نمناک بهداشت و سلامتتغذیه بلایی که خوردن مرغ خام به سرتان می آورد
مرغ خام ، باکتری مرغ
باکتری موجود در مرغ نپخته می تواند باعث فلج شدن و ایجاد بیماری سندروم گیلن باره Guillain-Barré syndrome شود.

خطر جدی فلج شدن با خوردن این مدل مرغ

مرغ به عنوان یک غذای خوشمزه در سفره ها نقش پررنگی دارد اما نحوه پخت مرغ بسیار مهم است زیرا می تواند موجب بیمار شدن شما شود.یکی از خطراتی که خوردن مرغ به همراه دارد خطر فلج شدن است.اگر مرغ را به طور کامل نپزید خطر فلج شدن پس از میل نمودن مرغ شما را تهدید خواهد نمود. یک خطر جدی که وجود دارد خطر فلج شدن با خوردن مرغ نپخته می باشد.

 

مرغ غذای خوشمزه که نقش پررنگی در سر سفره ها دارد

مرغ چکونه باعث فلج شدن می شود؟

باکتری ای در مرغ خوب پخته نشده وجود دارد که می تواند سبب بروز سندروم گیلن باره شود ، این سندروم یک اختلال خود ایمنی است و علت اصلی فلج در دنیا محسوب می شود.سندرم گیلن باره (Guillain-Barré syndrome)‏ اختلال نادری است که در اثر حمله سیستم ایمنی بدن به اعصاب محیطی ایجاد می شود. به دنبال این حمله، احساس ضعف در ماهیچه ها، بی حسی، گزگز و گاهی اوقات فلجی دیده می شود.

 
مرغ نپخته

باکتری های موجود در مرغ نپخته.

خطرات ناشی از خوردن مرغ نپخته

مرغ خام به علت وجود باکتری هایی مانند سالمونلا، کمپیلوباکتر و یا استافیلوکوکوس اورئوس مستعد آلوده شدن است. وجود این باکتری ها ممکن است به مسمومیت غذایی بیانجامد که در موارد شدید، شاید حتی به مرگ منجر شود. خصوصیت نژادی باکتری استافیلوکوکوس اورئوس به طور خاص باعث شده است که در مقابل برخی آنتی بیوتیک ها، که همچنین شامل پنی سیلین است، مقاوم باشد.
علائم معمول خوردن گوشت مرغ نپخته شامل درد شکمی، تهوع، تب، استفراغ و اسهال است، که معمولاً علائم خفیف تر از مسمومیت غذایی هستند و به مدت بیش از چند روز طول نمی کشند.
در حالی که مشکلات ناشی از باکتری سالمونلا ظرف دو روز آشکار می شوند، آنهایی که ناشی از باکتری کمپیلوباکتر می باشند، ممکن است گاهی، به مدت هشت تا ده روز خفته باقی بمانند.
اسهال ناشی از باکتری کمپیلوباکتر ممکن است خونی بوده، در حالی که اسهال به وجود آمده توسط باکتری سالمونلا ممکن است آبکی باشد.
گاهی، باکتری سالمونلا تیفی ممکن است توسط پرورش دهنده های انسانی به مرغ سرایت کند و مصرف این مرغ آلوده موجب ابتلا به تب حصبه خواهد شد. هرچند وقوع آن نسبتاً نادر می باشد، اما علائم حصبه، تب بسیار بالا همراه با معده درد، ضعف و جوش یا دانه های پوستی می باشد.
هنگامی که باکتری سالمونلا از طریق جریان خون به سایر نقاط بدن پخش شد، ممکن است موجب استئومیلیت (عفونت استخوان)، پریکاردیت (عفونت کیسه های اطراف قلب)، هپاتیت، مننژیت یا ذات الریه شود. این وضعیت باکتریمی نامیده می شود.
وجود باکتری کمپیلوباکتر ممکن است موجب فلج موقت ، معروف به سندرم گیلن باره (Guillain-Barre syndrome)، شود که با احساس سوزن سوزن شدن همراه است که از پاهایتان شروع شده و به سمت بالا حرکت کرده و تمام بدن را پوشش می دهد. 

بلایی که خوردن مرغ خام به سرتان می آورد

بلایی که خوردن مرغ خام به سرتان می آورد
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 5
برگرفته از الو دکتر- راسخون /ح.ب
این مطلب مفید بود ؟ 5 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف