نمناک سرگرمیگوناگون کشف ماهی کور مکزیکی + تصاویر
ماهی کور ، ماهی غارنشین
ماهی کور مکزیکی از یک سری اندام های حسی با نام خطوط جانبی برای تشخیص ارتعاشات و جریان های آبی استفاده و بدین طریق مسیر خود را شناسایی می کند.
بازدید : 1,864 نفر

ماهی کور



این حقیقت که برخی حیوانات قوای بینایی فوق العاده ای دارند باعث نمی شود که ابرقهرمان طبیعت باشند،چرا که دانشمندان دانشگاه لوند سوئد به تازگی یک نوع ماهی غارنشین بی چشم در مکزیک را مورد بررسی قرار داده اند.

زیستگاه این ماهی همه چیز خوار غارهای تاریک و زیر زمینی است که به ندرت غذا در آن ها یافت می شود.دانشمندان گمان می کنند که نداشتن چشم در واقع استراتژی این ماهی برای جبران غذا و کسب انرژی مورد نیاز و حفظ بقای خویش است.

نتیجه تحقیقات این دانشمندان در مجله پیشرفت های علمی (Science Advances) به چاپ رسیده است. در گزارش این مجله آمده :این ماهی از یک سری اندام های حسی با نام خطوط جانبی برای تشخیص ارتعاشات و جریان های آبی استفاده و بدین طریق مسیر خود را شناسایی می کند.

ماهی کور

جالب است بدانید محققاندر این تحقیق،  ماهی غارنشین را با ماهی های نزدیک به سطح آب و دارای چشم که به منابع غذایی گسترده دسترسی دارند، مقایسه کردند. به عنوان مثال بخش هایی از مغز هر دو ماهی که وظیفه کنترل بینایی را برعهده دارند و میزان مصرف اکسیژن مورد نیاز برای انجام فعالیت های مرتبط با بینایی را بررسی کردند. نتایج نشان می داد که از دست دادن چشم در ماهی غارنشین، البته با توجه به سن آن، باعث ذخیره 5 تا 15 درصدی کل انرژی بدن می شود.

اریک وارنت پروفسور بخش جانورشناسی عملی از دانشگاه لوند می گوید:این نتایج ثابت می کنند که بدن حیوانات، کم کاری دیگر اندام ها را جبران می کند تا بدین طریق انرژی لازم را برای کنترل چشمان و مغز پیشرفته تر داشته باشد.

کشف ماهی کور مکزیکی + تصاویر

کشف ماهی کور مکزیکی + تصاویر
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 5
برگرفته از دولت بهار - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 5 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف