نمناک ورزشفوتبال مربیان در تیم ملی ایران چه نقشی دارند؟
تیم ملی ایران ، کی روش
ملی پوشان فوتبال ایران در 7 مسابقه موفق شده اند بدون شکست و بدون گل خورده 17 امتیاز جمع کنند. نقش مربیان لیگ برتری در موفقیت چشمگیر تیم ملی چقدر است؟
تاریخ انتشار : 12 فروردین 1396

نقش مربیان تیم ملی ایران در موفقیت تیم ملی

تیم ملی ایران در آستانه صعود به جام جهانی در شرایطی قرار دارد که بیشتر و بهتر می توان فهمید که چطور به این موفقیت رسیده است.
ملی پوشان فوتبال ایران در 7 مسابقه موفق شده اند بدون شکست و بدون گل خورده 17 امتیاز جمع کنند و حالا بدون اینکه به امتیازات تیم های دیگر کار داشته باشند با 3 امتیاز دیگر و دو هفته مانده به پایان مسابقات مقدماتی جام جهانی این فرصت را دارند که تیم دوم جهان نام بگیرند که پس از برزیل سهمیه حضور به دست آورده اند.
این موفقیت هرچند در اختیار ملی پوشان و کادر فنی قراردارد اما متعلق به ایران است . در این گزارش تلاش می کنیم سهم تیم های لیگ برتری و البته مربیان فوتبال ایران را در موفقیت تیم ملی پیدا کنیم.
تیم ملی در 7 بازی گذشته از 20 بازیکن استفاده کرده است اما اگر در نظر بگیریم که کی روش می خواست در هر بازی از ترکیبی متفاوت استفاده کند برای هر بازی 11 بازیکن و برای 7 بازی 77 بازیکن در اختیار داشت. حالا اگر قرار باشد موفقیت تیم ملی به آمادگی بازیکنانی که در زمین قرار گرفته اند مربوط باشد هر تعداد از بازیکنانی که توسط مربیان ایرانی آماده شده باشند. سهم آنها را در موفقیت تیم ملی مشخص می کنند.

 

تیم ملی

بازیکنانی که در ترکیب اصلی قرار گرفته اند


جدولی که می بینید نام بازیکنانی است که در ترکیب اصلی 7 بازی قرار گرفته اند. البته قبل ازمحاسبه باید در یک مساله توافق داشته باشیم که کارلوس کی روش از بهترین و آماده ترین بازیکنان ممکن استفاده کرده است. سرمربی پرتغالی یک فهرست 50 نفری از بازیکنان ایرانی دارد و هر بار برای اعلام ترکیب از 11 نفر آنها استفاده می کند. براین اساس جدول زیرکشیده شده است
براساس جدول که در تصویر می بینید شما متوجه می شوید که هر کدام از بازیکنان تیم ملی چند بار در ترکیب اصلی تیم ملی قرار گرفته اند و در موفقیت تیم ملی نقش داشته اند. براین اساس عزت اللهی با 7 بازی بیشتر تعداد بازی را دارد و سوشا مکانی با 1 بازی کمترین. دراین جدول سطرها با 3 رنگ مشخص شده اند.
البته در میان بازیکنان لیگ برتری هم دورنگ وجود دارد کمرنگ ها که پرسپولیسی ها هستند و زیر نظر مربی خارجی تمرین می کنند و پررنگ ها که توسط مربیان ایرانی تمرین داده می شوند.
براین اساس از میان 20 بازیکن فوتبال که در تیم ملی به بازی گرفته شده اند 3 بازیکن تحت نظر مربیان ایرانی تمرین می کرده اند. 2 بازیکن که مربوط به استقلال هستند و زیر نظر منصوریان تمرین می کنند که مدتی زیر نظر کی روش بوده و دیگری حاج صفی که توسط عبدالله ویسی برای تیم ملی آماده می شود. برای پیدا کردن درصد تاثیر مربیان در آماده سازی تیم ملی یک جدول دیگر را هم می شود داشت. جدولی که براساس تعداد حضور بازیکنان لیگ برتری و لژیونر در ترکیب اصلی ساخته می شود.
در این جدول تعداد بازی های بازیکنان لیگ برتری که در ترکیب اصلی قرار گرفته اند با هم جمع شده و یک جز از کل 77 پست بازیکن در نظر گرفته شده. همان 77 پستی که در 7 بازی ایران فرصت به بازیکنان مختلف داده شده است.
آماری نشان می دهد که 10 درصد ترکیب اصلی تیم ملی در 7 بازی مقدماتی جام جهانی توسط مربیان ایرانی آماده شده و سایر بازیکنان توسط مربیان خارجی آماده شده اند. البته در مدت برگزاری مسابقات مثلا سهم باشگاهی چون استقلال بیشتر بوده اما تعدادی از بازیکنان این تیم ترانسفر شده اند یا خط خورده اند به طور مثال بازیکنانی چون خسروحیدری و آندارنیک تیموریان با همین حضور درلیگ برتر ایران حضور در ترکیب تیم ملی را آرام آرام از دست داده اند .
البته بازیکنانی که در ترکیب اصلی قرار می گیرند همه تیم ملی نیستند و نمی شود زحمت مربیان ایرانی را برای کشف تک تک ستاره های ایرانی که از فوتبال ایران ترانسفر شده اند نادیده گرفت اما حقیقت غیرقالب کتمان این است که مربیان ایران علم لازم برای آماده سازی بازیکنان را ندارند و شاید همین کمبود دانش در کنار ساختار ضعیف آماده سازی سبب شده که فوتبال باشگاهی ایران مدت ها در آسیا حرفی برای گفتن نداشته باشد.

 

تیم ملی ایران

نقش مربیان در موفقیت تیم ملی


البته بازی مواجه شدن با حقیقت لازم است بدانید که فهرست ابتدایی تیم کی روش برای اردوها براساس اطلاعاتی اعلام می شود که تیم شریف با پرزون شبیه سازی شده به او می دهند. اطلاعاتی مبنی برمقدار آماده بودن بازیکنان لیگ برتری . آماری که سبب می شود هر بار تعداد زیادی بازیکن به اردوی تیم ملی دعوت شود اما در نهایت فقط 10 درصدشان به ترکیب اصلی برسند و باقی در روی نیمکت منتظر فرصت باشند.
البته می شد تیتر این گزارش این هم باشد :« چرا کی روش بدون اردوهای اماده سازی بلند مدت موفق شد؟» گزارشی که اشاره به موفقیت ایران بدون داشتن امکانات می کرد. سوالی که جوابش هم از مسیر گزارشی که خواندید می گذشت. کی روش مدل آماده سازی تیم ملی را از اردوهای بلند مدت به اردوهای کوتاه مدت آورده به خاطر اینکه دیگر برنامه ای برای فرصت دادن به بازیکنان مستعد لیگ برتری ندارد. او بنا را براین گذاشته که بازیکنان آماده لیگ برتر را در تیمش بازی دهد و به همین شکل فرصت به بازیکنان برانکو می رسد و بازیکنان منصوریان که کنار کی روش کار کرده و آماده سازی اش را تا حدی یاد گرفته و ویسی.

تیم ملی ایران

نقش  مربیان تیم ملی فوتبال ایران 


با این همه تیتر گزارش « نقش مربیان ایرانی در آماده سازی تیم ملی ایران چقدر است» انتخاب شد که یک تلنگری باشد به فوتبال دوستان ایرانی . آنهایی که فکر می کنند ایران با مربیان وطنی هم به نتایجی مشابه می رسیده. حقیقت این است که حداقل آماده سازی چنین تیمی از دست مربیان ایرانی خارج است اینکه بتوانند هدایت اش کنند که مساله ای دیگر به حساب می آید.

مربیان در تیم ملی ایران چه نقشی دارند؟

مربیان در تیم ملی ایران چه نقشی دارند؟
:
امتیاز : 3.3 تعداد رای : 3
برگرفته از عصر ایران /ک.ک
این مطلب مفید بود ؟ 2 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف