مجالس عزاداری
برای حضور خانوادگی با همسر و فرزند در مجالس عزاداری محرم باید برخی نکات را رعایت کنید تا بتوانید بهتر عزاداری کنید.

حضور خانوادگی در مجالس عزاداری

در ایام محرم و عزاداری امام حسین(ع) حضور کودکان در هیئت های مذهبی و مجالس روضه به یکی از دغدغه های اصلی مادران تبدیل می شود.برای حضور در مجالس عزاداری ماه محرم همراه با همسرتان چه نکاتی را باید رعایت کنید؟

محرم که آغاز می شود، لباس های سیاه مان که بیرون می آید، کوچه ها که سیاه پوش می شود و تکیه ها که برپا می شود، فصل جدیدی از عاشقانه های ما آغاز می شود و چه چیزی زیباتر از این که عاشقانه های زمینی مان را با عاشقانه های آسمانی گره بزنیم.

مجالس عزاداری

حضور در مجالس عزاداری محرم

چه چیزی زیباتر از این که در کنار همسر و فرزندان، مهمان خیمه اباعبدا... (ع) شویم. در این نوشته سعی کرده ایم ریزه کاری های هیئت رفتن همراه همسر و خانواده را با هم مرور کنیم. با ما همراه باشید.

یک پارچه شدن من ها
یکی از مهم ترین شاخصه های یک ازدواج موفق، ما شدن زن و شوهر و یک پارچه شدن من های آنان است. همراه شدن زن و شوهر در برنامه هایی که برای هر دوی آن ها لذت بخش است؛ باعث به وجود آمدن ادبیات مشترک، علایق مشترک، زاویه نگاه های نزدیک به هم و به صورت خلاصه، صمیمیت و نزدیکی بیشتر و شیرین تر شدن زندگی مشترک می شود.
کدام هیئت؟
این روزها انواع هیئت های مذهبی و جلسات عزاداری برپا و دامنه انتخاب شما برای رفتن به مجلس مد نظرتان گسترده است. هیئت ها هر کدام خصوصیات مخصوص به خود را دارند. این که شما و همسرتان کدام یک از انواع مجالس را می پسندید، به سلیقه و علاقه شما بستگی دارد. فقط سعی کنید حتما با هم مجالس مختلف را بررسی کنید و بر روی مجلسی که علایق و سلیقه هر دوی شما را تامین می کند، به تفاهم برسید.


قلب هیئت؛ سخنران و مداح
سخنرانان و مداحان هسته اصلی و قلب یک هیئت هستند. نوع سخنرانی و مداحی که در جلسات ارائه می شود، بسته به شخصیت مداح و سخنران و ذائقه و توانایی های آن ها متفاوت است. در انتخاب نوع سخنرانی و مداحی هم این ذائقه شما و همسرتان است که تعیین کننده مجلس مد نظر شماست اما نکته مهم این است که در انتخاب مجلس مد نظرتان به دو موضوع توجه کنید. اول این که مجلسی را انتخاب کنید که در کنار شور حسینی، شعور حسینی را هم در شما متجلی کند و بار محتوایی خوبی داشته باشد و دیگر این که سخنران و مداح آن از منابع و روایات معتبری استفاده کنند و مشخصا روضه خوانی آن ها حول محور مقاتل معتبر شکل گیرد نه خیال پردازی یا بزرگ نمایی و افراط گرایی.

انتخاب محل مناسب
نکته بعدی، انتخاب هیئتی است که محل مناسب، آرام و ایمن برای عزاداری شما و همسرتان فراهم کند. این درست است که در راه عزاداری سیدالشهدا (ع) همه ما حاضریم سختی ها و مرارت های زیادی را تحمل کنیم اما برای این که بتوانید با آرامش و خیال راحت به محتوای مجلس توجه داشته باشید، نیاز به حداقلی از امکانات و شرایط دارید.

مکان هیئت را بررسی کنید
دقت کنید هم قسمت مردانه و هم بخش زنانه، جای کافی و مناسب برای نشستن شما و همسرتان داشته باشد. امکانات صوتی را بررسی و سعی کنید تا شما و همسرتان در محلی استقرار پیدا کنید که صدای مناسب و احیانا دید کافی از سخنران و مداح هیئت داشته باشید. در بعضی از مجالس و هیئت ها، این امکان وجود دارد که مثلا در حیاط یا محوطه بیرونی، شما و همسرتان در کنار هم از فضای معنوی استفاده کنید. در این صورت، فرصت عزاداری دو نفره و همراه با هم را از دست ندهید.

بچه ها و مجالس محرم
اگر شما صاحب فرزند یا فرزندانی هستید، انتخاب مجلس عزاداری مناسب برای او، توجه به نکات خاصی را می طلبد. اگر فرزند شما نوجوان است، دقت کنید مجلسی را انتخاب کنید که سطح مطالب و محتوای ارائه شده در آن با سن و سال فرزند شما مطابقت داشته باشد. با توجه به شور و حال سنین نوجوانی، سعی کنید مجلسی را انتخاب کنید که سینه زنی و نوحه خوانی پرشورتری داشته باشد. بعضی از هیئت ها بخشی از کارها و مسئولیت های مجلس را به نوجوانان می سپارند. اگر بتوانید چنین مجالسی را پیدا کنید، فرزندتان در کنار عزاداری، مهارت و تجربه ایفای مسئولیت های اجتماعی را هم کسب خواهد کرد.
 
درباره کودکان و خردسالان اما موضوع کمی متفاوت است. اگر فرزند خردسالی دارید مجلسی را انتخاب کنید که کوتاه تر باشد تا حوصله او سر نرود. همچنین دقت کنید جایی از مجلس را برای نشستن انتخاب کنید که تا حد امکان هنگام خاموش شدن چراغ ها زیاد تاریک نباشد و باعث ترس و وحشت بچه ها نشود. بچه های کوچک به طورمعمول از سر و صدا و همهمه سینه زنی و نوحه خوانی و به خصوص شور زدن جمعیت می ترسند، سعی کنید در این لحظات آن ها را از مجلس بیرون ببرید تا تجربه ترس و وحشت در مجلس اباعبدا...(ع) برای آن ها تثبیت نشود. همراه داشتن یک چراغ قوه کوچک و مقداری آب و خوراکی هم هنگام طولانی شدن و تاریکی مراسم به شما کمک زیادی خواهد کرد.

نکاتی برای حضور خانوادگی در مجالس عزاداری

3.33
این مطلب مفید بود ؟21
برگرفته از خراسان -/ح
برچسب :
وبگردی