دیگران چه می خوانند..؟
نمناک بهداشت و سلامتتغذیه هرگز ماکارونی را دم نکنید!
ماکارونی ، ماکارونی دم کشیده
ماکارونی یک ماده غذایی با ارزش تغذیه ای مناسب و مفید است. با ما همراه شوید تا با نکات مهم در مصرف ماکارونی آشنا شوید...
بازدید : 11,318 نفر

خوردن ماکارونی دم کشیده ممنوع

ماکارونی یک ماده غذایی با ارزش با ارزش تغذیه ای مناسب ومفید است . به دلیل ماهیت کربوهیدراتی این غذا که شاخص غذاهای برپایه غلات است ، در صورت در نظر گیری هرم انرژی در پایه آن قرار می گیرد این امر نشان دهنده سهم بالای آن در تأمین انرژی مورد نیاز روزانه است.

ارزش غذایی ماکارونی طی فرایندی که از مرحله خرید تا طبخ آن طی می کند دستخوش تغییرهای زیادی می شود. درواقع هرچه موادغذایی طبیعی تر مصرف شوند، نمایه گلایسمی شان کمتر است و هر چقدر عملیات فراوری در آنها بیشتر انجام شود، نمایه گلایسمی شان افزایش پیدا می کند.

نحوه پخت ماکارونی در افزایش نمایه گلایسمی آن نقش موثری دارد به این ترتیب که با دم کردن ماکارونی یا حتی برنج، نمایه گلایسمی موادغذایی به میزان قابل ملاحظه ای افزایش پیدا می کند زیرا با این عملیات ضریب هضم غذا بیشتر می شود و به آسانی قندخون را افزایش می دهد. البته ماکارونی جوشیده، نمایه گلایسمی پایینی دارد اما با دم کردن ماکارونی و خوردن آن، قندخون 2 برابر بیش از مصرف ماکارونی آبکش شده بالا می رود.
 
از نظر تغذیه ای مصرف غذاهای دارای نمایه گلایسمی بالا به دلیل بالابردن قندخون در مدت زمانی کوتاه، مناسب نیست و امکان ابتلا و تشدید بیماری هایی مانند فشارخون، بیماری های قلبی، دیابت و حتی چاقی را افزایش می دهد، بنابراین بهتر است برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های یادشده از غذاهای با نمایه گلایسمی پایین در برنامه غذایی استفاده کنید. به همین دلیل است که به افراد سالم توصیه می شود تا جایی که می توانند موادغذایی با نمایه گلایسمی بالا استفاده نکنند و به جای آن موادغذایی با نمایه گلایسمی متوسط را جایگزین کنند. البته مصرف موادغذایی با نمایه گلایسمی بالا در ورزشکاران حرفه ای که پس از تمرین مجبور هستند، ذخایر گلیکوژنشان را تامین کنند اشکالی ندارد.
 
ماکارونی

ارزش غذایی ماکارونی

 اگر فرزندتان هم اضافه وزن دارد، بهتر است در حد تعادل این دسته از موادغذایی را در برنامه غذایی اش بگنجانید. مصرف ماکارونی دم کشیده به سالمندانی که در معرض ابتلا به مشکلات متابولیسمی هستند نیز توصیه نمی شود زیرا وقتی موادغذایی حاوی کربوهیدرات مانند برنج، ماکارونی و نان به مدت طولانی طبخ می شوند، سرعت آزادشدن قند (گلوکز) از ترکیب های نشاسته ای شان افزایش می یابد و به اصطلاح نمایه گلایسمی شان بالا می رود؛ ترکیب نشاسته ای در بدن به سرعت به قند ساده تبدیل می شود و درنتیجه پاسخ انسولین بدن هم افزایش می یابد و در نهایت باعث بروز مشکلات متابولیکی خواهد شد.
مصرف چنین غذاهایی به بیماران دیابتی نیز به هیچ وجه توصیه نمی شود چون مصرفشان به شدت قندخون را افزایش می دهد و آنها نمی توانند در زمان مشخص آن را به حد ثابت نگه دارند. در بیماران قلبی نیز افزایش قندخون باعث تولید کلسترول می شود که عامل مهمی در وخیم تر کردن حال این بیماران است. به همین دلیل بیماران دیابتی و قلبی -عروقی بهتر است در کمترین مقدار ممکن موادغذایی با نمایه گلایسمی بالا را مصرف کنند.

هرگز ماکارونی را دم نکنید!

هرگز ماکارونی را دم نکنید!
3.914
برگرفته از پارس نیوز -/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 11 3
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف