نمناک اخبارپزشکی و سلامت مرگ پر ابهام متخصص بیهوشی بعد از سزارین
متخصص بیهوشی ، مرگ بعد از زایمان
زن 36 ساله متخصص بیهوشی که بعد از عمل سزارین و به دنیا آمدن فرزندش از دنیا رفت, راز مرگ مشکوک او چیست؟
تاریخ انتشار : 10 خرداد 1396

مرگ متخصص بیهوشی بعد از سزارین

مادری 36 ساله با هزار امید و آرزو انتظار نوزادش را می کشد، وی و همسرش هر دو متخصص بی هوشی هستند و بهترین بیمارستان و پزشک را برای انجام عمل زایمان انتخاب می کنند، اما یک اتفاق پیش بینی نشده باعث می شود تا مادر نوزاد خیلی زود از هم جدا شوند.

مرگ بعد از زایمان

آزاده سلطانی متخصص بیهوشیپس از تحمل رنج های دوران بارداری عاقبت موعد آمدن خوشی ها شد. خوشی و شادی از جنس لبخند و گریه نوزاد که برای مادر هیچ چیزی جای آن را نمی گیرد. همه به استقبال از مهمان جدید خانواده آمده اند. عطر گل یاس و مریم فضای اتاق را گرفته ولی گویا این شادی زمان زیادی را به این خانواده اختصاص نداده است. آزاده یکی دو روز پس از زایمان دچار مشکل شد و سر انجام این مسئله مرگ وی را به همراه داشت.

ماجرا از این قرار است که دکتر آزاده سلطانی، 36 ساله متخصص بیهوشی پس از 9 ماه بارداری در 30 تیرماه سال گذشته با برگه ارجاع از مطب به بیمارستان خصوصی تهران برای زایمان مراجعه می کند و پس از پذیرش حدود ساعت 23 نسبت به زایمان سزارین وی توسط پزشک متخصص که از اتفاق عضو هیأت علمی دانشگاه است، اقدام می شود.

نوزاد پسر با وزن حدود 2 کیلو و 900 و سایر شرایط نرمال متولد و روز نخست مرداد از مادر و فرزند از بیمارستان مرخص می شوند ولی 10 روز بعد مادر با علائمی همچون تب و لرز، تهوع و استفراغ مجدد به بیمارستانی که در آن زایمان انجام داده مراجعه می کند و پس از بستری و انجام برخی اقدامات طی چند روز بستری حال عمومی مساعد ولی مجدد بدحال می شود؛ حالی که خانواده تصمیم می گیرد آن را به بیمارستان های دیگر منتقل کنند تا شاید راهی برای نجات او پیدا کنند ولی علیرغم تلاش کادر درمانی و خانواده بخت یار بیمار نبود و پزشک پس از چند روز دست و پنجه نرم کردن با مشکلات برای همیشه ترک دنیا می کند.

جسد متوفی در سازمان پزشکی قانونی استان تهران برای بررسی فوت مورد بررسی قرار می گیرد و با توجه به شرح معاینه جسد علت فوت عفونت منتشر داخلی و عوارض آن متعاقب عفونت شکمی تعیین و اعلام می شود ولی با این وجود و گذشت حدود یک سال خانواده آزاده همچنان در راهروی ادارات به دنبال حق از دست رفته خود هستند حقی که هرچند دیگر آزاده را برای آنها باز نمی گرداند ولی تسکینی برای خاطر آنها است.

منوچهر سلطانی پدر آزاده پس از حدود یک سال از این حادثه دردناک، دستانش لرزان و چشمانش گریان است. کیفی همراه خود آورده که زمانی که بر روی صندلی می نشیند آن را به آغوش می کشد. با احتیاط کیف را بر روی میز گذاشته و قاب دخترک خود را بر روی میز می گذارد.

پدر می گوید در زندگی هیچ چیز کم نداشتیم. دو دختر و یک پسر داشتم و همسرم هم وکیل؛ چیزی برایشان کم و کاستی نگذاشتیم. دخترم متخصص بیهوشی بود و همسرش هم پزشک. الان همه زندگیم پودر شده است. انگار بخشی از وجودم توسط پزشکی که قصور کرده، قطع شده است. همه چیزم را از دست داده ام. همسرم دیگر توان راه رفتن ندارد و سایر فرزندانم از غم از دست دادن آزاده و هنوز در بهت و شوک بوده و زندگیشان به هم ریخته است. آرمان هم بدون مادر....

اشک امانش را بریده. عکس های آرمان را هم با خود آورده است. از اینکه به راحتی یک قصور پزشکی رخ داده و کسی به درستی پاسخگوی آن نیست در عجب است. می گوید طی این یک سال اقدامات زیادی را برای مشخص شدن این پرونده انجام داده و هدفش نه تنها فقط برای آزاده و بلکه برای همه خانواده هایی است که ممکن است با بی احتیاطی یا سهل الانگاری یک پزشک جان خود را از دست دهند.

منوچهر سلطانی می گوید:در ابتدا عفونت شکمی علت مرگ اعلام شده بود و نتیجه پزشکی قانونی نیز همین را نشان داد و اکنون به ما گفته اند که عارضه دارویی دلیل فوت دخترتان بوده و این سوال اکنون مطرح است که چه کسی دارو را برای فرزندم تجویز کرده است؟! نتیجه این پرونده و قصور پزشک هنوز مشخص نشده و جا دارد محکومیت های سنگینی برای پزشکانی که قصور کرده اند در نظر گرفته شود.

به نظرم ضعف قانونی داریم چرا برای قصور پزشکی تنها باید چند ماه ممنوعیت از کار یا فعالیت در مطب را برای پزشکی داشته باشیم که با جان مردم بازی می کند. آقای سلطانی اما مصمم است و می گوید تا ته این پرونده پیش خواهد رفت و هرگز اجازه نخواهد داد خانواده های دیگری همچون او داغدار شوند.

روند پیگیری پرونده طولانی شده و پرونده های مشابه نیز نشان می دهد آنقدر این مسیر برای دریافت حق طولانی است که گاهی خانواده ها از رفت آمد در راهروی ادارات خسته می شوند. خستگی که آه یک خانواده را بدرقه پزشکان می کند.

مرگ پر ابهام متخصص بیهوشی بعد از سزارین

مرگ پر ابهام متخصص بیهوشی بعد از سزارین
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 16
برگرفته از فارس -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 12 4
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف