نمناک سرگرمیاتومبیل معنی کدهای مدل خودرو در برندها چیست؟
مدل خودرو ، سوبارو
تمام شرکت های بزرگ خودروسازی از کدهای منحصربه فرد و مخصوص به خود استفاده می کنند که در ادامه ی این مقاله به معروف ترین این موارد اشاره می شود.

کدهای مدل خودرو به چه معنی هستند

مطلب جامعی که در این بخش از سرگرمی اتومبیل سایت نمناک در اختیار شما سروران گرامی قرار داده ایم فلسفه کدهایی هست که هر کمپانی خودرو به معرفی تولیدات خود اختصاص داده است.
شرکت های مختلف خودروسازی، هر کدام از کدها و سرواژه های متنوعی مانند GTI، GT-R، RS و ... در مدل های تولیدی خود استفاده می کنند. در این مطلب، با معنی اصلی کدهای خودرویی  آشنا خواهید شد.استفاده از کدها یا سرواژه های کوتاه در چند سال اخیر بیشتر از گذشته شده است.برخی از شرکت های با استفاده از سرواژه های مختلف نام کامل یک مدل خودرو مانند سوبارو BRZ، مزدا MX-5 یا لینکلن MKX را به وجود می آورند و برخی دیگر کدهای انحصاری بیشتری در برند خود استفاده می کنند. تقریباً تمام شرکت های بزرگ از کدهای منحصربه فرد و مخصوص به خود استفاده می کنند که در ادامه ی این مقاله به معروف ترین این موارد اشاره می شود.

آکورا


مدل خودرو
آکورا به عنوان برند لوکس و زیرمجموعه ی هوندا از کدهای بی شماری در محصولات خود استفاده می کند که گویا برای درک بعضی از آن ها باید دوره های تحصیلات عالی را گذراند. چهار سرواژه ی معروف این برند که شاید افراد زیادی معنای واقعی آن ها ندانند بدین شرح است:
NSX:مدل خودرو تشکیل شده از 3 واژه ی New, Sportscar, Experimental به معنی خودروی اسپرت جدید آزمایشی
SH-AWD:این کد که از سرواژه های Super Handling All-Whel Drive تشکیل شده، به معنی فرمان پذیری عالی تمام چرخ محرک بوده که روی بدنه ی برخی ملد ها درج می شود. به بیان ساده، سیستم تمام چرخ محرک و تمام خودکار هوندا با این کد شناخته می شود.
P-AWS:سیستم تمام چرخ فرمان پذیر که در آن چرخ های عقب به طور مستقل فرمان می گیرند در قالب Precision All-Wheel Steer تعریف شده است.
TMU + IPU:این کد که برای اولین بار در نسل جدید NSX استفاده شده، معرف سیستم پیچیده ی Twin Motor Unit + Intelligent Power Unit یا «قوای محرکه‎ی هوشمند دو پیشرانه در کنار هم» مدل اسپرت، هیبرید و موتورمیانی NSX جدید است.

آلفارومئو


مدل خودرو
مدل های زیبای آلفارومئو همیشه با کدهای مختلفی همراه بودند که علی رغم ساده بودن، معنای کاملاً متفاوتی دربردارند. به عنوان مثال در محصولات جدید این شرکت ایتالیایی همچون استلویو، سرواژه های DNA در کنار دسته دنده درج شده است. برخلاف باور عموم مبنی بر اشاره ی این کد به دی ان ای اسید نوکلئیک، DNA در محصولات آلفارومئو به حالت های رانندگی مربوط است.
A.L.F.A:نام اولیه ی شرکت به معنای شرکت خودروسازی لمبارد ( [Società] Anonima Lombarda Fabbrica Automobili) در زمان تأسیس توسط الکساندر داراک فرانسوی در سال 1910. این شرکت در سال 1932 در اختیار هولدینگ ایتالیایی IRI قرار گرفت.
DNA:حالت های رانندگی دینامیک، نرمال و ترکیبی؛ Dynamic, Normal, All Weather Modes

بی ام و


مدل خودرو
شرکت های خودروساز آلمانی، تمایل بسیار به استفاده از نام های جدید دارند؛ به عنوان مثال کوپه ی چهاردر. بی ام و از سرواژه های جالب در تمام محصولات خود، از مدل خودرو تا قطعات قوای فنی استفاده می کند.
BMW:بی ام و یا درواقع ب ام و، سرواژه های Bayerische Motoren Werke به معنی شرکت خودروسازی باواریا (بایرن) است.
SAV:کلاس اختصاصی بی ام و Sports Activity Vehicle، به معنی «خودروی اسپرت فعالیت محور» که جهت منحصربه فرد نشان دادن کراس اورهای این برند (مانند مدل X5) با SUV در دهه ی 1990 به وجود آمد.
VANOS:زمان بندی متغیر میل سوپاپ که واژه های آلمانی VAriable NOckenwellenSteuerung، تشکیل شده است. این فناوری در زبان انگلیسی با کد VCT شناخته می شود.

کادیلاک


مدل خودرو
برخلاف باور عموم و حتی مانور تیم تبلیغاتی کادیلاک که حرف «V» را در مدل های CTS-V و ATS-V به معنی «شتاب» تعریف می کنند، این حرف در ابتدا بیانگر تمرکز ویژه ی این برند آمریکایی به پیشرانه های V شکل بود. پیوند حرف V و شتاب در محصولات کادیلاک در چندسال اخیر ایجاد شده است.
CTS:ترکیب یکی از مدل های قدیمی کادیلاک (کاترا) با رویکرد جدید این شرکت CTS را به وجود آورده است. Catera Touring Sedan به معنی سدان تورینگ کاترا است.
DTS:ترکیب مدل کلاسیک کادیلاک دی وایل با رویکرد جدید این برند؛ فلسفه ی DeViile Touring Sedan همانند CTS است.
V:اشاره به پیشرانه های 8 و 16 سیلندر V شکل.

شورولت


مدل خودرو
برند آمریکایی شورولت از سرواژه های مختلفی در کوپه ی اسپرت کامارو استفاده می کند. مدل جدید ZL1 1LE ترکیب دو کد متفاوت بوده که هنوز معنای دقیق آن ها مشخص نشده است. دیگر سرواژه های شورولت در تیپ های مختلف محصولات این برند مشاهده می شود.
LS :تیپ خودرو به معنی لوکس اسپرت ؛ Luxury Sport
RS:تیپ خودرو به معنی رالی اسپرت ؛ Rally Sport
SS:تیپ خودرو به معنی سوپراسپرت؛ Super Sport

دوج


مدل خودرو
با نگاهی کوتاه به مدل های مختلف دوج یا داج که با پیشرانه ی هلکت تولید شدند، لیست بلندبالای سرواژه های متنوع این برند نمایان می شود. به عنوان مثال کد R/T برای اولین بار در سال 1967 و در مدل کورونت (Coronet) استفاده شد.
R/T:تیپ خودرو به معنی جاده ای/پیست؛ Road/Track
SRT:تیپ خودرو به معنی جاده ای با فناوری مسابقه ای؛ Street & Racing Technology
392:اشاره به حجم 6.2 لیتری پیشرانه ی 8 سیلندر V شکل؛ حجم 392 اینچ مکعب پیشرانه

فراری


مدل خودرو
برند ایتالیایی فراری ، تعداد زیادی از کدها و سرواژه های متنوع خود را از خودروهای فرمول یک قرض گرفته است. به عنوان مثال، سیستم هیبرید کرس (KERS) هایپرکار لافراری، برای اولین بار در موتوراسپرت و در اوایل سال 2008 استفاده شد. از جدیدترین کدهای استفاده شده در مدل های فراری، حرف T است که پیش از این نیز به پیشرانه های توربوشارژ اشاره داشته است.
T:پیشرانه ی توربوشارژ یا نصب عرضی پیشرانه در خودرو؛ Turbocharged / Transverse
M:مودیفیکاتو یا تیپ بهینه شده ی خودرو؛ Modificato
KERS:سیستم بازیابی انرژی نیروی محرکه؛ Kinectic Energy Recovery System

فیات


مدل خودرو
شرکت ایتالیایی فیات در مدل های تولیدی خود سرواژه های گیج کننده ندارد اما نام این شرکت یک واژه نیست و از سرواژه های یک عبارت ایتالیایی تشکیل شده است.
FIAT:شرکت خودروسازی ایتالیایی تورینو؛ Fabrica Italiana Automobili Torino

فورد


مدل خودرو
برند آمریکایی فورد از سال ها پیش از کدها و سرواژه های انحصاری در محصولات پرقدرت خود مانند موستانگ استفاده می کند. اخیراً اما مدل های بیشتری با سرواژه های مخصوص فورد عرضه می شوند.
SHO:تیپ خودرو به معنی قدرت خروجی بسیار بالا؛ Super High Output
SVT:تیپ خودرو به معنی دپارتمان ویژه ی فورد؛ Special Vehicle Team
RT:تیپ خودرو به معنی فناوری اسپرت؛ Sport Technology
RS:تیپ خودرو به معنی رالی اسپرت؛ Rally Sport

GMC


مدل خودرو
 
شرکت خودروسازی جنرال موتورز در سال 1909 بود که برند رپید موتور (Rapid Motor Vehicle Company) را خریداری کرد و در نام جدید GM Truck و Coach Division به معنی «پیکاپ های جنرال موتورز و دپارتمان وسایل نقلیه» آن را احیا کرد. این برند سپس در قالب سرواژه ی GMC خلاصه شد تا در ساخت خودروهای کلاس وانت پیکاپ و شاسی بلند و کراس اور فعالیت کند.
GMC:شرکت جنرال موتورز؛ General Motors Company

هوندا


مدل خودرو

 
شرکت ژاپنی هوندا ، خالق دو کد پرطرفدار است که بدون شک شناخته شده ترین و معروف ترین سرواژه های صنعت خودروسازی لقب می گیرند. قدرتمندترین محصولات هوندا به خصوص مدل سیویک، همیشه با این سرواژه ها همراه بوده اند.
Si :تیپ خودرو به معنی انژکتور اسپرت؛ Sport Injected
Type R:تیپ خودرو به معنی مسابقه ای؛ Racing
VTEC:ویتک یا زمان بندی متغیر سوپاپ و کنترل الکترونیکی، سیستم انحصاری هوندا در پیشرانه ی 4 سیلندر این برند است که مصرف کمتر به همراه دورموتور بالاتر را ممکن می کند؛ Variable Valve Timing & Lift Electronic Control

اینفینیتی


مدل خودرو
 
برند لوکس و زیرمجموعه ی نیسان کمتر از 10 سال است که از سرواژه های مخصوص به خود استفاده می کند. اولین بار در سال 2010 و کوپه ی G37 بود که سرواژه ی IPL و در برخی مدل ها کد X اینفینیتی استفاده شد.
X:سیستم تمام چرخ محرک اینفینیتی؛ All-Wheel Drive
IPL:تیپ خودروی به معنی مدل پرفورمنس اینفینیتی؛ infiniti Performance Line

جگوار


مدل خودرو
 
برند بریتانیایی جگوار مدل های مشخص با کدهای قابل فهم دارد که توضیح آن ها لزومی ندارد. اما در سال 2016 در کنار مدل F تایپ جگوار و رنجرور اسپرت سرواژه ی جدیدی استفاده شد.
SVR:تیپ خودرو به معنی خودروی ویژه یی مسابقه ای؛ Special Vehicle Racing
SVO:اشاره به دپارتمان مخصوص تیونینگ، بهینه سازی و بازسازی جگوارلندرور؛ Special Vehicle Operations

لامبورگینی


مدل خودرو
 
کد SV برای اولین بار در اولین سوپراسپرت جهان، لامبورگینی میورا استفاده شد که تا به امروز، نمایانگر قدرتمندترین تیپ از سوپراسپرت های این برند ایتالیایی بوده است. مدل های پرطرفدار لامبورگینی مانند دیابلو، مورسیه لگو، اونتادور و ... همه در تیپ SV عرضه شده اند.
SV:تیپ خودرو به معنی فوق سریع یا به ایتالیایی سوپر ولوچه؛ SuperVeloce

لکسوس


مدل خودرو
 
معروف ترین کد برند لوکس و زیرمجموعه ی تویوتا ، حرف F بوده که نمایانگر مدل های پرچمدار این شرکت است.
F:تیپ خودرو به معنی پرچمدار و اشاره به پیست معروف فوجی اسپیدوی ژاپن / Flagship / Fuji Speedway

مرسدس بنز


مدل خودرو
شناخته شده ترین سرواژه ای که همیشه در کنار برند مرسدس بنز خوش درخشیده، AMG است. دپارتمان تیونینگ و بهینه سازی مخصوص مرسدس نام خود را از دو مؤسس خود، هانس ورنر افرخت و ارهارد ملشر و محل تولد افرخت در آشپاخ آلمان الهام گرفته است.
AMG:افرخت ملشر گوسسپاخ؛ Aufrecht Melcher Großaspach

نیسان


مدل خودرو
 
همانند کد مشهور GT-R در محصولات نیسان ، دپارتمان تیونینگ و بهینه سازی این برند ژاپنی نیز از سرواژه های مشخص تشکیل شده است.
NISMO:نیسمو، دپارتمان تیونینگ، مسابقه ای و تیم موتوراسپرت نیسان؛ Nissan Motorsport International Limited
GT-R:مدل و تیپ خودرو به معنی گرن توزیمو مسابقه ای؛ Gran Turismo Racer

پورشه


مدل خودرو
 
بیشتر محصولات پورشه ، با نام های مشخص عرضه می شود. تیپ GTS مدل 911 این برند آلمانی در میانه ی تیپ های S و توربو قرار می گیرد. البته GTS در بیشتر مدل های پورشه مانند 718 تا پانامرا استفاده می شود.
GTS:
تیپ خودرو به معنی گرن توریزمو اسپرت؛ Gran Turismo Sport

سوبارو


مدل خودرو
 
کدهای WRX و STI سال ها است که زینت بخش محصولات سرسخت برند ژاپنی سوبارو بوده اند. این دو سرواژه اوایل در کنار مدل ایمپرزا به کار می رفتند اما امروز به مدل های مستقل تبدیل شده اند.
WRX:تیپ و مدل خودرو به معنی رالی کراس جهانی و مدل آزمایشی رالی جهانی؛ World Rally Cross / World Rally Experimental
STI:دپارتمان ریسینگ سوبارو؛ Subaru Tecnica International

فولس واگن


مدل خودرو
 
کد GTI که در محصولات فولکس واگن همچون هاچ بک گلف استفاده می شود، هنوز منبع اصلی آن مشخص نشده است ولی بیشتر کارشناسان خودرو این سرواژه را اشاره به پیشرانه ی آن می دانند.
GTI:تیپ خودرو به معنی گرندتورینگ انژکتور و اشاره به پیشرانه ی 2 لیتری توربوشارژ؛ Grand Touring Injection
R:تیپ خودرو اشاره به بهینه سازی مسابقه ای؛ Racing
TDI:اشاره به پیشرانه ی توربوشارژ تزریق مستقیم دیزل فولکس واگن؛ Turbocharged Direct Injection
TSI:اشاره به پیشرانه ی توربوشارژ تزریق مستقیم بنزینی فولکس واگن؛ Turbocharged Stratified Injection

 

معنی کدهای مدل خودرو در برندها چیست؟

معنی کدهای مدل خودرو در برندها چیست؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از فصل اقتصاد - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف