نمناک اخبارجامعه واکاوی مرگ دو دختر برای رسیدن به پارتی شبانه
مرگ دو دختر ، پارتی شبانه
اقدام خطرناکی برای رسیدن به میهمانی شبانه منجر به مرگ دو دختر شد. یک ملحفه ی گره خورده در کنار جسد این دوخواهر سوالات بسیاری را در ذهن ماموران پلیس و اهالی به وجود اورد.
تاریخ انتشار : 9 شهریور 1394

اقدام مرگبار دو دختر برای رفتن به پارتی شبانه

شامگاه دوم شهریور جسد دو دختر جوان با لباس های شیک و مجلسی در خیابانی در تهران پارس ماموران کلانتری تهران پارس را با ابهام روبرو کرد. یک ملحفه گره خورده کنار اجساد دختران، سؤالات بی جوابی را در ذهن مأموران به وجود آورده بود.

این درحالی بود که پدر و مادر یکی از دختران در طبقه چهارم منزلی که جسد دختران جلوی آن افتاده بود زندگی می کردند. آن ها هرگز گمان نمی کردند پیکر بی جان دو دختر ناشناس متعلق به دختر آنان و دوستش باشد. آن دو با دیدن اجساد دو دختر جوان شوکه شدند چراکه فکر می کردند دختر 18 ساله و دوست وی در اتاق خوابیده اند. داستان از این قرار بود که دختران 17 و 18 ساله، وقتی با ممانعت پدر و مادر برای رفتن به مهمانی شبانه مواجه می شوند، تصمیم می گیرند با گره زدن ملحفه ها به یک دیگر و بستن آن به شوفاژ از خانه بیرون بروند، که هر دو سقوط کرده و می میرند.

انتشار این خبر سئوالات زیادی ایجاد کرد. کسانی که خبر را خواندند اقدام این دو دختر نوجوان را اقدامی غیر عقلانی دانستند. عده ای از تصمیم دختران شگفت زده بودند و عده ای دیگر از جسارت آن ها. انا سوال این است که چه چیز باعث شده است که ان دو دختر دست به چنین اقدامی خطرناک؟ در وقوع این حادثه تلخ مقصر کیست؟ ریشه های اجتماعی و روانی اقدام جسورانه آن دو دختر چیست؟

کارشناسان نظرات متفاوتی درباره این موضوع دارند. امان الله قرایی مقدم –جامعه شناس و استاد دانشگاه- معتقد است نمی توان به دلیل سن نسبتا پایین این دختران آن ها را مقصر ندانست، چرا که در جامعه فعلی، نوجوانان مانند بزرگسالان با مسائل اجتماعی مواجه می شوند و باید آن ها را درک کنند.

وی گفت:به طورکلی هم باید والدین این دختران، هم خودشان و هم سیستم اجتماعی یا فرهنگ را در بروز چنین حوادثی موثر یا مقصر دانست. فرهنگ دختران را محدوده کرده است و والدین براساس ارزش های فرهنگی به خودشان این حق را می دهند که فرزند دخترشان را محدود کنند. این فرهنگ است که تربیت را می سازد. همچنین خود افراد قربانی و در این حادثه خود دختران مقصر بوده اند. جامعه مانند یک ترازوست که فرد هر لحظه در آن در یک کفه قرار می گیرد و در کفه دیگر جامعه آن را می سنجد. بنابراین دختری که در سن 17-18 سالگی قرار دارد، فردی بالغ است که از خیلی مسائل اطلاع دارد و نباید برپایه عناد اقدام به یکسری اقدامات نماید.

هراس برای پذیرفته نشدن

اما مریم جمشیدی -جامعه شناس و عضو انجمن جامعه شناسی ایران- ماجرا را از زاویه دیگری می بیند. او با تحلیل وضعیت پیرامون دو دختر نوجوان می گوید "دو دختر نوجوان قربانی در آن شرایط دچار هراس بوده اند؛ هراس در نوجوانان به این معناست که آن ها از طردشدن و مورد قبول واقع نشدن در گروه همسالان هراس دارند و برای اینکه این اتفاق نیفتد تلاش می کنند تا شبیه به همسالان خود شوند. بنابراین برنامه هایی را دنبال می کنند که دوستانشان در آن مشارکت دارند. به همین خاطر، حضور در یک مهمانی شبانه، برای این دو دختر جوان، بسیار اهمیت پیدا می کند تا جایی که تصمیم می گیرند با کمک ملحفه و همانند آنچه در فیلم های پلیسی دیده اند؛ از طبقه چهارم خانه شان خارج شوند".

مریم جمشیدی گفت:اگر بخواهیم نگاهی جامعه شناختی به این حادثه تلخ داشته باشیم، با توجه به این که این اتفاق ناخوشایند دو قربانی دارد؛ باید از منظر قربانی شناسی به آن پرداخت و بررسی اش کرد؛ برای همین دو موضوع در اینجا مطرح می شود؛ یکی ترس از جرم و دیگری هراس.

وی ادامه داد:درباره ترس از جرم، این طور به نظر می رسد که این دختران ترس از جرم نداشتند وگرنه نباید تا این حد به حضور در مهمانی های مختلط شبانه متمایل می شدند. در هر حال شدت علاقه به حضور در این مهمانی به حدی بود که حاضر شدند جانشان را به خطر بیندازند. اما چرا این دختران و همسالان آنان چه دختر و چه پسر، در موارد مشابه، ترس از جرم ندارند؟ از دلایل نداشتن ترس از جرم می توان به شکافی اشاره کرد که میان برخی قوانین، عرف ها و هنجارهای خانوادگی جامعه امروز ما وجود دارد؛ افراد در این حالت ممکن است به این دلیل که خانواده برخی رفتارها و کارها را مجاز می دانند آن را انجام دهند.

جمشیدی با اشاره به اینکه هیجان نیز در رفتار این دختران موثر بوده توضیح داد:هیجان نیز از دیگر دلایل نداشتن ترس از جرم است. انسان ها به دنبال هیجان اند و در راستای آن کارهای زیادی ممکن است بکنند؛ شادی، خشم، اضطراب از جمله دلایلی است که باعث می شود تا انسانها به سمت هیجان و انجام کارهای هیجان انگیز بروند. برای همین می توان گفت هیجان و اضطراب نیز می توانسته آن دو دختر جوان را ترغیب کند تا برای رفتن به آن مهمانی، به جای بازکردن در خانه، از پنجره خارج شوند.

عضو انجمن جامعه شناسی ایران همچنین درباره نقش خانواده در بروز چنین اتفاقاتی گفت:در کنار این موارد می توان از منظر دیگری نیز به موضوع پرداخت و آن این که آیا در این اتفاق و یا اتفاق های مشابه خانواده کارکرد درستی داشته یا خیر؟ به عبارتی آیا مشکلات ساختاری و همچنین عدم آموزش به خانواده ها درباره نحوه برخورد با فرزندانشان باعث وقوع حوادث تاسف باری نظیر حادثه مورد بحث شده است؟ واقعیت های پژوهشی نشان می دهند که در درجه اول محیط خانواده در رابطه با رفتارهای خطرناک و جرم خیز نقش دارند. اگر روابط والدین با فرزندان یا رابطه والدین با یکدیگر و نقش تربیت در یک خانواده در سطح مطلوبی باشد، رفتارهای افراد آن خانواده نیز طبیعی تر و هنجارپذیرتر خواهد شد.

وی در ادامه اظهار کرد:با این حال علاوه بر شرایط موجود در بستر یک خانواده، نمی توان ساختارهای اجتماعی را نادیده گرفت. مدارس و رسانه های گروهی از جمله ساختارهای اجتماعی مهم در این خصوص هستند. متاسفانه برخی از مدارس ما در شهرهای بزرگ کسب درآمد را اولویت اولشان قرار داده اند و آموزش ها، مادی محور شده است. بنابراین متاسفانه برخی مدارس از آموزش علوم رفتاری و غیره غفلت می کنند و دانش آموز در مدرسه خود، آن گونه که باید، به لحاظ رفتاری صحیح تربیت نمی شود.

وی همچنین با اشاره به نقش رسانه های گروهی گفت:رسانه های گروهی نیز در این میان نقش مهمی دارند که متاسفانه آن ها نیز برنامه هایی موثر اجرا نمی کنند. به رغم تاکیدهای زیاد در نقش مثبتی که رسانه عمومی ای مثل تلویزیون می تواند در کمک به خانواده برای روش های تربیتی داشته باشد، برنامه ای با محوریت آموزش به خانواده درباره رفتار با فرزندان کمتر ساخته می شود، برای همین هنوز خانواده های زیادی در جامعه ما وجود دارند که نمی دانند وقتی در برابر خواسته فرزندش برای رفتن به یک مهمانی مواجه می شوند، چه برخوردی باید داشته باشند و چطور با این خواسته مواجه شوند. در نتیجه این فرایندها؛ خانواده های ما هنوز خانواده های آماتوری هستند که در مواجهه با نوجوان و جوانان خود؛ حرفه ای نشده اند برای همین انجام رفتارهای درست را بلد نیستند که اگر آموزش دیده بودند؛ احتمال اینکه این دو دختر جوان زنده بودند؛ زیاد بود.

خویشتن داری و مهارت حل مسئله را نیاموخته ایم

اما مهدی ملک محمد –روان شناس- با واکاوی مسائل روانی که منجر می شود چنین اتفاقاتی رخ دهد، معتقد است که ریشه همه چیز در تربیت نهفته و سیستم های تربیتی جامعه ما به مرور زمان ضعیف تر شده است. وی می گوید:اولین بار نیست که چنین اقداماتی در موارد و روش های متفاوت دیگر شنیده می شود. به طور کلی ریشه این اقدامات به مباحث تربیتی باز می گردد.

این روان شناس در ادامه اظهار کرد:به طورکلی مردم ما خویشتن دار نیستند. خویشتن داری در تربیت فرزندان ما وجود ندارد و این موضوعی است که در سال های اخیر شدیدتر شده است. پیش از این و در گذشته مردم در بخش هایی از رفتارشان خویشتن دار تر بودند. حالا اما به دلیل مشکلات و استرس های مختلفی که والدین با آن درگیرند خویشتن داری به فرزندان آموزش داده نمی شود. این آموزش البته به هیچ وجه جنبه ای نصیحت گونه ندارد بلکه باید در وضعیت افراد اجرایی شود. خویشتن داری به این معناست که ما بتوانیم امیال و خواسته های فوری امان را به عقب بیاندازیم. متاسفانه نگاه به رفتار مردم در خیابان و در فضاهای عموم عدم خویشتن داری در طبقات مختلف اجتماعی را نشان می دهد.

عضو انجمن روان شناسی همچنین اظهار کرد:اتفاقی که درباره خویشتن داری شاهد آن هستیم، چیست؟ والدین از دوران کودکی خویشتن داری را به فرزندان خود یاد نداده اند، بلکه در موافعی با رفتارشان آن را تقویت نیز کرده اند. مثلا ممکن است یک کودک در زمان کودکی با گریه کردن، قهرکردن و ... خواسته ای داشته باشد که والدین بلافاصله آن را برآورده و گمان می کنند عدم خویشتن داری در همین جا متوقف می شود، اما چنین نیست؛ اگر خویشتن داری در کودکی به خرید پفک، اسباب بازی و... مربوط می شده، حالا در بزرگ سالی به چیزهای بیشتری می رسد.

وی در ادامه تصریح کرد:در این میان البته باید نقش ویژگی های شخصیتی را نیز در نظر گرفت. مثلا برخی از افراد دارای شخصیتی ملاحظه جو هستند که در کنار خویشتن دار نبودن می تواند اقداماتی این چنینی را رقم بزند.

مهارت حل مسئله

ملک محمد با اشاره به مهارتی به نام حل مسئله در ادامه گفت:یکی دیگر از مسائلی که در بررسی این دست از اقدامات باید به آن ها پرداخت مهارت حل مسئله است. بسیاری از افراد این مهارت را یاد نگرفته اند. حل مسئله مهارتی ذاتی نیست و باید در خانواده به فرد آموزش داده شود. نوجوانان ایرانی یاد نگرفته اند که چطور با خانواده اشان مذاکره کنند، در نتیجه براساس هیجانات دست به این رفتارها خواهند زد.

وی با اشاره به این که این ویژگی ها منجر به رفتارهای دیگری نیز در نوجوانان ما شده است، ادامه داد:تعداد زیادی از نوجوانان دختر و پسر در جامعه ما قبل از بزرگسالی دست به رفتارهای پرخطر جنسی می زنند و به همین دلیل نیز می گویند این رفتارها به دوران نوجوانی کشیده شده است.

این روان شناس همچنین با بیان این گه "هرچند که حادثه مرگ دو دختر بسیار پررنگ است" گفت:اما این دست از اقدامات که ناشی از عدم خویشتن داری و نداشتن مهارت حل مسئله است، به وفور در جامعه ما دیده می شود. مردمی که در برابر این حادثه واکنش نشان می دهند، خودشان نیز در زندگی شخصی اشان نمونه های بارزی از عدم خویشتنداری را در اشکال دیگر دارند. مثلا دعوا در خیابان بر سر مشاجرات کوچک یکی از آن هاست.

عضو انجمن روان شناسی ایران در پاسخ به این سئوال که آیا این دست از حوادث به وضعیت دختران در جامعه و به طور کلی موضوع جنسیت مرتبط می شود یا خیر گفت:این اتفاقات ارتباطی به دختر یا پسر بودن ندارد، چرا که در پسرها نیز وجود دارد؛ مثلا تعداد زیادی از پسران هنگامی که مدرسه به آن ها اجازه ندهد به بیرون بروند، از دیوار آن بالا می روند و خودشان را به بیرون می رسانند. درنتیجه جنسیت در این موارد دخیل نیست و حادثه را باید بیشتر در این دید که نوجوانان ما امروز کمتر از نوجوانان تمام دهه های قبل خویشتن داری را آموخته اند.

مهدی ملک محمد تصریح کرد:شاید به نظر برسد که با گذر تاریخ انسان ها باید متمدن تر شده باشند، اما چنین نیست و باوجود ابزارهای آموزشی جدیدی که امروزه ما داریم، متاسفانه نسل جدید از نظر مهارت های روان شناختی بسیار ناپخته است.

وی همچنین درباره نقش آموزش و پرورش در این میان توضیح داد:آموزش و پرورش ما عملا بحث پرورش را رها کرده، چرا که هنوز در بسیاری مدارس دغدغه آب و برق وجود دارد، چه رسد به تربیت. وزارت آموزش و پرورش از مدارس خواسته که روی پای خودشان بایستند و قاعدتا بنابر "هرم مازلو" نیازهای فیزیولوژیک به نیازهای تربیتی ارجح ترند.

این روان شناس در انتها گفت:بنابراین اگر بروز رفتارهای غیرعقلانی در نسل نوجوان به دلیل هیجان جویی و عدم خویشتن داری بیشتر دیده می شود، اما این به این معنا نیست که در میان جوانان، میانسالان و کودکان ما خویشتن داری وجود داشته باشد، بلکه تفاوت در نوع بروز عدم خویشتن داری است. مثالی در این زمینه انجام فسادهای مالی در کشور است، فردی که فراتر از نیاز در پی جمع آوری پول و مال باشد و حتی به اختلاس برسد، در واقع فرد خویشتن داری نبوده است.

واکاوی مرگ دو دختر برای رسیدن به پارتی شبانه

واکاوی مرگ دو دختر برای رسیدن به پارتی شبانه
:
امتیاز : 2.9 تعداد رای : 14
برگرفته از فرارو /ن
این مطلب مفید بود ؟ 8 6
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف