نمناک سبک زندگیکار و زندگی نکاتی برای پیشگیری از گرفتار شدن در دام ماموران قلابی
مامور قلابی ، مامور پلیس قلابی
شاید خیلی از ما بدون اینکه خودمان متوجه شده باشیم با ماموران قلابی رو به رو شده ایم،اما راه تشخیص این سارقان چیست؟

مامور قلابی را چگونه تشخیص دهیم؟

کم نیستند افرادی که در دام سارقانی افتاده اند که در پوشش ماموران پلیس، اموالشان را به سرقت برده اند؛ افرادی که عمدتاً به دلیل عدم آشنایی با حقوق شهروندی خود، بی قید و شرط تسلیم افرادی می شوند که خود را مامور پلیس یا سایر نهادها و ارگان ها معرفی می کنند.

بررسی نوع رفتار افرادی که در دام ماموران قلابی گرفتار شده اند نشان می دهد که این افراد در احراز هویت کسانی که خود را مامور دولت معرفی می کنند، سهل انگارانه غفلت کرده و در برابر اتهاماتی که از سوی مامورنماها به آن ها وارد می شود، با تمرکز و دقت عمل نمی کنند. اما برای پیشگیری از گرفتار شدن در طعمه این سارقان، دانستن 13 نکته زیر ضروری است. 

دانستن 14 نکته هنگام مواجه شدن با ماموران قلابی:

1- عدم آگاهی و مهارت شهروندان در اطمینان یافتن از صحت ادعای افرادی که خود را مامور دولت و نیروی انتظامی معرفی می کنند، دستاویز مهم و کارایی است که بسیاری از مجرمان مامور نما با دست آویز قرار دادن آن و با تکیه بر تجربیات خود در برخورد با مامورین، دست به سوء استفاده کردن و اخاذی از شهروندان می زنند.

2- از آنجا که مامورین بر اساس قانون، حق ورود به حریم خصوصی و منزل شما را ندارند، شما می توانید با خواستن کارت شناسایی و حکم قضایی نسبت به احراز هویت آنها اطمینان حاصل کنید و در غیر این صورت اجازه ورود آنها به خانه و خودروی خود را ندهید.

 

مامور قلابی

تشخیص ماموران قلابی پلیس3- نوع در خواست کسی که به عنوان مامور قانون با شما برخورد می کند بر اساس قانون روالی مشخص دارد. اولین چیزی که مامور در مورد شما باید بررسی کند، احراز هویت شماست و باید اول مدارک شناسایی شما را چک کند و نه کیف پول یا سوئیچ شما را.

4- مامور باید برای انتقال شما به کلانتری منتظر اتومبیل پلیس بماند، پس اگر مامور نما از شما خواست که پیاده با او همراه شوید، مودبانه از او بخواهید تا منتظر خودرو شود. اگر او این مسئله را نپذیرفت، مامورنما است.

5- در نحوه بازرسی سارقین در لباس نیروی انتظامی، نشانه هایی وجود دارد که باید آن ها را هوشمندانه بررسی کنید. مثلاً وقتی افرادی با خودروی شخصی و حتی علائم و نشانه هایی از خودروی نیروی انتظامی جلوی شما را می گیرند و راننده خودرو را روشن نگاه داشت و فردی در صندلی عقب صورت خود را مخفی کرد و کسی که به عنوان ارشد شما را فراخواند از خودرو پیاده نشد، شجاعانه مقاومت کرده و تسلیم نشوید.

6- آشفته کردن مردم با زدن اتهامات مختلف یکی از روش های شایع مامورنماهاست. در چنین شرایطی اگر فریب آن ها را بخورید و شما را سوار کنند، حتماً در زمان و مکان مناسب دست به سرقت خواهند زد و یا با ترساندن شما کیف پول و سوئیچ شما را خواهند گرفت. اگر به خود مطمئن هستید تسلیم آن ها نشوید.

7- سارقین مامور نما در باندهای زاغ زنی نیز فعالیت دارند، بدین گونه که وقتی شما از بانک مقدار زیادی پول برداشت می کنید، یکی از این افراد با وارد کردن اتهام به شما، سعی در سرقت از شما را دارد که باید هوشیارانه در برابر آن ها مقاومت کنید.

8- افرادی که با خود ارز حمل می کنند همواره از طعمه های محبوب سارقین اند. اگر در راه فرودگاه و یا در بازگشت از فرودگاه، خودرویی به جز خودروهای رسمی نیروی انتظامی به شما فرمان ایست داد، به هیچ عنوان نایستید و فوراً با پلیس 110 تماس بگیرید.

9- ماموران نیروی انتظامی موظفند در جرائم رانندگی سبک، فرد صاحب خودرو را به همراه یک مامور به پارکینگ انتقال دهد. اگر فرد مدعی جز این کرد، در پلیس بودن او شک کنید.

10- تقاضای حاضر شدن گشت کلانتری در محل، در مواقعی که به پلیس بودن فردی که خودروی شما را متوقف کرده و می خواهد داخل خودرو بنشیند، شک دارید بهترین عملکرد ممکن است.

 

مامور قلابی

تشخیص ماموران قلابی پلیس

 

11- یکی دیگر از راه های شناخت سارقین مامور نما تناقض است. مثلاً مامورینی که با لباس فرم مشغول به گشت زنی هستند، هرگز نمی توانند از خودروهای شخصی استفاده کنند که در صورت وجود این تناقضات باید در مامور بودن افراد شک کنید.

12- به جزء مامورین پلیس بزرگراه که تنها به تخلفات رانندگی می پردازند، همه مامورین نیروی انتظامی موظفند در هنگام گشت زنی از لباس فرم استفاده کنند. وارد کردن هر نوع اتهام دیگری از این مامورین باید شما را مشکوک کند.

13- در برابر شگردهایی که سارقین ملبس به لباس پلیس برای ترساندن شما به کار می گیرند، مرعوب نشوید.

14- داشتن آگاهی و دانش نسبت به روند بازرسی مامورین انتظامی از منزل، فروشگاه و غیره، موثرترین راه برای مصونیت در برابر سارقین مامور نماست.

نکاتی برای پیشگیری از گرفتار شدن در دام ماموران قلابی

نکاتی برای پیشگیری از گرفتار شدن در دام ماموران قلابی
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 4
برگرفته از باشگاه خبرنگاران جوان/ی
این مطلب مفید بود ؟ 3 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف