نمناک اخبارسیاست مدارک لازم برای رای دادن در انتخابات سال 96
انتخابات ، انتخابات 96
56 میلیون و 410 هزارو 234 نفری که روز جمعه به شعب اخذ رای مراجعه می کنند در صورتیکه واجد شرایط مندرج در ماده 36 قانون انتخابات ریاست جمهوری و ماده 25 قانون انتخابات شورا ها باشند، به صرف داشتن شناسنامه و دانستن کد ملی خود می توانند رای دهند.
تاریخ انتشار : 27 اردیبهشت 1396
بازدید : 17,732 نفر

مدارک رای گیری در انتخابات 96

اوایل مردادماه سال گذشته بود که اعضای شورای نگهبان با پیشنهاد وزارت کشور برای برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران و همچنین پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در تاریخ جمعه 29 اردیبهشت ماه 1396 موافقت کردند.

انتخابات

 
بدین ترتیب مقرر شد انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم و انتخابات شوراهای پنجم در روز جمعه 29 اردیبهشت 96 یعنی پس فردا برگزار شود؛ نکته جالب آنکه این برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی است که انتخابات در اردیبهشت ماه برگزار می شود.
 
اما بنا به گفته دست اندرکاران اجرایی امر انتخابات، در انتخابات روز جمعه، 56 میلیون و 410 هزارو 234 نفر واجد شرایط رای دادن هستند که از این تعداد یک میلیون و 350 هزار و 294 نفر رای اولی هستند.

 طبق ماده 36 قانون انتخابات ریاست جمهوری، انتخاب کنندگان باید دارای شرایط ذیل باشند:تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران،18 سال تمام، عدم جنون.

 
طبق ماده 25 قانون انتخابات شوراها، انتخاب کنندگان این انتخابات باید دارای شرایط زیر باشند:تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران.
 
حداقل سن 18 سال تمام در روز اخذ رأی، سکونت حداقل یک سال در محل اخذ رأی (به استثنای شهرهای بالای یکصد هزار نفر جمعیت).
 
اما این 56 میلیون و 410 هزارو 234 نفری که روز جمعه به شعب اخذ رای مراجعه می کنند در صورتیکه واجد شرایط مندرج در ماده 36 قانون انتخابات ریاست جمهوری و ماده 25 قانون انتخابات شورا ها (که در سطور بالا قید شده) باشند، به صرف داشتن شناسنامه و دانستن کد ملی خود می توانند رای دهند؛ نکته حائز اهمیت آن است که روز جمعه برای رای دادن نیازی به کارت ملی نیست و صرف داشتن کدملی کفایت می کند.
 
همچنین آن دسته از افرادی که کد ملی خود را نمی دانند می توانند با یک تماس تلفنی به ادارات ثبت احوال منطقه زندگی خود، کد ملی 10 رقمی خود را دریافت کنند.

مدارک لازم برای رای دادن در انتخابات سال 96

مدارک لازم برای رای دادن در انتخابات سال 96
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 90
برگرفته از میزان آنلاین - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 75 15
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف