نمناک ورزشگوناگون ماندگارترین تصاویر از مراسم افتتاحیه المپیک
افتتاحیه المپیک ، مراسم افتتاحیه المپیک
مراسم افتتاحیه المپیک همیشه در ذهن ها باقی میماند در این مطلب به یاد ماندنی ترین صحنه ها را در مراسم افتتاحیه المپیک از 1896 تا 2012 مشاهده میکنید .

مراسم افتتاحیه المپیک

مراسم افتتاحیه بزرگ ترین رویداد ورزشی جهان جز ماندگارترین لحظات این بازی‎ها در ذهن مردم و همچنین ثبت در تالار افتخارات ادوار المپیک است. به مراسم افتتاحیه 11 دوره از مسابقات المپیک که از جهات مختلف چه شکوه مراسم و چه وقوع رویدادهایی تکرار نشدنی جز ماندگارترین این مراسم در تاریخ هستند.

مراسم افتتاحیه المپیک اغلب با صحنه هایی همراه می شود که برای همیشه در اذهان عموم جاودانه می شوند؛ از روشن کردن آتش بازی ها با دستان لرزان محمد علی تا لباسی منحصربه فرد با طرحی از نقشه جهان.

1896:رستاخیز المپیک


زادگاه بازی های المپیک یونان باستان است. این جشنواره ورزشی از سال 776 پیش از میلاد مسیح تا 393 سال پیش از میلاد رواج داشت؛ تا زمانی که تئودوسیوس یکم، امپراتور روم آن را مصداق "فرقه ای بت پرستانه" دانسته و ممنوع کرد. احیای المپیک در عصر جدید را مدیون پی یر دوکوبرتن، مردی فرهیخته اهل فرانسه هستیم. به همت وی 5 تا 15 آوریل 1896 بازی های المپیک در آتن توسط پادشاه وقت یونان افتتاح شد.
 
افتتاحیه المپیک

مراسم افتتاحیه المپیک

 

1920:پرچم المپیک، سوگند المپیک

حدود دو سال پس از پایان جنگ جهانی اول بازی های المپیک در آنتورپ بلژیک برگزار شد. پرچم المپیک که پیش تر در سال 1913 طراحی شده بود، در آن زمان برای نخستین بار افراشته شد:پنج حلقه رنگی (آبی، زرد، سیاه، سبز و قرمز روی پیش زمینه سفید) فرورفته در دل هم. این رنگ ها تقریبا در همه پرچم های رسمی کشورهای جهان به کار رفته اند. سوگند المپیک نیز در سال 1920 برای نخستین بار به زبان آورده شد.
مراسم افتتاحیه المپیک

مراسم افتتاحیه المپیک 1920

 

 
1928:نظم در آمستردام

بخش زیادی از آداب امروزی المپیک به بازی های المپیک تابستانی 1928 در آمستردام باز می گردد. در آن زمان برای نخستین بار ورزشکاران یونانی در استادیوم المپیک رژه رفتند و به دنبال آنان تیم های دیگر به ترتیب حروف الفبا در زبان کشور میزبان وارد استادیوم شدند. تیم کشور میزبان به عنوان آخرین تیم در ورزشگاه رژه رفت.
مراسم افتتاحیه المپیک

ماندگار ترین مراسم افتتاحیه المپیک 

 

 

1936:حرکت مشعل المپیک

در سال 1936 برای نخستین بار مراسمی به اجرا درآمد که پس از آن به جزوی جدایی ناپذیر از المپیک تبدیل شد:حرکت مشعل. در آن سال مشعل از آتن تا برلین که محل برگزاری المپیک بود، به کمک 3 هزار ورزشکار به حرکت درآمد. فریتز شیلگن، ورزشکار دو و میدانی (تصویر) آتش المپیک آن سال را روشن کرد. البته المپیک آن سال بازیچه نازی ها شد که از این رویداد ورزشی به بهترین نحو در راستای تبلیغات به نفع خود استفاده کردند.

مراسم افتتاحیه المپیک

صحنه های ماندگار مراسم افتتاحیه المپیک 

 

 

1964:ادای احترام به هیروشیما

یوشینوری ساکای، معروف به "نوزاد هیروشیما" 6 اوت 1945، روزی که ارتش آمریکا بمب اتمی را بر فراز این شهر انداخت، در هیروشیما به دنیا آمد. در جریان افتتاحیه نخستین بازی های المپیک در قاره آسیا این نوجوان 19 ساله مشعل را به ورزشگاه توکیو آورد و یکی از جاودانه ترین صحنه های المپیک را رقم زد؛ صحنه ای که به عنوان نمادی از صلح جهانی در خاطره ها باقی ماند.

مراسم افتتاحیه المپیک

 مراسم افتتاحیه المپیک

 

 
1980:تحریم در مسکو

المپیک همواره از وضعیت سیاسی حاکم در جهان تأثیر پذیرفته است. دیک پالمر، رئیس وقت کمیته ملی المپیک در افتتاحیه این بازی ها در سال 1980 که در مسکو برگزار شد، به جای پرچم کشور میزبان، با پرچم المپیک رژه رفت. ژاپن و آلمان نیز در اعتراض به پیشروی اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان در سال 1979 همراه با آمریکا بازی های المپیک مسکو را تحریم کردند.

 مراسم افتتاحیه المپیک

 تصاویر مراسم افتتاحیه المپیک

 

 
1992:زمان بندی بی عیب و نقص

در سال 1992 آنتونیو روبولو، تیرانداز اسپانیایی در مراسم افتتاحیه با پرتاب تیری آتشین مشعل المپیک بارسلون را شعله ور کرد. البته در اصل تیر روبولو به هدف اصابت نکرد و اگر مسئولان فنی به طور همزمان، در آن لحظه ای که قاعدتا تیر شعله ور بایستی به هدف می خورد آتش جام را روشن نکرده بودند، افتتاحیه المپیک بارسلون بی حرف و حدیث نمی ماند.
 
مراسم افتتاحیه المپیک

زیباترین صحنه های مراسم افتتاحیه المپیک

 

 
1996:لحظه جادویی همراه با علی

محمد علی، بوکسور فقید افسانه ای، یکی از تاریخ سازان المپیک است. او که به واسطه ابتلا به بیماری پارکینسون لرزش بدنش را در بر گرفته بود، آتش المپیک 1996 در آمریکا را روشن کرد.

افتتاحیه المپیک

آتش بازی در مراسم افتتاحیه المپیک

 

 
2004:لباسی منحصربه فرد

هر چند مراسم افتتاحیه المپیک به صورت سفت و سخت طبق اساسنامه و آداب مقرر اجرا می شود، اما با این حال میزبان اندکی فضا برای نشان دادن خلاقیت دارد. بیورک، خواننده شناخته شده ایسلندی در سال 2004 در مراسم افتتاحیه المپیک آتن ترانه Oceana را اجرا کرد. به هنگام اجرا لباس بیورک آرام آرام از هم باز شده و همانند یک فرش روی ورزشکاران قرار گرفت؛ فرشی که طرح آن نقشه جهان بود.

 افتتاحیه المپیک

زیباترین لحظات در افتتاحیه المپیک

 

 
2008:غرشی طنین برانگیز

پکن در افتتاحیه المپیک 2008 نزدیک به 100 میلیون دلار خرج کرد که در مقایسه با 40 میلیون دلاری که چهار سال بعد در المپیک لندن هزینه شد، رقمی چشمگیر به شمار می آید. در مراسم آن سال دقیقا 2008 طبل نواز در ورزشگاه با چوبک هایی روشن روی طبل هایی سنتی که به نام "فو" خوانده می شوند، نواختند. غرش طنین برانگیز این طبل ها در ورزشگاه نقطه اوج این مراسم پرشکوه سه ساعته بود.
 
افتتاحیه المپیک

مراسم افتتاحیه المپیک

 

2012:در خدمت علیاحضرت

المپیک 2012 لندن توسط ملکه الیزابت دوم که همراه با جیمز باند، ظاهرا با چتر نجات به پایین پرید، افتتاح شد. البته ملکه تنها در یک ویدئوی کوتاه ایفای نقش کرده بود و پایین پریدن از هلیکوپتر را یک بدلکار در ظاهر ملکه انجام داد. ملکه الیزابت نخستین سردمدار یک کشور است که تا به حال دو بار بازی های المپیک را افتتاح کرده:او در سال 1976 هم به عنوان ملکه کانادا بازی های المپیک مونترال را افتتاح کرده بود.
 
مراسم افتتاحیه المپیک

مراسم افتتاحیه المپیک 2012

ماندگارترین تصاویر از مراسم افتتاحیه المپیک

ماندگارترین تصاویر از مراسم افتتاحیه المپیک
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 7
برگرفته از برترین ها -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 7 0
برچسب ها :
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف