نمناک بهداشت و سلامتتغذیه ماهی پرورشی یا ماهی دریایی بخوریم؟
ماهی ، گوشت ماهی
ماهی از مواد غذایی است که خاصیت فراوانی دارد و مصرف آن برای سلامتی بسیار ضروری است اما متاسفانه در کشور ما ماهی و غذاهای دریایی به اندازه مناسب مصرف نمی شود.

خوردن 2 بار ماهی در هفته ضروری است.

طبق بررسی های انجام شده مشخص گردیده مصرف دو بار ماهی در هفته، حتی در افرادی که دچار سکته قلبی شده اند، میزان مرگ و میر را تا 30 درصد کاهش می دهد.ماهی منبع غنی امگا 3 است و جلوگیری از لخته شدن خون و کاهش فشار خون از خواص امگا – 3 است.

خوردن 2 بار ماهی در هفته ضروری است.

 

گوشت ماهی جزو منابع پروتئینی بسیار عالی محسوب می شود. آهن موجود در گوشت ها و به ویژه گوشت ماهی که برای خونسازی بسیار ضروری است، 10 برابر قابلیت جذب بیشتری نسبت به منابع گیاهی دارد. همین طور ویتامین ارزشمند B12 که همراه ویتامین A و فلوئور بیشترین مقدار آن در گوشت ماهی ها وجود دارد.
ما در کشوری زندگی می کنیم که ماهی بخش کوچکی از سبد غذایی خانواده ها را تشکیل می دهد. به خصوص هنوز در شهرهای کویری مردم خیلی کم ماهی می خورند. هرچند در سال های اخیر سرانه مصرف ماهی ـ که امروزه مقدار آن جزو شاخص های توسعه یافتگی جوامع محسوب می شود ـ در کشور افزایش یافته است، با این حال تا رسیدن به جایگاه مطلوب فاصله ای طولانی داریم. با وجود تلاش های متعدد برای فرهنگسازی و بهبود سبک غذایی ایرانیان، هنوز خیلی ها آشنا نبودن با روش طبخ خوب یا وجود تیغ در گوشت ماهی یا طبع غذایی خود را بهانه مصرف ناچیز ماهی می دانند.

چرا باید ماهی بخوریم؟
حال پرسش این است که گوشت ماهی چه ویژگی ای نسبت به سایر گوشت ها دارد که از آن به عنوان غذا ـ دارو یاد می شود؟
دکتر احمدرضا درستی، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران و متخصص تغذیه در پاسخ به این پرسش می گوید:اصولا مصرف انواع گوشت ها و مواد پروتئینی برای ساخت سلول های جدید و حفاظت از سلامت سلول های موجود در بدن ضروری است. گوشت ماهی جزو منابع پروتئینی بسیار عالی محسوب می شود. آهن موجود در گوشت ها و به ویژه گوشت ماهی که برای خونسازی بسیار ضروری است، 10 برابر قابلیت جذب بیشتری نسبت به منابع گیاهی دارد. همین طور ویتامین ارزشمند B12 که همراه ویتامین A و فلوئور بیشترین مقدار آن در گوشت ماهی ها وجود دارد.
وی با اشاره به وجود امگا 3 و چربی های بسیار سودمند موجود در گوشت ماهی می گوید:امروزه ماهی را به عنوان غذای مغز می شناسیم. به این صورت که اگر امگا 3 از طریق غذا به اندازه کافی تأمین نشود، سلول های مغزی در درازمدت آسیب می بینند. همچنین ثابت شده بروز افسردگی های خفیف تا مزمن و همین طور بسیاری از بیماری های روحی با دریافت اسیدهای چرب امگا 3 بهبود می یابند. به علاوه بروز بیماری های قلبی ـ عروقی و بسیاری از سرطان ها با کمبود اسید چرب امگا3 رابطه دارد و در واقع می بینیم کسانی که کمتر ماهی می خورند بیشتر به این بیماری ها دچار می شوند.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران وجود سلنیوم در گوشت ماهی را از مزیت های ممتاز این ماده غذایی برمی شمارد و می گوید:سلنیوم ماده ضدسرطان و آنتی اکسیدانی است که در غذاهای خشکی کمتر وجود دارد. علاوه بر این ید نیز در خاک ایران بسیار ناچیز است و از این رو در غذاهای گیاهی و گوشت قرمز بسیار کم وجود دارد. مجموع این مزایا و ضرورت ها در گوشت ماهی موجب می شود نتوانیم ماهی را از چرخه خوراک هفتگی کنار بگذاریم.

هفته ای دو با ماهی بخورید

با بوی زُهم ماهی چه کنیم؟
خیلی های می گویند ماهی را به علت طعم و بوی ناخوشایندش دوست ندارند. سوال این دسته افراد این است که آیا می توان ماده غذایی دیگری را به عنوان جایگزین ماهی در نظر گرفت؟
این متخصص تغذیه در پاسخ می گوید:خوشبختانه برخی ماهی ها بو و طعم خاص ماهی را ندارند. ولی به تجربه می توان گفت ماهی هایی که بوی زهم بیشتری دارند، حاوی امگا 3 بیشتری هستند و مفیدترند. مثلا قزل آلا و شیرماهی بوی زهم کمتری دارند و بسیار شبیه گوشت مرغ هستند. همین طور به عنوان جایگزین ماهی مصرف میگو را ـ با توجه به میزان کلسترول بالاترش نسبت به ماهی ـ به مقدار یک وعده در هفته توصیه می کنیم. در غیر این صورت به ناچار باید به سراغ تأمین امگا 3 بدن از طریق سبزیجات و استفاده از نمک یددار و تأمین فلوئور از طریق شوینده های دهان برویم که البته کماکان توصیه به مصرف ماهی را ارجح می دانیم.

ماهی دریایی یا پرورشی؟
تصور نادرست عمومی این است که ارزش غذایی ماهیان پرورشی کمتر است. دکتر درستی تصریح می کند:درست است که ماهی پرورشی امگا 3 کمتری دارد، اما در عوض ماهی پرورشی گوشت لطیف تر و با قابلیت هضم بهتری دارد. به علاوه مواد شیمیایی و فلزات سنگین در گوشت ماهیان پرورشی نسبت به ماهیان دریایی که در زیستگاه هایی آلوده به جیوه و مواد سمی زندگی می کنند بسیار کمتر است. نتایج تحقیقات نشان می دهد بهتر است مادران باردار از مصرف ماهیان شکارچی دریایی مثل فیله کوسه و شیر و تون ماهی به مقدار بیشتر از یک بار در هفته پرهیز کنند. در این حالت ماهیان پرورشی مثل قزل آلا و کپور می توانند دو بار در هفته مصرف شوند.

کدام ماهی؟ کدام روش پخت؟
خوشبختانه در کشور ما قیمت گوشت ماهی در مقایسه با گوشت قرمز بسیار پائین تر است. از انواع ماهیان پرورشی مانند فیتوفاگ (آزاد پرورشی)، قزل آلا و ماهی آمور (سفید پرورشی) به صورت هفتگی و با رعایت اصل تنوع و تعادل غذایی می توانیم استفاده کنیم.
دکتر درستی با بیان این مطالب می گوید:تفاوت ارزش تغذیه ای میان ماهیان تازه و منجمد چندان جدی نیست. اتفاقا اگر از فروشگاه های معتبر ماهی را به صورت منجمد با بسته بندی کارخانه ای و زیر نظر وزارت بهداشت تهیه کنیم، بهتر و معتبرتر است. اگر ماهی را تازه تهیه و بعد منجمد کنیم تا دو ماه در فریزر و اگر به صورت منجمد صنعتی تهیه کنیم تا شش ماه در فریزر در دمای پایین تر از منفی 18 درجه قابل استفاده است.

وی درخصوص روش طبخ مناسب، سرخ کردن را بدترین روش معرفی می کند و می گوید:به جز روش سرخ کردن که متاسفانه رایج ترین روش در کشور ماست و امگا 3 را نه فقط از بین می برد که تبدیل به مواد سرطان زا می کند، سایر روش ها از قبیل آب پز، بخارپز و کباب کردن مناسب هستند و تفاوتی ندارند. 

ماهی پرورشی یا ماهی دریایی بخوریم؟

ماهی پرورشی یا ماهی دریایی بخوریم؟
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 15
برگرفته از سلامت نیوز -/ن.م
این مطلب مفید بود ؟ 13 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف