نمناک سبک زندگیبارداری و نوزاد مدفوع سبز نوزاد نشانه بیماری است؟
مدفوع سبز نوزاد ، رنگ مدفوع نوزاد
برخی از مادران با دیدن مدفوع سبز نوزاد فکر میکنند نوزادشان سرما خورده است اما بهتر است در ادامه پاسخ متخصص اطفال را درباره مدفوع سبز نوزاد بخوانیم.

مدفوع سبز نوزاد نشانه چیست؟

یک متخصص اطفال با بیان اینکه تعداد 4 تا 7 نوبت دفع موفوع در نوزادان شیر مادرخوار طبیعی است، گفت:در شش هفته اول بدو تولد، ممکن است مدفوع نوزاد سبز روشن باشد که این حالت طبیعی است و برخلاف تصور عامه مردم ارتباطی با سرماخوردگی ندارد.

مدفوع سبز نوزاد

علت مدفوع سبز نوزاد

 اولین مدفوع نوزاد، سیاه تیره رنگ، چسبیده و بدون بو است که مکونیوم نامیده می شود.مکونیوم از پلی ساکاریدهای ترشح شده از روده، مایع آمنیوتیک که توسط جنین و سلول های جدار مخاط دستگاه گوارش تشکیل می شود و رنگ سبز آن به دلیل پیگمان های صفراوی است، سپس رنگ سیاه مایل به سبز مدفوع کمتر می شود و رنگ سبز قهوه ای به خود می گیرد.

 پس از این تغییرات مدفوع نوزاد به حالت طبیعی یکنواخت، شل و زرد نارنجی تبدیل می شود. این حالت تا 3 هفته ادامه دارد. در این دوره ممکن است مدفوع دارای مواد بلغمی باشد و تعداد دفعات آن 1 تا 7 نوبت در روز است و بیش از این تعداد هم می تواند باشد.

 برخلاف تصور عامه مردم، رنگ سبز مدفوع نوزاد ارتباطی با سرماخوردگی ندارد. در شش هفته اول بدو تولد، ممکن است مدفوع نوزاد سبز روشن باشد و ناگهانی خارج شود و دارای تکه های سفت صابونی شکل باشد که این حالت طبیعی است.

 تکه هایی که در مدفوع بیشتر نوزادان دیده می شود و رنگ سفید با پوشش زرد یا قهوه ای دارد، مربوط به لخته های کازئین (پروتئین اصلی شیر که به حالت پنیری در آمده) است.

 گاه نوزاد شیر مادرخوار، 4 تا 7 نوبت در روز دفع موفوع دارد که کاملا طبیعی است و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

 مدفوع نوزاد شیر مادرخوار بیشتر شل و رنگ زرد خردلی رنگ است که مختصری بوی ترشیدگی (اسیدی) دارد و این حالت تا زمانی که غیر از شیر مادر، غذایی به کودک داده نشود، باقی می ماند.

 نوزادی که از شیر خشک تغذیه می کند اغلب یک نوبت در روز دفع مدفوع دارد که دارای رنگ زرد کم رنگ، سفت و مختصری قلیایی یا خنثی است و بوی زیاد می دهد.

در نوزادان رنگ مدفوع دال بر وجود بیماری و وجود مشکل در سلامت کودک نیست. فقط مهم است که رنگ مدفوع کودک به رنگ سفید سفید نباشد چون نشان دهنده اختلالات کبدی در شیرخواران است و یا اینکه خون در مدفوع شیرخوار مشاهده نشود. درغیر این صورت طیف مختلف رنگ های زرد، نارنجی و سبز مدفوع دال بر بیماری نیست. سبز بودن مدفوع شیرخوارتان هم به این دلیل است که آنقدر سریع شکم کودک کار می کند که رنگدانه های صفراوی فرصت تغییر رنگ را در روده پیدا نمی کنند. معمولا در دوران شیردهی به مادران توصیه می شود که مصرف غذاهای نفاخ را محدود کنند چون روی شیر مادر تاثیر می گذارد و ممکن است ترکیبات موجود در این مواد غذایی از طریق شیر وارد بدن نوزاد شود و او را دچار ناراحتی های گوارشی کند.

مدفوع سبز نوزاد نشانه بیماری است؟

مدفوع سبز نوزاد نشانه بیماری است؟
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 61
برگرفته از ایسنا - نی نی بان -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 47 14
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف