تا در دیدار با شهرداری تهران، متوجه شدند بیل بوردهای تبلیغاتی، یکی از روش های درآمدزایی شهری است. قرارداد بدی هم نبستم؛ سودی که از تبلیغات نصیب مان می شد، یک سوم به دولت افغانستان می رسید، دو سوم به من. تا الان 451 بیل بورد تبلیغاتی در افغانستان نصب کرده ایم.
 
در این وضعیت، دیگر در افغانستان شروع کردم به ساختمان سازی. چند مجتمع را کلنگ زدم. البته دراین مدت، آستان قدس رضوی هم، در افغانستان سرمایه گذاری کرد و شریک ما شد. تا پیش از این، ما شرکت ایران- افغان بودیم. پس از آن شدیم، شرکت ایران- افغان- رضوی. 41 درصد من،31 درصد آستان قدس، 31 درصد هم دولت افغانستان. من در این مدت، تجارت در ایران را ضعیف کرده بودم. مدیریت کارهای ایران را به یکی از دوستان سپرده بودم. 2 هفته افغانستان بودم و یک هفته ایران.»
 
پهلوان گفته بود که جدیدترین پروژه من راه اندازی شعبه پدیده شاندیز در تهران است. فعلا به دنبال خرید زمین آن هستم و مذاکراتی را هم با ارتش داشتم تا زمینی را در اقدسیه تهران بخرم؛ اما یک پروژه بزرگ دیگر هم دارم. می خواهم کلنگ بزرگترین مجموعه تفریحی خاورمیانه را در شاندیز بزنم. در این پروژه تعهد می دهیم فاز اول آن را که 211 هزار متر زیربنا دارد، در عرض یک سال بسازم. قرارداد ساخت آن را با یک شرکت آلمانی- اسپانیایی بسته ام. در این پروژه، بزرگ ترین شهربازی سرپوشیده خاورمیانه را تاسیس خواهم کرد. یک مرکز خرید بزرگ، یک مجموعه رستوران و تالارهای پذیرایی هم درنظر دارم. 
 
در شرایطی که کارآفرینان تحصیلکرده و جوان از یک سرمایه گذاری بی حاشیه و بدون سنگ اندازی های اداری عاجز شده اند و به دلیل سلطه روابط بر ضوابط، نمی توانند از یک کسب و کار کوچک برندهای قدرتمند بسازند، یک سوال مهم دیگر نیز پیش می آید. چگونه یک فرد با مدرک دیپلم توانسته است به این حجم ثروت و سوددهی دست یابد؟ آیا او نیز به جایی وصل است و با سیاسی ها نشست و برخواست دارد؟ این سوالات در حالی مطرح شده که برخی رسانه ها اعلام کردند:مهدی هاشمی رفسنجانی و دو پسر کوچکش با پسر آقای طبسی و به همراه محافظش از پروژه «پدیده» بازدید و طی صحبتی با محسن پهلوان مالک پدیده شاندیز حمایت خود را از پروژه اعلام کردند. بر اساس اعلام این رسانه ها هاشمی گفته است:شما کارتان را انجام دهید و ماهم شما را حمایت می کنیم! البته نام افراد دیگری مانند مشایی هم در این طرح به میان آمده است که نه تایید و نه تکذیب شده است.
 
تخلفات شاندیز چیست؟
در اختیار گرفتن دهها هکتار زمین :رییس سازمان اراضی کشاورزی اعلام کرد که شرکت پدیده شاندیز 45 هکتار از اراضی خارج از محدوده را در اختیار گرفته و سپس برای قانونی کردن این تخلف این اراضی را به شهر ملحق کرده است. 
تبلیغات:در تبلیغات این طرح بزرگ بزرگ ترین پروژه این شرکت به نام «شهر پدیده شاندیز» معرفی می شود این در حالی است که طبق ماده چهارم «قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری» شهر محلی است با حدود قانونی که در محدوده جغرافیایی مشخص. 
فروش بدون مجوز :چند ماه قبل وزارت راه و شهرسازی نامه ای به رئیس قوه قضائیه داده بود که در آن آمده است:شرکت توسعه بین الملل شاندیز در مغایرت با ماده 9 قانون منع فروش واگذاری اراضی مسکونی مصوب 1381 و ماده 21 قانون پیش فروش ساختمان اقدام به پیش فروش ساختمان کرده است و این اقدام در حالی است که بر اساس قانون درج تبلیغات بدون مجوزهای لازم جرم محسوب می شود.
 
توقیف موقت فعالیت بدلیل تخلفات:شورای عالی شهرسازی و معماری کشور طی برگزاری دو جلسه در تاریخ 28 دی ماه 92 و 12 بهمن 92 با اعزام نمایندگان خود دستور توقف بخشهای اجرا نشده پروژه ساخت شهرک چندمنظوره پدیده شاندیز را صادر کرد.
 
سهام و سهامداران این شرکت
سهامداران پدیده شاندیز
به گفته مدیرعاملش سهام پدیده اولین و آخرین شرکت در دنیا که سهامش فقط رشد صعودی دارد و هیچگاه نزولی نمی شود. شرکتی که طی پنج سال فعالیت ارزش هم سهمش از 111تومان در سال 88 به 11311 تومان در سال 93 (تاکنون) رسیده است.
 
اما این روز ها بحث های زیادی پیرامون مشکلات قانونی شرکت، نحوه فروش سهام خارج از بازار بورس رسمی کشور، اختلاس مالی در آن و حتی حمایت برخی افراد مطرح است که توانسته تا این حد جای پای خود را محکم کند. شرکتی که به مدد پیشتوانه قوی مالیش هزینه زیادی را صرف تبلیغات می کند. گفته می شود 1٫5 درصد از حجم درآمد صدا و سیما از محل تبلیغات مربوط به شرکت پدیده شاندیزاست، علاوه بر این روزانه در روزنامه های سراسری هم تبلیغات دارد که به طور متوسط هزینه هر روز تبلیغ تنها در یک روزنامه 31 تا 41 میلیون تومان است. البته هر زمان که بحث ها مبنی بر اشکالات قانونی این شرکت بالا می گیرد حجم تبلیغات بیشتر می شود و تا آگهی های 121 میلیون تومانی هم می رسد. علاوه بر این یک سوم تبلیغات کل فرودگاه های ایران مربوط به این شرکت است، این ها به همراه صد ها بیلبورد و دیگر انواع تبلیغاتی است که در سراسر کشور به ویژه مشهد برای ساخت شهر افسانه ای پدیده شاندیز در منطقه توریستی شاندیز مشهد در فاز اول و ده ها پروژه مشابه در سراسر ایران انجام می شود.
 
ترکیب اعضای هیأت مدیره میان شرکت توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز و سایر شرکت های تابعه اش موجب شده معاملات درون گروهی و در اصطلاح تیکی تاکای خانوادگی قابل توجهی در آن انجام شود و در نتیجه مشمول ماده 129 قانون تجارت باشد. بطوریکه بیش از 64 درصد سود خالص سال مالی 92 “پدیده” ناشی از معاملات درون گروهی و سود فروش سهام شرکت بین المللی پدیده شاندیز کیش به شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز به مبلغ 4353 میلیارد ریال بوده است. در حقیقت شرکتی با سرمایه 14 میلیارد تومانی به قیمتی بیش از 435 میلیارد تومان فروخته شده که در نوع خود بسیار قابل توجه و بی نظیر است. بطوریکه طبق نظر حسابرس با توجه به عدم ارایه صورت های مالی حسابرسی شده تلفیقی و همچنین وجود زیان انباشته در سال مالی قبل، انجام این قبیل معاملات به ابهامی اساسی در افشای اطلاعات شرکت منجر شده است.

پهلوان مقدم مالک پدیده شاندیز + تصاویر

پهلوان مقدم مالک پدیده شاندیز + تصاویر
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 194
برگرفته از افکارنیوز-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 180 14
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف