نمناک بهداشت و سلامتتغذیه رعایت نکات مهم تغذیه ای برای ماه محرم
ماه محرم ، غذاهای نذری ماه محرم
همه ی ما می دانیم که مردم در ماه محرم غذاهای نذری می دهند اما رعایت برخی اصول در تهیه و طبخ نذریها اهمیت بسیاری دارد.

توصیه های تغذیه ای برای ماه محرم

مهندس آیدا غفاری کارشناس اداره نظارت بر مواد غذایی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی بیان کرد:در ماه محرم نذر های زیادی به صورت پختن غذا و پخش بین مردم ادا میشود که رعایت برخی اصول در تهیه و طبخ نذریها اهمیت بسیاری دارد.
مهندس غفاری افزود:مهمترین نکته تهیه مواد اولیه مرغوب و تازه و رعایت بهداشت کامل میباشد که در غیر این صورت ممکن است بیماری از طریق غذای تهیه شده به افراد بسیاری سرایت پیدا کند.
کارشناس تغذیه معاونت غذا و دارو ادامه داد:در قدم بعدی با توجه به افزایش خطر بیماریهای غیر واگیر مثل دیابت، فشار خون و چربی بالای خون توصیه میشود روغن کمتری در طبخ نذری ها بکار برده شود. برای مثال پیاز و سبزی مورد مصرف در تهیه خورشت ها نباید خیلی زیاد سرخ شود. چرا که هم محتوای ویتامینی ان کاهش می یابد و هم روغن بیشتری مصرف میشود.

 

ماه محرم

نکات بهداشتی در تهیه غذاهای نذری

 مهندس غفاری اظهار کرد:در تهیه شله زرد، انواع شربت ها و نوشیدنی های نذری توصیه میشود شکر کمتری مصرف شود و کم شیرین تر باشند.
همچنین از مصرف نمک زیاد در پخت نذری ها خودداری شده و حتما از نمک تصفیه شده ید دار استفاده شود.
کارشناس تغذیه همچنین یادآور شد:برنج مصرفی قبل از پخت چندین بار توسط افراد مختلف پاک و تمیز شود تا هر گونه ناخالصی اعم از فضله موش، سنگ و غیره از برنج حذف گردد و نهایتا نذری با کیفیت و سالم به دست مصرف کننده برسد.

رعایت نکات مهم تغذیه ای برای ماه محرم

رعایت نکات مهم تغذیه ای برای ماه محرم
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از بهداشت نیوز/ی
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف