نمناک سبک زندگیخانه داری چگونه از تشک تخت خواب خود مراقبت کنیم؟
تشک تخت ، نگهداری تشک تخت
بهتر است در کنار توجه به زیبایی و کیفیت دکوراسیون اتاق خواب، روش نگهداری و مراقبت از تشک تختخواب را نیز جدی بگیریم. زیرا چند اشتباه کوچک باعث خراب شدن آن شده و سلامت کمر و ستون فقرات ما را نیز تهدید کند.

روشهای سالم ماندن تشک تخت خواب

اکثر انسانها 7 تا 8 ساعت از عمر خود را در خواب به سر برده و این خواب چند ساعته خستگی یک روز کاری پر تنش و سخت را از تن و جان ما به در می کنند. اما رفع این خستگی به عواملی بستگی دارد. محل و جای خواب راحت، محیط و فضای آرام و آرامش خیال و... برخی از عوامل تاثیرگذار روی کیفیت خواب است.منظورمان از محل خواب تشکی است که روی آن دراز کشیده و بدن خسته خود را به آن می سپارید.

انتخاب و نگهداری صحیح تشک برای سلامت شما اهمیت زیادی دارد. افراد زیادی با انجام اشتباهات زیر باعث می شوند تشکشان زودتر خراب شود.

هیچ گاه تشک را نمی چرخانید

سالم نگه داشتن تشک تخت

خودتان را عادت دهید که حداقل هر ماه تشک را از بالا به پایین بچرخانید. با این کار ایجاد شکاف و درز بر اثر وزن بدن را به تأخیر خواهید انداخت.

از محافظ تشک استفاده نمی کنید

سالم نگه داشتن تشک تخت

اگر روی تشک خود را با پدهای محافظ نپوشانید یعنی آن را در مقابل دشمنانی مانند رطوبت، تکه های بسیار ریز پوست، گرد و غبار و چربی بدن بی محافظ گذاشته اید. این یکی از رایج ترین کارهایی است که تشک شما را خراب می کند.

پریدن روی تخت

سالم نگه داشتن تشک تخت

چه کودک شما روی تخت بپرد یا خودتان برای دستیابی به یک قفسه یا زدن یک عکس روی دیوار روی تشک بایستید فشار وارده برای تشک بسیار زیاد است. اگر زیر تخت شما چوبی است این کار اشتباه بزرگتری است زیرا پریدن یا ایستادن روی تشک ممکن است باعث شکستن چوب ها شده و شما با تشک روی زمین بیفتید.

از پارچه های تزیینی آویز برای تشک استفاده نمی کنید

سالم نگه داشتن تشک تخت

این پارچه ها اغلب برای تزیین و زیباتر کردن اتاق هستند – اگر رنگ مناسبی را انتخاب کنید. اما علاوه بر این کاربرد این پارچه کمک می کند گرد و خاک، موی حیوانات و جرم ها زیر تخت جمع نشوند. این ها نه تنها اتاق شما را کثیف می کنند بلکه عامل مهم حساسیت ها هستند.

اجازه می دهید حیوانات روی تخت شما بخوابند

سالم نگه داشتن تشک تخت

این کار یعنی موی زیادی از آن ها روی تخت شما جمع می شود و احتمال عطسه و حساسیت برای شما زیاد خواهد شد.

تشک را تمیز نمی کنید

سالم نگه داشتن تشک تخت

تشک شما نیز مانند باقی خانه نیاز به نظافت و رسیدگی منظم دارد. حداقل دو بار در سال این کار را انجام دهید اما نظافت در هر فصل بهتر است. تمامی رویه های تشک را بردارید و اطراف و روی تشک را کاملاً جارو بزنید. به شکاف و درزهای تشک نیز دقت داشته باشید زیرا گرد و خاک اغلب آنجا مخفی می شوند. اگر دوست دارید قبل از جارو زدن کمی جوش شیرین روی تشک بریزید تا به از بین رفتن بوهای بد آن کمک کند.

آن را همیشه در تاریکی نگه می دارید

سالم نگه داشتن تشک تخت

مرتباً تشک را در هوای تازه و مقابل نور آفتاب قرار دهید تا بوی آن از بین رفته و گرد و خاک ها تمیز شوند.

بگذارید لکه ها بمانند تا خشک شوند

سالم نگه داشتن تشک تخت

مایعات و تشک شما در کنار هم قرار نمی گیرند. هر زمان که ماده ی مرطوبی روی تشک شما بریزد فوراً رویه ی تشک را بردارید و با استفاده از یک حوله تا حد ممکن آن را خشک کنید. در صورت نیاز از پاک کننده های صنعتی یا جوش شیرین برای از بین بردن بو یا لکه استفاده کنید. قبل از کشیدن رویه ی تشک بگذارید کمی تشک خشک شود و یا برای سرعت دادن به این کار از سشوار کمک بگیرید.

چگونه از تشک تخت خواب خود مراقبت کنیم؟

چگونه از تشک تخت خواب خود مراقبت کنیم؟
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 14
برگرفته از 5040-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 13 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف