نمناک فرهنگ و هنرآداب و رسوم ناف بری برای ازدواج رسوم جالب مردم بلوچ
مردم بلوچ ، مراسم ناف بری در بلوچ
مردم بلوچستان رسوم جالبی برای ازدواج دارند و ازدواج در نزد مردم بلوچ یکی از شرایط بلوغ اجتماعی مردان است.
بازدید : 2,113 نفر

آداب مردم بلوچ برای ازدواج

در خیلی از کشورها و شهرها مردم رسم و رسوم خاصی برای ازدواج دخترها و پسرهای خود دارند. اما این بار صحبت از رسم و رسوم جالب مردم بلوچستان است. مردم بلوچ برای ازدواج فرزندان خود رسوم خاصی دارند که واقعا خواندنی است. برای آشنایی با رسوم آنها در این گزارش با ما همراه باشید. 

ازدواج در نزد مردم بلوچ یکی از شرایط بلوغ اجتماعی مردان است یکی از راه های انتخاب همسر در بلوچستان همسر گزینی به طریق ناف بری است که این سنت کم و بیش در سایر نقاط هم دیده شده است هنگام تولد نوزاد ماما مبلغی از پدر بچه به عنوان مژدگانی می گیرد که اگر نوزاد او پسر باشد این مژدگانی را پدر نوزاد می دهد و اگر دختر باشد یکی از اقوام نوزاد که پسری هم سال یا کمی بزرگتر دارد پیش دستی نموده و دستور می دهد که ماما ناف دختر را به اسم پسرش ببرد و مژدگانی را که پدر نوزاد به ماما باید بدهد.

 

مردم بلوچ

آداب ازدواج قوم بلوچ

 

ازدواج در نزد مردم بلوچ یکی از شرایط بلوغ اجتماعی مردان است و مادر یا پدر پسری که نوزاد دختر به نام او ناف بری شده است می دهد اگر ناف دختر را به نام کسی نبریده باشند یعنی دختر از روز تولد نامزد نشده باشد انتخاب دختر بدین گونه صورت می گیرد پسر دختری را انتخاب کرده برای نامزدی در نظر می گیرد بعد به وسیله ی یکی از فامیل ها ی خود به پدر خود اطلاع می دهد و او را از نیت خود آگاه می سازد مادر یا خواهر پسر دختری را به پسر پیشنهاد می دهند پدر به پسر پیشنهاد دختری را می نماید.

 

مردم بلوچ

آداب ازدواج قوم بلوچ

 

اگر ازدواج میان افراد خانواده یعنی خانواده ی بزرگ قدیمی که همه ی فامیل درجه یک ودو را شامل می شود صورت پذیرد تشریفات نامزدی خیلی رسمی انجام نمی شود بعد از انکه نامزدی دو طرف معلوم شد خانواده ی پسر هدایایی را برای دختر تهیه می کنند و انها را که عموما شامل این وسایل است به خانه ی عروس می فرستند 30مثقال طلا 5عدد پیراهن وشلوار بلوچی6عددروسری سه عدد چادر 4جفت کفش و ملزومات دیگر.

ناف بری برای ازدواج رسوم جالب مردم بلوچ

ناف بری برای ازدواج رسوم جالب مردم بلوچ
:
امتیاز : 3.3 تعداد رای : 3
برگرفته از بیتوته/ی
این مطلب مفید بود ؟ 2 1
برچسب ها :
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف