نمناک اخبارسیاست جدیدترین اخبار مذاکرات هسته ای ایران
مذاکرات هسته ای ، مذاکره هسته ای ایران
آخرین اخبار مربوط به مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1+5 را که در شهر وین در حال برگزاری می باشد را در این مطلب مشاهده می فرمائید.
تاریخ انتشار : 14 تیر 1394
بازدید : 5,663 نفر

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران ظهر شنبه به منظور شرکت در مذاکرات جاری هسته ای وارد وین محل برگزاری این مذاکرات شد. جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز جمعه شب وارد وین شده بود.

هشتمین دور رایزنی های هسته ای در راستای نگارش پیش نویس برنامه جامع اقدام مشترک از روز چهارشنبه 27 خرداد ماه در سطح معاونان در شهر وین در جریان است.

هفت روز از مذاکرات هسته ای در حالی گذشت که شاهد 8 دور مذاکرات وزرای خارجه ایران و آمریکا و نیز مذاکرات دو جانبه ایران با طرف های روسی، انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و نیز مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بودیم.

هشتمین روز مذاکرات با خود دهمین دور مذاکرات دو جانبه ایران و آمریکا، صالحی و مونیز و نیز مذاکرات ظریف و آمانو را به همراه داشت. آخرین دقایق این روز از مذاکرات با سخنان عراقچی همراه بود که در خصوص همزمانی برداشته شدن تحریم ها و اقدامات ایران صحبت هایی انجام داد و اینکه این توافقنامه با تصویب شورای امنیت رنگ جدی تری به خود خواهد گرفت.

سفر آمانو به تهران از دیگر رویدادهای مهم این روزها بود. ظریف در پایان روز هفتم نیز در پیامی تصویری خطاب به 1+5 به آنها توصیه کرد دست از دشمنی بردارند و رویکردی معقول در پیش گیرند.

روز  14 تیر ماه

***

11:12 وزرای خارجه ایران و آمریکا ساعت ١٢:٣٠ به وقت تهران برای یازدهمین بار به گفت وگو می نشینند.

11:04 یک منبع دیپلماتیک به خبرگزاری شینهوا گفته است که طرح انتقال اورانیوم مازاد ایران به روسیه در وین در دست بررسی و مذاکره است.

10:35 نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری و وزیر خارجه سابق آمریکا در اظهاراتی ضد ایرانی ضمن حمایت از مذاکرات هسته ای ادعا کرد که تهران همچنان حامی تروریسم و تهدید موجودیتی اسرائیل خواهد بود.

10:34  خبرگزرای فرانسه گزارش داد که انتظار میرود وزرای خارجه 1+5 امروز یک شنبه دوباره به وین بازگردند تا مذاکرات را پیش ببرند.

03:15  در صورت شکست دیپلماسی در قبال ایران،کاخ سفید بکارگیری طرح مهار و بازدارندگی را با استفاده از بمب های عظیم مد نظر دارد هرچند که توان هسته ای ایران نابود شدنی نیست.

02:26  پس از آنکه مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز شنبه اعلام کرد که با همکاری تهران می تواند تا پایان سال گزارش پی ام دی را منتشر کند، حالا نیویورک تایمز می گوید که چنین کاری در مدت زمان باقی مانده تا آخر سال، ناممکن بنظر می آید.

01:01  ترافیک خبری روز گذشته درباره موافقت تهران با لغو تدریجی تحریم ها مهمترین خط خبری رسانه های غربی بود تا در روزهای پایانی مذاکرات فشار را بر روی ایران برای پذیرش این موضوع افزایش دهند.

23:51  رئیس دفتر «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران که روز جمعه به «وین» آمده بود ظهر شنبه راهی تهران شد.

23:34  معاون وزیر خارجه گفت:نمی توانم بگویم فضا مثبت است یا منفی؛ فضا جدی است و همه طرف ها عزم دارند که به توافق برسند.

21:37  یک منبع نزدیک به مذاکرات با بیان اینکه تا این لحظه هنوز هیچ چیزی به جمع بندی نرسیده، عنوان کرد:گفت وگوها درباره موارد مورد اختلاف ادامه دارد و هیچ تاریخی قطعی نشده است.

20:55  وزرای خارجه ایران و آمریکا دقایقی قبل برای دهمین بار در شهر وین به گفت وگو نشستند و صالحی و مونیز و معاونان وزرای خارجه نیز به آنها پیوستند.

20:03  نماینده فرانسه در گروه 1+5 گفت که لوران فابیوس وزیر خارجه این کشور به احتمال زیاد عصر فردا (یکشنبه) در وین خواهد بود.


روز  13 تیر ماه
***

23:51 رئیس دفتر «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران که روز جمعه به «وین» آمده بود ظهر شنبه راهی تهران شد.

23:34 معاون وزیر خارجه در خصوص لغو فوری تحریم های مالی، اقتصادی و بانکی نیز گفت:در روز توافق تمامی تحریم های اقتصادی و مالی اتحادیه اروپا، آمریکا و شورای امنیت یکجا لغو و متوقف می شود و همزمان نیز اقدامات ما انجام می گیرد.

22:10 دیدار وزرای خارجه ایران و آمریکا پایان یافت و احتمالاً امشب از سر گرفته می شود
21:37 یک منبع نزدیک به مذاکرات با بیان اینکه تا این لحظه هنوز هیچ چیزی به جمع بندی نرسیده، عنوان کرد:گفت وگوها درباره موارد مورد اختلاف ادامه دارد و هیچ تاریخی قطعی نشده است.

21:30 صالحی، مونیز و معاونان وزرای خارجه نیز به مذاکره کنندگان پیوستند
20:55 وزرای خارجه ایران و آمریکا دقایقی قبل برای دهمین بار در شهر وین به گفت وگو نشستند و صالحی و مونیز و معاونان وزرای خارجه نیز به آنها پیوستند.

20:03 نماینده فرانسه در گروه 1+5 گفت که لوران فابیوس وزیر خارجه این کشور به احتمال زیاد عصر فردا (یکشنبه) در وین خواهد بود.

19:58 خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک مدعی شده است که ایران و گروه 1+5 بر سر نحوه برداشتن تحریم های اروپا و آمریکا توافق اولیه کرده اند، اما در مورد تحریم های سازمان ملل همچنان اختلاف نظر وجود دارد.

19:41 یک شبکه آمریکایی در گزارشی به نقل از یک منبع مطلع از مذاکرات هسته ای نوشت که در صورت حصول توافق نهایی، رفع تحریمها اعلام می شود اما اجرای آن به اجرای تعهدات ایران موکول می شود.

19:02 نشست وزیر خارجه ایران و یوکیو آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از یک ساعت و نیم به پایان رسید.

18:06 یک خبرگزاری روسی در گزارشی به نقل از یک منبع نوشت که تیم مذاکره ایران به 5+1 تاکید کرده که مخالف رفع تدریجی تحریم ها است و اینکه همه تحریمها باید فورا پس از امضا توافق رفع شوند.

18:02 سخنگوی سازمان انرژی اتمی استقلال عمل آژانس را سخت و در عین حال مورد انتظار ایران دانست و گفت:آژانس باید اقدامات فنی و حقوقی انجام دهد. اگر چه آژانس به این موضوع اذعان دارد، اما می دانیم این اقدامات در بستری سیاسی صورت می گیرد.

16:59 بر خلاف شایعات مطرح شده وزیر خارجه ایران به تهران بازنمی گردد

16:50 یک منبع نزدیک به مذاکرات گفت:سوالاتی که مطرح می شود دال بر اینکه آیا در فلان بخش توافق خاصی شده، با توجه به اصل اساسی «هیچ چیز مورد توافق نیست تا زمانی که همه چیز مورد توافق قرار گیرد»، از پایه و اساس نادرست است.

16:29 منابع دیپلماتیک به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته اند که ایران و 6 کشور بر سر نحوه برداشته شدن تحریم ها، به توافق اولیه دست یافته اند.

16:00 وزرای خارجه ایران و آمریکا لحظاتی پیش برای نهمین بار طی یک هفته اخیر در وین به گفت وگو نشستند.

15:13 وزیر خارجه سابق رژیم صهیونیستی با بیان اینکه تا پایان سال 2015 کابینه نتانیاهو سقوط می کند، با اشاره به مذاکرات هسته ای ایران گفت:«هیچ کس در وین ما را جدی نمی گیرد».

14:57 یک عضو تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات هسته ای در وین، اعلام کرد که ایران در بند سقف زمانی برای مذاکرات نیست.

14:49 سخنانی که امروز آمانو در وین اظهار داشت، سؤالی جدی را ایجاد می کند:وی در برابر کدام امتیازات تا این حد مثبت اندیش شده است؟

14:45 وانگ چون نماینده چین در مذاکرات هسته ای درباره اظهارات یوکیو آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که به نظر می رسد سفر آمانو به تهران مثبت بوده است.

14:28 خبرها از نهایی شدن نگارش متن در سطح کارشناسی و انتقال به سطح سیاسی حکایت دارد.

14:22 در این نظرسنجی از پاسخگویان پرسیده شده است:آیا برنامه هسته ای برای کشور ایران اهمیت دارد یا خیر؟ 94 درصد پاسخگویان اعلام کردند برنامه هسته ای برای کشور اهمیت زیادی دارد.

14:10 نشست معاونین وزرای خارجه و معاون موگرینی پس از 2:30 دقیقه پایان یافت. نشست صالحی کماکان ادامه دارد.

14:10 ساعت 16:00 به وقت تهران وزرای خارجه آمریکا و ایران دیدار می کنند و آمانو نیز ساعت 17:30 دقیقه به دیدار ظریف می رود

13:49 مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با بیان اینکه اگر توافق حاصل شود آژانس آمادگی دارد تا برای اجرای موضوعات همکاری کند، افزود:تکلیف پی ام دی (ابعاد نظامی احتمالی) تا پایان سال مشخص می شود.

13:25 قرار است آمانو به کوبورگ بیاید و خبرنگاران منتظر حضور مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی
13:05 وزیر خارجه اتریش خبرنگاران، عکاسان و تصویربردارنی که برای پوشش اخبار مذاکرات هسته ای در وین به سر می برند را به ناهار دعوت کرد.

12:25 نشست معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جریان است و صالحی و مونیز مباحث فنی شب گذشته را ادامه می دهند.

12:19 عضو ارشد شورای روابط خارجی به همراه محقق اندیشکده اینترپرایز آمریکا با انتقاد از مواضع کاخ سفید تاکید کردند که گزینه نظامی دولت باراک اوباما در قبال ایران فاقد اعتبار است.

12:15 مشاور امنیت ملی اسبق دولت آمریکا با اشاره به مذاکرات هسته ای وین بین ایران و گروه 1+5 گفت که «توافق با ایران بهتر از عدم توافق است».

11:30 نشست معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا و معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از دقایقی پیش آغاز شد

10:16  یک دیپلمات غربی روز جمعه گفته است که به نظر می رسد مذاکرات در مراحل پایانی خود قرار دارد و موارد فنی در متن اصلی و ضمایم، در حال پیشرفت است.

08:56  یک مقام آمریکایی روز جمعه با بیان اینکه تعدادی از موضوعات باقی مانده در مذاکرات حل شده است، گفت نهایتا این وزرای خارجه کشورها هستند که باید تصمیمات سیاسی لازم را اتخاذ کنند.

01:52  شبکه خبری سی ان ان داده ها و ستانده های آمریکادر مذاکرات هسته ای را در 10 محور مورد بررسی قرار داده است.

01:07  وزیر خارجه اسبق آمریکا گفته در صورت موفقیت مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 مشکلات اساسی کشورش با این کشور کماکان باقی خواهد ماند.

1:00 نشست معاونین وزرای خارجه ایران و آمریکا و معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از 2 ساعت پایان یافت

00:45  نشست رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با وزیر انرژی آمریکا کماکان در جریان است.

00:30 نشست آقایان عراقچی و روانچی با اشمیت و شرمن از ساعت 23:00 شب گذشته در جریان است.

00:24  یک مقام ارشد آمریکایی که در وین حضور دارد از احتمال ادامه مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 بعد از مهلت تمدید شده خبر داده است.

00:15  لغو یکجای تحریم ها در روز توافق، عدم اجازه به بازرسی از تاسیسات نظامی و حفظ حق تحقیق و توسعه برای ایران از مهمترین موضوعاتی هستند که گنجانده شدن آنها در برجام، آن را به «توافق خوب» تبدیل خواهد ساخت.

00:02  آلن ایر در خصوص هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران در سال پایانی جنگ تحمیلی گفت:قبول می کنم این خطایی بود که در اثر این خطا ایرانیان بی گناه کشته شدند.

22:58 یک دیپلمات غربی با بیان اینکه رفع تحریم های تسلیحاتی علیه ایران یک موضوع سیاسی است گفته در این باره توافقی در مذاکرات هسته ای صورت نگرفته است.

22:47 جلسه کری و ظریف ساعت 22:00 و پس از یک ساعت و نیم پایان یافت. صالحی نیز از دقایقی دیگر مجدداً با مونیز جلسه خواهد داشت.
22:11 وزیر خارجه ایران گفت:نشانه های غلبه منطق بر توهم را مشاهده می کنم. احساس می کنم که طرف های مذاکراتی ما بالاخره درک کرده اند که فشار و تهدید نه تنها هیچگاه به راه حل های پایدار نمی انجامد، بلکه تنش ها و دشمنی ها را افزایش می دهد.

21:20 خبرگزاری روسی ایتارتاس از قول منبعی بی نام مدعی شده بر سر انتقال مازاد اورانیوم ایران به روسیه توافقاتی بین ایران و 1+5 صورت گرفته است.


روز 12 تیر ماه

***

22:58 یک دیپلمات غربی با بیان اینکه رفع تحریم های تسلیحاتی علیه ایران یک موضوع سیاسی است گفته در این باره توافقی در مذاکرات هسته ای صورت نگرفته است.

22:47 جلسه کری و ظریف ساعت 22:00 و پس از یک ساعت و نیم پایان یافت. صالحی نیز از دقایقی دیگر مجدداً با مونیز جلسه خواهد داشت.
22:11 وزیر خارجه ایران گفت:نشانه های غلبه منطق بر توهم را مشاهده می کنم. احساس می کنم که طرف های مذاکراتی ما بالاخره درک کرده اند که فشار و تهدید نه تنها هیچگاه به راه حل های پایدار نمی انجامد، بلکه تنش ها و دشمنی ها را افزایش می دهد.

21:20 خبرگزاری روسی ایتارتاس از قول منبعی بی نام مدعی شده بر سر انتقال مازاد اورانیوم ایران به روسیه توافقاتی بین ایران و 1+5 صورت گرفته است.

20:51 وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه در حال پیشرفتیم، گفت که هنوز کارهای زیادی باقی مانده که باید انجام شود و ظریف هم عنوان کرد:پیشرفت هایی حاصل شده اما همچنان موضوعات سختی وجود دارد که می خواهیم آنها را حل کنیم.

20:31 هشتمین دور گفت وگوهای وزرای خارجه ایران و آمریکا دقایقی پیش در وین آغاز شد.

20:24 مقامات آمریکایی در محافل خصوصی گفته اند که روند کاهش تحریم های ایران، 9 ماه پس از توافق هسته ای آغاز خواهد شد.

18:54 آژانس بین المللی انرژی اتمی مدعی است برای حل مسئله ابعاد نظامی احتمالی ایران نیازمند دسترسی به برخی شخصیت ها و بازرسی از برخی سایت هاست، در حالی که تاکنون هیچ سندی را درباره ادعاهای خود در اختیار ایران قرار نداده است.

17:51 منابع متعدد غربی به خبرنگار فرانس 24 گفته اند که «اگر ایران و 1+5 به توافق برسند، ما چیزی را امضاء نمی کنیم چون این یک معاهده و پیمان نامه نخواهد بود.»

17:14 هشتمین دور رایزنی وزرای خارجه ایران و آمریکا از ساعت 20:30 به وقت تهران در وین برگزار خواهد شد.

17:11 خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی تاکید کرد که مشکل اصلی مذاکرات این است که نماینده آمریکا هیچ اختیاری از خود ندارد و کنگره آمریکا به هیچ وجه آنها را نماینده ایالات متحده نمی داند.

15:17 رئیس دفتر رئیس جمهور ایران به منظور ارائه مشورت به تیم مذاکره کننده هسته ای به وین رفت.

15:10 نشست صالحی و مونیز پس از 3 ساعت خاتمه یافت؛ ادامه نشست ساعت 17:00 به وقت تهران

14:50 نشست معاونان ظریف و موگرینی که از ساعت 12:30 آغاز شده بود، پایان یافت
13:30 معاون وزیر امور خارجه روسیه با بیان اینکه سخن گفتن درباره آماده بودن متن توافق هسته ای نادرست است، افزود:توافق هسته ای باعث می شود که ایران نقش برجسته تری در بحران های منطقه ایفا کند.

13:27 وزیر خارجه ایران در خصوص مذاکرات چند روز گذشته در وین گفت:پیشرفت زیادی حاصل شده، اما موضوعات فنی و نگارشی مختلفی وجود دارد که نیازمند اراده سیاسی است.

13:24 نشست رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و وزیر انرژی آمریکا از ساعت 9:30 صبح به وقت وین در جریان است.

13:22 یک منبع غربی مطلع از روند مذاکرات ایران و 1+5 گفته که مذاکرات هسته ای دیگر بیش از این تمدید نمی شود و در صورت موفقیت مذاکرات، تحریم های ایران تا دی ماه سال جاری، کاهش چشمگیری خواهند داشت.

13:11 مدیرکل آژانس بین المللی پس از دیدار با مقامات عالی ایرانی در تهران گفت که هدف از این سفر حل مسائل باقی مانده پرونده هسته ای ایران از جمله ابعاد نظامی احتمالی گذشته آن بوده است.

13:10 سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت:در گفت وگوها با آمانو، ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بر لزوم ایجاد یک زمان بندی مشخص برای پایان دادن به موضوعاتی که از گذشته مطرح بود، تفاهم کردند.

12:42 یک سخنگوی کاخ سفید در واکنش به تلاش کنگره برای تمدید تحریمهای ایران به روزنامه هافینگتون پست گفته است که این اقدام هیچ فشار اضافه ای به ایران تحمیل نمیکند و فقط مذاکرات هسته ای را تحت الشاع قرار خواهد داد.

12:34 عضو ارشد تیم مذاکره کننده گفت:اگر به توافق خوب مورد نظرمان برسیم، توافق خواهیم کرد وگرنه بدون توافق برمی گردیم.

11:56 نیویورک تایمز مدعی شد که ایران با انتقال بیش از 9 تن از اورانیوم غنی شده به خارج از کشور، به عنوان بخشی از توافق جامع هسته ای، موافقت کرده است.

11:16 وزیر امور خارجه ایران دقایقی قبل با رئیس جمهور اتریش دیدار و گفت وگو کرد.

10:43 وزیر خارجه ایران در مصاحبه با پایگاه المانیتور تاکید کرد که واشنگتن بین تحریم و توافق هسته ای باید یکی را انتخاب کند.

6:52 معاونان وزرای خارجه ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا از ساعت 21 پنجشنبه تا 3 بامداد امروز جمعه به مدت 6 ساعت به گفت وگو در راستای رفع اختلافات موجود بر سر توافق جامع پرداختند.

4:14 حادثه تلخ 12 تیرماه سال 1367 امروز، پس از گذشت 27 سال،کماکان یکی از حوادثی است که در میان دهها حادثه ماقبل و بعدش، کهن الگوی «آمریکای غیرقابل اعتماد» را در ناهشیار جمعی هر فرد ایرانی زنده نگاه می دارد.

00:23 معاون وزیر خارجه روسیه می گوید گزارش های منتشر شده در مورد نهایی شدن متن توافق هسته ای، شایعه است.

00:07 یک دیپلمات مصری معتقد است غرب ایران را به عنوان کشوری هسته ای خواهد پذیرفت و برنامه هسته ای ایران در گرو تحریم های غرب نخواهد ماند.

23:43 امروز هم رایزنی های هسته ای در وین در جریان بود و بازار داغ ملاقات های دوجانبه وزرای خارجه ایران و 5 کشور از 6 کشور.

23:03 یک منبع به خبرگزاری روسی ایتارتاس گفته دیدار سطح وزرای خارجه بین ایران و گروه 1+5 به ایجاد فضای مثبت در مذاکرات هسته ای منجر شده است.

21:45 صالحی و مونیز برای دومین بار از ساعت 7:30 دقیقه به وقت وین دیدار خواهند داشت

21:40 پایان دیدار وزرای خارجه ایران و آمریکا پس از یک ساعت


روز 11 تیر ماه

***

23:43 امروز هم رایزنی های هسته ای در وین در جریان بود و بازار داغ ملاقات های دوجانبه وزرای خارجه ایران و 5 کشور از 6 کشور.

23:03 یک منبع به خبرگزاری روسی ایتارتاس گفته دیدار سطح وزرای خارجه بین ایران و گروه 1+5 به ایجاد فضای مثبت در مذاکرات هسته ای منجر شده است.

21:45 صالحی و مونیز برای دومین بار از ساعت 7:30 دقیقه به وقت وین دیدار خواهند داشت

21:40 پایان دیدار وزرای خارجه ایران و آمریکا پس از یک ساعت

21:35 مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به وین سفر کرده است امشب وین را ترک خواهد کرد.

21:31 سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روز پنجشنبه گفت که موضوعات پیچیده ای در مذاکرات هستند که باید حل شوند.

21:13 وزیر خارجه فرانسه که در حال ترک وین بود با بیان اینکه در برخی مسائل پیشرفت داشتیم ولی هنوز به نتیجه نرسیدیم، گفت که یکشنبه عصر به وین بازمی گردد.

20:44 وزرای خارجه ایران و آمریکا لحظاتی قبل برای هفتمین بار طی یک هفته اخیر در وین به گفت وگو نشستند. در این نشست صالحی و مونیز به همراه کارشناسان حضور دارند.

20:30 دیدار وزرای خارجه ایران و فرانسه پس از یک ساعت پایان یافت

20:12 یک روزنامه آمریکایی از وجود اختلافاتی بین دولت آمریکا و کنگره این کشور بر سر تمدید قانونی برای تحریم ایران خبر داد که در پایان سال 2016 منقضی می شود.

20:07 وزیر خارجه اتریش نسبت به حصول توافق جامع هسته ای ابراز امیدواری کرد.

19:06 خبرگزاری بلومبرگ از قول یک دیپلمات ایرانی مدعی شده تهران آماده اعطای «دسترسی مدیریت شده» به آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

18:49 قائم مقام وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه ای مدعی شد نیاز طرف ایرانی به توافق هسته ای بسیار بیشتر از گروه 1+5 است.

18:48 «بیزینس اینسایدر» در گزارشی درباره استفاده از بمب های سنگرشکن علیه ایران نوشت به دلیل دانش بومی هسته ای این کشور و عدم تضمین نابودی تاسیسات هسته ای آن، گزینه نظامی موثر نیست.

18:41 یک مقام مطلع در هیأت ایرانی خبر صدور قطعنامه مدت دار شورای امنیت برای رفع تحریم های ایران را تکذیب کرد.

18:40 سیاستمدار مشهور لبنانی معتقد است که پس از توافق هسته ای احتمالی میان ایران و قدرت های بزرگ، نفوذ ایران افزایش پیدا خواهد کرد.

18:03 وزرای خارجه ایران و چین دقایقی قبل به گفت وگو نشستند.

17:20 وزیر خارجه چین در ابتدای ورود به محل مذاکرات هسته ای، گفت احتمال حصول توافق میان ایران و گروه 1+5 پیش از ضرب الاجل مقرر، بسیار زیاد است.

17:00 آغاز دیدار وزرای خارجه ایران و انگلیس

16:09  ایزدی گفت:آمانو در سفر به تهران به نمایندگی از آمریکا تلاش می کند ایران را راضی به مصاحبه یا بازجویی از دانشمندان هسته ای کند؛ ضمن اینکه در بحث PMD (ابعاد احتمالی نظامی) نیز مباحث مدنظر آژانس بین المللی انرژی اتمی را بپذیرد.

15:51 وزارت خارجه چین روز پنج شنبه تائید کرد که وانگ یی راهی اتریش می شود تا در مذاکرات هسته ای شرکت کند.

15:51  آمریکا و اروپا در تلاش برای دستیابی به مکانیزمی هستند که بتوانند به دنبال انعقاد توافق جامع با ایران، راه را برای تحریم فوری و مجدد ایران باز گذارند؛ سازوکاری که از آن به عنوان «بازنگری تحریم های ایران به صورت دوره ای» یاد می شود.

15:38  تا قبل از توافق ژنو، حفره ای طلایی در اختیار ایران بود برای دور زدن تحریم های مالی و بانکی. اما عدم دقت کافی در نحوه نگارش «امتیار تعلیق تحریم حوزه طلا»، این فرصت طلایی را سوزاند.

15:31  وزرای خارجه ایران و آلمان دقایقی قبل در هتل پله کوبورگ شهر وین به گفت وگو نشستند.

15:04  مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا لحظاتی قبل وارد هتل محل مذاکرات شد و گفت:هنوز به توافق نرسیده ایم اما حرکت رو به جلو داریم.

14:51  خبرنگار پایگاه آمریکایی المانیتور خبر داد که جان کری امروز پنجشنبه در وین با وزیر خارجه انگلیس، چین و فدریکا موگرینی درباره مذاکرات هسته ای ایران دیدار و گفتگو می کند.

14:50  مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تا دقایقی دیگر به جمع مذاکره کنندگان در وین می پیوندد و قرار است ساعت 19 با ظریف دیدار کند.

14:38  کارشناس ارشد خاورمیانه و شمال آفریقا موسسه «وریسک پلکرفت» در مصاحبه با یک شبکه آمریکایی گفت که احتمال حصول توافق هسته ای ایران و 1+5 بیشتر از احتمال عدم توافق است.

14:27  وزرای خارجه ایران و فرانسه قرار است ساعت 17 به وقت محلی (19:30 به وقت تهران) دیدار و گفت وگو کنند.

14:19  امروز قرار است پیام یوتیوبی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان منتشر شود.

14:04  مذاکرات دو جانبه وزرای خارجه آمریکا و انگلیس لحظاتی قبل شروع شد.

13:38  رویترز به نقل از یک مقام که نام و ملیتش را مشخص نکرده گزارش داد که «ظریف وزیر خارجه ایران احتمالا روز جمعه به تهران برود البته این موضوع هنوز تایید نشده است».

13:33  وزیر خارجه انگلیس در بدو ورود به محل برگزاری مذاکرات هسته ای گفت طرفین هنوز به هیچ گشایشی دست نیافته اند، اما تلاش می کنند شتاب گفت وگوها را حفط کنند.

13:21  وزیر امور خارجه کشورمان دقایقی قبل در بالکن هتل محل مذاکرات گفت:مذاکرات رو به جلو می رود و باید امیدوار باشم.

13:20  دبیر شورایعالی امنیت ملی با یادآوری برخی موانع همکاری که در گذشته به دلیل اتخاذ رویکردهای متفاوت از جانب آژانس روند تعامل مثبت را با چالش مواجه کرد، افزود:ایران چون گذشته آماده ادامه همکاری نزدیک با آژانس برای حل مسائل باقیمانده است.

12:54  منابع دیپلماتیک می گوید بحث در مورد نحوع رفع تحریم های ایران اصلی ترین دستور کار مذاکرات امروز در وین است.

12:41  شبکه آمریکایی بلومبرگ در برنامه ویژه درباره مذاکرات هسته ای با حضور دو خبرنگار ارشد غربی اعزامی به وین و همچنین حسین موسویان به بررسی موضوعات مختلف مربوط به گفت وگوهای هسته ای پرداختند.

12:36  وزرای خارجه ایران و آمریکا برای هفتمین بار قرار است ساعت ١٧:٣٠ به وقت محلی ٢٠ به وقت تهران دیدار کنند.

12:11  معاون وزیر خارجه ایران با تاکید بر لغو کلیه تحریم های اقتصادی از زمان اجرای توافق جامع، گفت:بیشتر موضوعات در نشست های کارشناسی خاتمه یافته و گفت وگوهای معاونان ادامه دارد و احتمالاً یکی دوموضوع نیازمند تصمیم گیری وزراست.

12:01  رئیس بخش امنیتی-سیاسی دفتر وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در کنفرانسی ایران را بزرگ ترین تهدید برای این رژیم خواند و ادعاهای تل آویو علیه برنامه هسته ای ایران را تکرار کرد.

11:14  گرت پورتر روزنامه نگار آمریکایی و نویسنده کتاب «بحران ساختگی» تصریح کرد در سفر کنونی خود به «وین» نشانه هایی دریافت کرده که می تواند بگوید احتمال توافق هسته ای ایران و 1+5 بیش از 50 درصد است.

10:09  مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز (پنج شنبه) برای دیدار با شمخانی به ساختمان شورای عالی امنیت ملی رفت.

03:47  خبرنگار تلویزیون سی بی اس گفت:«کنگره آمریکا نمی تواند توافق را از بین ببرد البته می تواند برای آن دردسر درست کرده و به دولت باراک اوباما صدمه بزند.»

02:07 یک خبرگزاری روس خبر داد که شورای امنیت سازمان ملل احتمالا قطعنامه هایی دارای محدوده زمانی برای رفع تحریم های ایران صادر می کند.

01:51 نوزده ماه پیش بود که کشورهای غربی در توافق ژنو متعهد به لغو تحریم طلا و فلزات گرانبها برای ایران شدند؛ تعهدی که تازه یک هفته از عملی شدن آن می گذرد.

23:01 سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روزانه بار دیگر بر لزوم دسترسی به تأسیسات نظامی ایران به عنوان یکی از پیش شرط های توافق هسته ای تأکید کرد.

22:45 نشست صالحی و مونیز پس از حدود 4:15 دقیقه پایان یافت.
22:15 وزیر امور خارجه آلمان لحظاتی پیش وارد هتل محل مذاکرات هسته ای در وین شد.

22:00 نشست صالحی و مونیز از ساعت 4 به وقت وین (6:30 به وقت تهران) کماکان ادامه دارد.
21:57 وزیر خارجه کشورمان پنجشنبه با همتایان آلمانی، انگلیسی و چینی و همچنین فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت وگو خواهد کرد.
 


 10 تیر ماه

***
22:45 نشست صالحی و مونیز پس از حدود 4:15 دقیقه پایان یافت.
22:15 وزیر امور خارجه آلمان لحظاتی پیش وارد هتل محل مذاکرات هسته ای در وین شد.

22:00 نشست صالحی و مونیز از ساعت 4 به وقت وین (6:30 به وقت تهران) کماکان ادامه دارد.
21:57 وزیر خارجه کشورمان فردا با همتایان آلمانی، انگلیسی و چینی دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

19:47 وزیر خارجه آمریکا گفت:خیلی سخت کار می کنیم و پیشرفت هایی حاصل شده، ولی هنوز چیزی مشخص نیست.

19:10 پپه اسکوبار تحلیلگر برزیلی که اخیرا دیداری با وزیر خارجه داشته و اکنون نیز در وین به سر می برد، رسانه های غربی را به سانتریفیوژهایی تشبیه کرده که اخبار را گردانده و تلاش می کنند ایران را مقصر شکست احتمالی مذاکرات جلوه دهند.

18:52 پایگاه خبری بلومبرگ گزارش داده است که بر اساس ساز و کاری که آمریکا و کشورهای اروپایی بر سر آن توافق کرده اند، قطعنامه برداشته شدن تحریم های ایران، به صورت دوره ای مورد بازنگری قرار می گیرد.

18:36 نشست معاونان وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از دقایقی قبل در هتل پله کوبورگ شهر وین آغاز شد.

18:33 مذاکرات هسته ای ایران و 1+5، 7 روز دیگر تمدید شد تا شاید طرفین، به رغم حجم چالش های باقی مانده، بتوانند به توافق جامع دست یابند که قطعا، تنها «اراده سیاسی واقعی» می تواند گره گشایی این مسئله طی چند روز باقی مانده باشد.

18:00 نشست وزرای خارجه ایران و آمریکا به همراه معاونانشان پس از 1:15 دقیقه پایان یافت.

17:55 رئیس کل بانک مرکزی گفت:با تلاش بانک مرکزی و دستگاه دیپلماسی مشکل انتقال بخشی از دارایی های طلای ایران به داخل کشور در حاشیه مذاکرات وین رفع شد.

17:46 سخنگوی وزارت خارجه چین با حساس خواندن مذاکرات هسته ای تاکید کرد که اکنون مذاکرات در پیچ آخر یک ماراتون به سر می برد.

17:18 وزیر امور خارجه ایران فردا ظهر و بعدازظهر با وزیر خارجه آلمان و سپس انگلیس به صورت دوجانبه دیدار می کند.

17:06 وزیر امور خارجه می گوید در مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5، ضرب الاجلی تعیین نشده است.

16:39 وزرای خارجه ایران و آمریکا برای ششمین بار در وین به گفت وگو نشستند.

15:48 خبرگزاری روسی اسپوتنیک به نقل از یک منبع دیپلماتیک مدعی شد مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز چهارشنبه وارد تهران شده است.

14:33  جمعی 10 نفره از صهیونیست ها مقابل محل مذاکرات هسته ای در وین جمع شده اند.

14:04  آصفری تمدید مذاکرات را سناریوی غرب دانست و اظهار داشت:تمدید مذاکرات برای جلوگیری از توسعه و پیشرفت فناوری هسته ای در ایران است که این نیت هم اکنون خود را پشت دیوار مذاکرات پنهان کرده است.

13:28  شبکه خبری فرانس 24 از تصمیم وزرای خارجه فرانسه و چین برای سفر به وین و شرکت در مذاکرات هسته ای در روز پنج شنبه خبر داد.

12:55 یک پایگاه آمریکایی در گزارشی درباره ایران نوشت که این کشور وارث امپراطوری باستانی است و به همین دلیل غرب باید مانع از تحقق اهداف منطقه ای تهران شود.

12:21 سفیر ایران در پاریس با بیان اینکه ایران خواهان توافق خوب، محکم، منصفانه و اطمینان بخش است که تضمین کننده حقوق مشروع ایران باشد، گفت:تهران همواره و از ابتدا به راه حل عادلانه مبتنی بر مذاکره و دیپلماسی معتقد بوده است.

12:15 وزرای خارجه ایران و آمریکا ساعت 16:30 به وقت تهران برای ششمین بار طی 4 روز گذشته با یکدیگر دیدار و گفت وگو می کنند.

11:31 اتحادیه اروپا یک فرد ایرانی و 8 شرکت را از لیست تحریمهای مرتبط با ایران حذف کرد.

10:29  طومار گزاره برگ ملی با میلیونها امضای ایرانی صبح امروز تحویل وزارت خارجه شد.

10:03  «میچ مک کانل» رهبر اکثریت جمهوریخواه مجلس سنای آمریکا در یک یادداشتی با انتقاد از تمدید گفتگوهای هسته ای تاکید کرد که «اکنون زمان توقف مذاکرات با ایران است»

05:55  مجید تخت روانچی در مصاحبه با یک نشریه آمریکایی، به تشریح مواضع ایران در مذاکرات پرداخت و گفت:تهران عدم توافق و خودکفایی را به یک توافق بد ترجیح می دهد.

04:10  منافع غربی بی نام گزارش داده اند که مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای دیدار با مقامات ایرانی، روز پنج شنبه به تهران سفر می کند.

03:49  نتایج نظرسنجی ای که به تازگی در آمریکا صورت گرفته نشان می دهد، حدود نیمی از آمریکایی ها از روند مذاکرات هسته ای بی اطلاعند و یک سوم مردم این کشور نیز از مذاکرات حمایت می کنند.

02:12  پایگاه خبری المانیتور به نقل از یک منبع آگاه از روند مذاکرات هسته ای، نوشته است که ایران می خواهد اطمینان یابد در قبال امتیازاتی که می دهد، امتیازاتی واقعی دریافت می کند.

00:50  مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنج شنبه بار دیگر به وین می رود تا در مذاکرات مجددا تمدید شده هسته ای، شرکت کند.

00:04  معاون مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه ای، مدعی شد توافق هسته ای با ایران می تواند مقدمه تغییر رویکردهای منطقه ای ایران باشد.

23:01 یک مقام اسرائیلی با بیان اینکه واشنگتن به صورت مداوم تل آویو را در جریان روند مذاکرات قرار می دهد، گفت شرمن هفته گذشته تلفنی با مشاور امنیتی نتانیاهو صحبت کرده است.

22:49 سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید که تمدید 7 روزه مذاکرات ایران و 1+5 در وین، امری ساده و فنی برای ادامه تلاش ها در راه رسیدن به راه حل نهایی بوده و مذاکرات ظریف و کری سازنده بود.

21:26 منابع روس حاضر در مذاکرات هسته ای در وین اعلام کردند که وزیر خارجه روسیه فردا وین را ترک می کند.

21:11 رئیس دولت آمریکا می گوید که وی در صورت مطرح بودن یک توافق بد، از مذاکرات هسته ای با ایران خارج خواهد شد.

20:27 وزیر خارجه روسیه گفت:موقعیت در مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 در مسیر درستی در حال پیشرفت است.

20:02 منابع نزدیک به هیأت ایرانی گفتند:هیچ تاریخی به طور مشخص بین تیم ها به عنوان زمان تمدید و ادامه مذاکرات مطرح نشده است.
 


روز 8 تیر ماه

***

20:55 دومین نشست معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا و معاون موگرینی پس از یک ساعت خاتمه یافت

20:15 یک مقام ارشد آمریکایی می گوید مذاکره کنندگان هسته ای ایران و گروه 1+5 هنوز بر رسیدن به توافق هسته ای در همین دور مذاکرات هسته ای متمرکز هستند.

19:47 معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید ادعا کرده توافق هسته ای بین ایران و گروه 1+5 می تواند در رفتار ایران تحول ایجاد کند.
19:30 آغاز مجدد نشست معاونان ظریف، کری و موگرینی

19:06پایان نشست سه جانبه معاونان ظریف، کری و موگرینی پس از یک ساعت و نیم
19:06 یک روزنامه فرامنطقه ای گزارش داد که وزیر خارجه ایران در بازگشت از وین با شورای عالی امنیت ملی ایران جلسه داشته و در این جلسه بر حفظ خطوط قرمز هسته ای تأکید شده است.

18:16 وزیر خارجه کشورمان که یکشنبه شب و براساس یک برنامه از قبل تعیین شده وین را ترک و به تهران بازگشته بود، فردا صبح در وین خواهد بود.
17:48 وزیر خارجه فرانسه طی چند روز آینده به شهر وین سفر خواهد کرد تا در مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه 1+5 شرکت کند.

17:20 نشست سه جانبه معاونان وزرای خارجه ایران، آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از دقایقی قبل در وین آغاز شد.

17:05 حضور علی اکبر صالحی در وین قطعی شد.

17:02 وزیر خارجه فرانسه روز دوشنبه مجددا تأکید کرد که توافق با ایران باید توافقی قرص و محکم باشد که اجازه دستیابی این کشور به سلاح هسته ای را ندهد.

16:22 رایزنی معاونان ظریف و موگرینی در وین پایان یافت و در حال حاضر نشست های کارشناسی در جریان است.

15:53 وزرای خارجه آمریکا و روسیه روز سه شنبه برای بحث در مورد مذاکرات هسته ای و همچنین موضوعات منطقه ای در شهر وین اتریش دیدار می کنند.

14:46 وزیر خارجه آلمان در پی دیدار امروز با مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که با وی مذاکرات مهمی درباره مسئله راستی آزمایی برنامه هسته ای ایران داشته است.

14:22 وزیر خارجه آمریکا امروز پس از دیدار با مدیر کل آژانس، مذاکراتش با وی را خوب توصیف کرد.

11:42 امروز (دوشنبه) در ادامه رایزنی های هسته ای در شهر وین معاونان و کارشناسان به گفت وگو می پردازند.

02:52  بلومبرگ مدعی موافقت ایران با منوط شدن برداشتن تحریم ها به تائید آژانس شد

02:50  اتفاق نظر طرفین بر نقش «اراده سیاسی»

02:37  دنیس راس:تمدید 3 تا 6 ماهه مذاکرات معقول است/ باید ایرانی ها را مقصر شکست جلوه دهیم

01 :30  کری صبح امروز با آمانو دیدار می کند

00:45  گزارش ویژه اندیشکده مطالعات بین الملل زوریخ:برنامه هسته ای ایران منبع غرور ملی/ ایرانیان اقدامات گذشته آمریکا علیه کشورشان را فراموش نمی کنند

00:07  نیویورک تایمز:توافق تاریخ انقضا داشته باشد، راه ایران برای ساخت بمب هموار می شود/اجرای تعهدات ایران تا یکسال زمان می برد

00:05  دانلد ترامپ نامزد ریاست جمهوری آمریکا:در برابر ایران همانند گداها شده ایم/ پارسیان مذاکره کنندگان ماهری هستند

23:41  مقامات آگاه ایرانی:موضع آمریکا بر سر فردو تغییر کرده است

22:55 وزیر امور خارجه ایران دقایقی قبل وین را ترک و راهی تهران شد و فردا مجددا به وین باز خواهد گشت.

22:14 وزیر خارجه کشورمان گفت :همواره گفته ایم اگر طرف مقابل اراده سیاسی داشته باشد رسیدن به توافق کاملا میسر است.

22:13 یک مقام غربی بی نام به رویترز گفته که به دلیل بدقولی ایرانی ها و زیرپاگذاشته شدن تعهدات لوزان، مذاکرات تا 10 تیر به نتیجه نمی رسد و احتمالاً تمدید نمی شود.

21:58 مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت:قرار نیست دوباره درباره مسائل مجددا از اول مذاکره کنیم. تمامی مسائل همان چیزهایی است که در تفاهم لوزان در آوریل بیان شد.

21:54 خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس در مقاله ای که با تیتر «به هدف نرسیدن مذاکرات اتمی» منتشر شده نوشته که آمریکایی ها خواستار اعمال بازرسی های سرزده تری از بازرسی های کنونی هستند.


روز 7 تیر ماه

****
22:55 وزیر امور خارجه ایران دقایقی قبل وین را ترک و راهی تهران شد و فردا مجددا به وین باز خواهد گشت.

22:14 وزیر خارجه کشورمان گفت :همواره گفته ایم اگر طرف مقابل اراده سیاسی داشته باشد رسیدن به توافق کاملا میسر است.

22:13 یک مقام غربی بی نام به رویترز گفته که به دلیل بدقولی ایرانی ها و زیرپاگذاشته شدن تعهدات لوزان، مذاکرات تا 10 تیر به نتیجه نمی رسد و احتمالاً تمدید نمی شود.

21:58 مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت:قرار نیست دوباره درباره مسائل مجددا از اول مذاکره کنیم. تمامی مسائل همان چیزهایی است که در تفاهم لوزان در آوریل بیان شد.

21:54 خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس در مقاله ای که با تیتر «به هدف نرسیدن مذاکرات اتمی» منتشر شده نوشته که آمریکایی ها خواستار اعمال بازرسی های سرزده تری از بازرسی های کنونی هستند.

21:48 مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه در دیدارها با وزرای خارجه همه برای حصول توافق اراده سیاسی دارند، گفت:اگر قرار باشد تمدیدی صورت گیرد، بیشتر از چند روز نخواهد بود.

21:19 مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که برای دومین بار است در هتل محل مذاکرات هسته ای حضور یافته دقایقی قبل هتل پله کوبورگ شهر وین را ترک کرد.

21:08 معاون عربی و آفریقای وزیر خارجه کشورمان گفت:گفت وگوهای ایران با 1+5 صرفا در موضوع هسته ای است اما گفت وگو و همکاری ایران با همسایگان همیشگی و شامل همه موضوعات مهم و مشترک منطقه ای است

21:08 وزرای خارجه ایران و آمریکا که دقایقی قبل برای چهارمین بار در هتل پله کوبورگ شهر وین به گفت وگو نشستند، دقایقی قبل به رایزنی هایشان پایان دادند.

20:50 وزرای خارجه ایران و آمریکا برای چهارمین بار طی دو روز گذشته در وین به گفت وگو نشستند.
20:15 وزیر خارجه ایران به طور جداگانه با همتای آلمانی و مسئول سیاست خارجی اتحادیه دیدار و گفت وگو کرد.

20:03 وزیر خارجه ایران و معاون وزیر خارجه چین به رایزنی دو جانبه پرداختند.

20:02 یک روزنامه صهیونیستی با انتقاد از مواضع آلمان در مذاکرات هسته ای، این کشور را بسان «ببر کاغذی» نام نهاد.

19:31 خبرنگار آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام آمریکایی گفته که ایرانی ها در لوزان با حل ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای خود موافقت کرده اند.

19:30 حضور آمانو در هتل کوبورگ برای دومین بار

19:13 «مایکل هایدن» رئیس سیا در دولت سابق آمریکا در مصاحبه ای درباره مذاکرات هسته ای گفت که «نگران این هستم که در حال حاضر ایرانیها دست برتر را در اختیار داشته باشند».

18:18 وزرای خارجه ایران و انگلیس در وین به گفت وگو نشستند.

17:56 یک پایگاه آمریکایی در گزارشی به نقل از سه دیپلمات غربی نوشت که موضوع نظارت و راستی آزمایی درباره ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران همچنان «محل بحث های فشرده» در مذاکرات وین است.

17:49 رسانه های غربی در تلاشند با جنجال بر سر هر موضوعی توپ را در زمین ایران بیاندازند؛ حتی مسئله بازگشت وزیر امور خارجه ایران به تهران را.

17:07 یک مقام آمریکایی حاضر در وین گفت که مذاکرات فقط چند روز تمدید خواهد شد و تلاش می کنیم در همین زمان به جمع بندی برسیم.

16:17 یک روزنامه آلمانی با اشاره به تلاش های رژیم صهیونیستی برای در تنگنا قراردادن ایران به منظور شکست مذاکرات هسته ای نوشت که واشنگتن و تل آویو می کوشند که رد توافق از جانب ایران باشد.

16:04 هر چند بنا بود تفاهم لوزان سنگ بنای توافق جامع را تشکیل دهد، اما آمریکایی ها با درخواست امتیازات بیشتر و اصرار بر تغییر برخی مفاد این تفاهم دبه در آورده اند.

16:02 وزیر خارجه آلمان دقایقی قبل وارد هتل محل مذاکرات هسته ای در وین شد.

15:42 روزنامه هافینگتون پست به نقل از یک منبع ایرانی مدعی شد که ایران و گروه 1+5 به چارچوبی برای زمانبندی رفع تحریم ها دست یافته اند.

15:41 وزیر امور خارجه فرانسه در خلال برگزاری هشتمین دور رایزنی های هسته ای ایران و 1+5، امشب وین را ترک کرده و در سفری راهی نیویورک می شود.

15:14 وزیر خارجه انگلیس دقایقی قبل در هتل پله کوبورگ محل مذاکرات هسته ای در وین حضور یافت.

15:05 آغاز دیدار وزیر خارجه آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

15:00 محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان یکشنبه شب به تهران عزیمت کرده و پس از یک روز حضور در تهران به وین باز خواهد گشت.

14:30 پایان دیدار دو ساعته ظریف و کری

14:10 مهلت این دور از مذاکرات هسته ای رو به پایان است و ایران و 1+5 هنوز درباره چالشی ترین و مهمترین مسائل به توافق دست نیافته اند.

14:02 معاون وزیر خارجه چین در بدو ورود به هتل محل مذاکرات نسبت به حصول توافقنامه جامع هسته ای ابراز امیدواری کرد و گفت:امیدواریم همه طرف ها اراده سیاسی محکمی برای حصول توافق نشان دهند.

13:46 مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بدو ورود به وین نسبت به حل مشکلات باقیمانده بر سر راه توافقنامه جامع هسته ای تا 10 تیر ماه ابراز امیدواری کرد و گفت:در صورتی که زمان بیشتری نیاز باشد، مذاکرات را تمدید می کنیم.

13:29 وزیر خارجه انگلیس قرار است تا ساعاتی دیگر به مذاکرات جاری در وین بپیوندد.

13:11 وزرای خارجه انگلیس، آلمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعدازظهر امروز (یکشنبه) با ظریف در وین ملاقات می کنند.

12:45 وزیر خارجه اتریش با تاکید بر تلاش کشورش به منظور تامین امنیت مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 گفت که این توافق نه فقط برای منطقه و ایران بلکه برای تمامی جهان اهمیت دارد.

12:36 وزیر خارجه سابق سوئد درباره مذاکرات هسته ای ایران گفت، اولویت مذاکرات باید ضمانت برای آینده باشد.

12:30 آغاز سومین دیدار وزرای خارجه ایران و آمریکا

12:02 وزرای خارجه ایران و آمریکا برای سومین بار طی دیروز و امروز با یکدیگر به گفت وگو می پردازند و قرار است امروز وین میزبان موگرینی، هاموند، اشتاین مایر و معاون وزیر خارجه چین باشد.

11:21 یک خبرگزاری مطرح غربی در گزارشی نوشت که سرعت و زمانبندی رفع تحریم ها و ماهیت مکانیسم های نظارت بر برنامه هسته ای ایران، از اختلافات اصلی در گفت وگوها است.

11:15 وزیر خارجه آلمان با اعلام اینکه اکنون فرصت حل مسئله ای ایران فراهم شده است گفت که در صورت شکست مذاکرات، همه ضرر خواهند کرد.

10:59 رئیس سازمان انرژی اتمی در دولت دهم گفت:بحث باز طراحی یعنی راکتور اراک را تغییر بدهند 5، 6 سال سر کاریم باز طراحی به این سادگی نیست فقط مخزن این را بخواهید بسازید چند سال طول می کشد.

09:52 6 هزار سانتریفیوژ مورد توافق در مذاکرات فرسوده شده اند/ بازطراحی راکتور اراک 3 ماه پیش در آمریکا/ طرح گداخت بهانه ای برای فرار از غنی سازی

05:32 احتمال تمدید 2 روزه مذاکرات/ ارائه راه حل های خلاقانه توسط دیپلمات ها در وین

02:44 وزیر خارجه چین معاونش را به وین می فرستد

01:09 فارن پالسی:با توافق یا بدون توافق هسته ای، اعراب منطقه خریدهای تسلیحاتی گسترده خواهند داشت

0:06 یک روزنامه لبنانی با بیان اینکه رفع تحریم، اساس خواسته ایران در مذاکرات هسته ای جاری در وین است، تأکید کرد که این مسئله، کاملاً سیاسی است و مسئله فنی نیست.

0:04 یک هفته بعد از امضای 10 قرارداد چند میلیارد دلاری با عربستان، وزیر خارجه فرانسه رسیدن به توافق هسته ای با ایران را به سه شرط منوط کرد؛ سه شرطی که از سوی تهران مردود به شمار می آید.

22:55 پایان دیدار کری و فابیوس پس از یک ساعت و نیم

22:01 سخنگوی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید که دیدار امروز یوکیو آمانو از محل برگزاری مذاکرات ایران و 1+5 در وین در راستای تقویت جنبه های فنی برنامه جامع اقدام مشترک بوده است.

21:30 آغاز دیدار وزرای خارجه آمریکا و فرانسه

21:09 وزرای خارجه آمریکا و فرانسه ساعت 19 به وقت محلی (21:30 به وقت تهران) در وین به گفت وگو می پردازند.
 


روز 6 تیر ماه

****

22:55 پایان دیدار کری و فابیوس پس از یک ساعت و نیم

22:01 سخنگوی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید که دیدار امروز یوکیو آمانو از محل برگزاری مذاکرات ایران و 1+5 در وین در راستای تقویت جنبه های فنی برنامه جامع اقدام مشترک بوده است.

21:30 آغاز دیدار وزرای خارجه آمریکا و فرانسه

21:09 وزرای خارجه آمریکا و فرانسه ساعت 19 به وقت محلی (21:30 به وقت تهران) در وین به گفت وگو می پردازند.

19:45 وزرای خارجه ایران و فرانسه دقایقی قبل در هتل پله کوبورگ شهر وین به گفت وگو نشستند.
19:20 دومین دیدار ظریف و کری پس از یک ساعت پایان یافت.

19:10 آمانو با کری و فابیوس دیدار و بدون گفت وگو با خبرنگاران هتل را ترک کرد.

19:05 مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بعدازظهر امروز (شنبه) با حضور ناگهانی اش در مذاکرات جاری در هتل پله کوبورگ همه را غافلگیر کرد البته بعدا عنوان شد که او برای دیدار با وزرای خارجه آمریکا و فرانسه به محل مذاکرات آمده است.
18:27 وزیر خارجه فرانسه در بدو ورود به هتل پله کوبورگ و ابراز امیدواری نسبت به حصول توافقی مستحکم، سه شرط را بیان کرد.

18:13 مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی دقایقی قبل در هتل محل مذاکرات هسته ای در وین حضور یافت.

17:43 وزارت خارجه آمریکا می گوید کری عصر امروز پس از پایان دیدار با ظریف، دیداری هم با همتای فرانسوی خود برگزار می کند.

16:46 پس از حضور جان کری در وین و مذاکره با وزیر خارجه کشورمان، لوران فابیوس هم تا ساعتی دیگر وارد وین خواهد شد و احتمالاً امروز بعد از ظهر نشستی دو جانبه با محمد جواد ظریف خواهد داشت.

16:19 وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه باید سخت کار کنیم تا در مذاکرات پیشرفت کنیم، گفت:مصمم هستیم هر کاری انجام دهیم تا ببینیم آیا توافق شدنی است یا نه؟

15:55 خبرنگار الجزیره با بیان اینکه 1+5 تلاش می کند علاوه بر توافق هسته ای، خطوط اصلی قطعنامه شورای امنیت نیز در وین مشخص شود، نوشته است که کشورها نمی خواهند در نیویورک بار دیگر مجبور به بحث در مورد کل توافق شوند.

15:39 یک دیپلمات غربی حاضر در مذاکرات وین گفته است که طی روزهای آینده روزهای بسیار سخت و دشواری در پیش داریم.

15:18 دفتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که فدریکا موگرینی روز یکشنبه برای پیوستن به مذاکرات هسته ای ایران خود را به وین می رساند.

15:05 وزیر خارجه اتریش با انتشار پیامی در یکی از شبکه های اجتماعی با خوش آمدگویی به وزیر خارجه ایران ابراز امیدواری کرد که مذاکرات هسته ای ایران و غرب موفقیت آمیز باشد.

14:58 وزرای امور خارجه آمریکا و ایران امروز پیش از آغاز دیدار دوجانبه در وین، در جمع خبرنگاران حاضر شده و صحبت کردند.

14:37 محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و جان کری وزیر خارجه آمریکا وارد گفت وگوهای دوجانبه شدند.

14:14 وزیر خارجه آلمان ظهر یکشنبه وارد وین خواهد شد.

14:06 مشاور امنیت ملی معاون اول رئیس جمهور آمریکا می گوید ضرب الاجل واقعی سیاسی در مذاکرات هسته ای ایران و گروه 5+1 هجدهم تیرماه است.

13:15 وزیر خارجه گفت:مطمئن هستیم اگر طرف مقابل آمادگی این را داشته باشد که حقوق مردم ایران را به رسمیت بشناسد، اقدامات خودش را انجام دهد و زیاده خواهی نکند، حتماً به یک توافقی می رسیم که به نفع همه خواهد بود.

12:40 خبرنگار فرانس 24 به نقل از مقامات حاضر در تیم مذاکره کننده آمریکا گزارش داد که 5 جولای محتمل ترین زمان حصول توافق هسته ای بین ایران و 1+5 است.

12:16 به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به منظور شرکت در مذاکرات جاری هسته ای وارد وین محل برگزاری این مذاکرات شد.

11:41 خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی درباره مذاکرات هسته ای و در راستای مقصر جلوه دادن ایران در شکست احتمالی مذاکرات، بیانات اخیر حضرت آیت الله خامنه ای درباره لزوم لغو تحریم ها هنگام امضای موافقت نامه را تحریف کرد.

10:23 برخی صاحب منصبان اسبق آمریکا و کارشناسان کنونی این کشور در یادداشتی خاطرنشان کردند دولت آمریکا تا رسیدن به یک توافق خوب با ایران و کسب امتیازهای لازم باید در مذاکرات حاضر باشد.

10:07 یک روزنامه اتریشی نوشت که مذاکرات هسته ای در حالی ادامه دارد که با نزدیک شدن پایان مدت زمان مقرر مشخص می شود که آیا ایران و 6 کشور درباره همه چیز توافق می کنند یا در هیچ مورد به توافق نخواهند رسید.

9:24 به گفته یک مقام آمریکایی، وزرای خارجه ایران و آمریکا در هشتمین دور رایزنی های هسته ای، روز شنبه در پایتخت اتریش دیدار می کنند.

4:55 پایگاه خبری «مک کلاچی» در مصاحبه با گروهی از کارشناسان آمریکایی به مذاکره کنندگان این کشور توصیه کرده است در گفت وگوهای هسته ای از شرط دسترسی به تمامی اماکن مورد نظر، عقب نشینی نکنند.

2:54 وزیر امور خارجه ایران برای حضور در مذاکرات جاری هسته ای در اتریش، دقایقی قبل تهران را به مقصد وین ترک کرد.

جدیدترین اخبار مذاکرات هسته ای ایران

جدیدترین اخبار مذاکرات هسته ای ایران
:
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
برگرفته از فارس - /م
این مطلب مفید بود ؟ 4 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف