نمناک دین و مذهبگوناگون ابراهیم مالک اشتر در کجا دفن شده است + عکس
ابراهیم مالک اشتر ، مقبره ابراهیم
ابراهیم مالک اشتر سرور قبیله نخع و یکه تاز آنان از فرماندهان شریف و با سیادتی بود که به شجاعت و تدبیر مشهور بود. بسیاری از مورخان او را در شجاعت ستوده ان

مزار «ابراهیم مالک اشتر» کجاست

از افرادی که در تاریخ برای خود یل و قدرت عظیمی بود وبزرگان پیرامون او بسیار سخن گفته اند ، ابراهیم مالک اشتر می باشد که در این مطلب به آشنایی بیشتر پسر مالک اشتر ، آن مرد رزم آور و شجاع سپاه امام علی (علیه السلام ) می پردازیم .

ابراهیم فرزند برومند مالک اشتر یار صمیمی و صحابی خاص امیرالمؤمنین علی(ع) است.

زمانی که مختار ثقفی برای پیشبرد اهداف قیام به پیشنهاد سران شیعه از ابراهیم بن مالک اشتر برای همراهی در قیام دعوت به عمل آورد. ابراهیم ابتدا مردد بود ولی پس از دیدن نامه محمد بن حنفیه مبنی بر حمایت مختار و شهادت عده ای از بزرگان شیعه بر صحت نامه، با او بیعت کرد.

غروب سه شنبه 12ربیع الاول سال 66 هجری بود که ابراهیم طبق توافق قبلی با مختار، به عنوان اعلام رسمی قیام، بر مأذنه رفت و اذان گفت، سپس شیعیان در مسجد کوفه نماز مغرب را پشت سر او به جای آوردند.

ابراهیم پس از پیروزی بر عبیدالله بن زیاد در سال 67 هجری، به موصل رفت. اندکی بعد مصعب بن زبیر به کوفه حمله کرد و در جنگ با مختار او را به شهادت رساند. سپس از ابراهیم خواست که از عبدالله بن زبیر اطاعت کند. همزمان عبدالملک بن مروان نیز ابراهیم را به اطاعت از خود خواند، ولی ابراهیم از آن روی که در جنگ با امویان، عبیدالله بن زیاد و تنی چند از اشراف شام را کشته بود، از پیوستن به عبدالملک بیمناک شد و به دعوت مصعب پاسخ مثبت داد.

چند سال بعد و در 13 جمادی الآخر سال 71 یا 72 هجری، ابراهیم در جنگی که میان او و محمد بن مروان، یک روز پیش از جنگ اصلی میان عبدالملک و مصعب درگرفت، به رغم ابراز شجاعت بسیار اما به دلیل خیانت «عتّاب بن ورقاء تمیمی» شکست خورد و کشته شد.

 

ابراهیم مالک اشتر

مقبره ابراهیم بن مالک در جنوب شهر دجیل در نزدیکی سامراء واقع شده و زیارتگاه شیعیان است. این مقبره در سال 2005 میلادی بر اثر انفجار به دست گروه های تروریستی تخریب شد.

ابراهیم مالک اشتر

مقبره جناب ابراهیم در سال 2010 و با هزینه ای 1.5 میلیون دلاری تجدید بنا شد.

ابراهیم مالک اشتر

ضریح جدید این مقبره توسط هنرمندان ایرانی ساخته شده است.

ابراهیم مالک اشتر در کجا دفن شده است + عکس

ابراهیم مالک اشتر در کجا دفن شده است + عکس
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از فارس -/ر
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف