نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها چگونه مطمئن شویم مبتلا به ایدز هستیم یا خیر ؟
ایدز ، ایدز چیست
ایدز یا اچ آی وی بیماری است که اگر شخصی به آن مبتلا باشد ممکن است تا 10 سال هم از ابتلا به این بیماری بی خبر باشد و به آسودگی زندگی کند. اما ناقل ایدز می باشد و ممکن است دیگران را آلوده کند.
بازدید : 64,712 نفر

تمام نکاتی که باید در مورد ایدز و احتمال ابتلا به آن و... رادر ادامه ببینید.

 

بیماری ایدز نوعی بیماری خطرناک است که از طریق رفتارهای پر خطر انتقال میابد و از زمان ورود ویروس ایدز به بدن تا زمانی که نشانه های بیماری را ببینیم ممکن است سال ها طول بکشد. ابتلا به این بیماری از طریق آزمایش خون مشخص می شود.

ایدز بیماری ست که توسط ویروسی به نام اچ آی وی منتقل می شود. این ویروس به تدریج قدرت دفاعی بدن را ضعیف می کند به طوریکه فرد به انواع عفونت ها و سرطان ها مبتلا شده و در نهایت منجر به مرگ می شود. از زمانی که فرد به ویروس مولد ایدز (اچ آی وی) مبتلا می شود تا شروع بیماری ممکن است بیش از 10 سال طول بکشد چرا که ابتلا به اچ آی وی در ظاهر فرد مشخص نمی شود.

بیماری ایدز خطرناک است

نحوه سرایت ویروس اچ آی وی

ویروس اچ آی وی چگونه وارد بدن می شود؟

تماس جنسی با فرد مبتلا بدون استفاده از وسایل پیشگیری، استفاده مشترک از وسایل تزریق یا سایر ابزار تیغ و برنده مثل تیغ یا سوزن خالکوبی، انتقال خون و فرآورده های خونی آلوده و انتقال از مادر مبتلا به نوزاد در طی حاملگی، زایمان و شیردهی. البته شایع ترین راه ابتلا به اچ آی وی در جهان تماس جنسی نامطمئن، محافظت نشده و خارج از چارچوب است. مصرف موادمخدر، الکل و... قدرت تصمیم گیری فرد را برای پرهیز از رابطه جنسی حفاظت نشده مختل می کند.

 مبتلایان به ایدز را حمایت کنیم

نکاتی در مورد حمایت از مبتلایان به ایدز

مبتلایان به ایدز نیازمند حمایت جامعه هستند

ویروس مولد ایدز از طریق تماس های معمولی مثل دست دادن، در آغوش کشیدن، روبوسی، عطسه و سرفه، استفاده از توالت و حمام، استفاده از ظروف و وسایل غذاخوری مشترک، استفاده از استخر عمومی و نیش حشرات منتقل نمی شود. افراد مبتلا و بیماران، نیاز به حمایت و همدلی جامعه دارند. آنچه ما را در معرض خطر قرار می دهد رفتارهای پرخطر ماست، نه زندگی در کنار افراد مبتلا.

چگونه مطمئن شویم مبتلا به ایدز هستیم یا خیر ؟

بنابر اعلام اداره کنترل ایدز و بیمار های آمیزشی وزارت بهداشت، ابتلا به ویروس مولد ایدز فقط از طریق آزمایش خون مشخص می شود. از زمانی که ویروس وارد بدن فرد شده تا زمانی که در آزمایش خون مشاهده می شود ممکن است چند ماه طول بکشد. بهتر است قبل از انجام آزمایش با یک مشاور صحبت شود. اگر از ابتلای خود یا همسر خود به اچ آی وی نگران هستیم می توانیم به مرکز مشاوره بیماری های رفتاری مراجعه کنیم در این مراکز علاوه بر آموزش، مشاوره و ارائه وسایل پیشگیری، آزمایش اچ آی وی به صورت رایگان با حفظ رازداری انجام شده و افراد مبتلا یا بیمار تحت مراقبت و درمان قرار می گیرند. آدرس این مراکز را از مراکز بهداشتی-درمانی منطقه خود سؤال کنید.

راه های درمان بیماری ایدز چیست

روش های درمان ایدز

آیا می توان ایدز را درمان کرد ؟

در حال حاضر درمان قطعی که ویروس را از بین ببرد وجود ندارد. درمان های موجود می توانند طول عمر بیمار را افزایش داده و کیفیت زندگی او را بهتر کنند. هر کدام از ما می توانیم با حفاظت از خود و دیگران در برابر ایدز، صحبت با دیگران در این مورد، تلاش برای پذیرفته شدن و حمایت افراد مبتلا به اچ آی وی در جامعه و محله خود، مشارکت در اطلاع رسانی برای ایدز و دعوت از دیگران برای این مشارکت گامی در جهت مبارزه با ایدز برداریم و از هم اکنون پیشگام شویم.

به طور کلی داروهایی که در درمان ایدز به کار می رود دو دسته است :

دسته اول داروهایی است که بر ضد خود ویروس اچ آی وی است. این داروها باعث مرگ این ویروس می شود و دسته دوم داروهایی است که بر علیه عفونت های فرصت طلب استفاده می شود. اما هیچ یک از این دارو ها نمی تواند ایدز را ریشه کن کند.

چگونه مطمئن شویم مبتلا به ایدز هستیم یا خیر ؟

چگونه مطمئن شویم مبتلا به ایدز هستیم یا خیر ؟
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 484
برگرفته از ایسنا -/ ن.م
این مطلب مفید بود ؟ 424 60
برچسب ها :
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف