نمناک اخبارعلمی مریم میرزاخانی برنده جایزه فیلدز جهان شد + عکس
مریم میرزاخانی ، پروفسور زن
دکتر مریم میرزاخانی جزو چهار برنده مدال فیلدز سال 2014 میلادی معرفی شد. با توجه به این که که جایزه نوبل در علم ریاضیات وجود ندارد، معمولا مدال فیلدز معادل «نوبل ریاضی» برشمرده می شود. دکتر میرزاخانی اولین زن برنده این جایزه در طول تاریخ اعطای آن است.
تاریخ انتشار : 23 مرداد 1393

 مدال فیلدز جایزه ای است که هر چهار سال یک بار به چهار ریاضی دان زیر چهل سال که فعالیت های برجسته ای در زمینه ریاضیات داشته اند، اعطا می شود. اعطای جایزه فیلدز از سال 1936 میلادی آغاز و نام خود را از «جان چارلز فیلدز» ریاضی دان کانادایی گرفته که نقش مهمی در اعطای این جایزه داشته است.

مریم میرزاخانی

 
مریم میرزاخانی متولد سال 1356 در تهران و از دانش اموختگان دبیرستان فرزانگان تهران است. او از جمله بازماندگان سانحه غم بار سقوط اتوبوس حامل نخبگان ریاضی دانشگاه صنعتی شریف به دره در اسفندماه 76 است. دکتر میرزاخانی در دو دوره متوالی المپیاد جهانی ریاضی، در سالهای 1994 و 1995، عضو تیم ایران بوده و هر دو سال مدال طلا گرفت. او در سال 1995 با کسب 42 امتیاز از 42 امتیاز قابل کسب، با نمره کامل به مدال طلا دست یافت. او دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد ریاضی را در دانشگاه صنعتی شریف به اتمام رساند و برای دوره تحصیلات تکمیلی به دانشگاه هاروارد رفت. مریم میرزاخانی دوره دکتری را زیر نظر کورتیس مک مولن، برنده مدال فیلدز سال 1998 میلادی، در سال 2114 در دانشگاه هاروارد به پایان رساند.
 او به همراه 9 محقق برجسته دیگر در چهارمین نشست11 استعداد درخشان نشریه پاپیولار ساینس در آمریکا مورد تقدیر قرار گرفت. به نوشته ی یواس ای تودی این فهرست 11 نفره شامل محققان و نخبگان جوانی است که در حوزه های ابتکاری مشغول به فعالیت هستند و با این حال معمولاً از چشم عموم پنهان مانده اند. این فهرست بر اساس پیشنهادهای ارایه شده از سوی سازمان های گوناگون، روسای دانشگاه ها و ناشران انتشارات علمی برگزیده شده اند. این محققان برجسته جوان در حوزه های گوناگونی از گرافیک رایانه ای تا ریاضیات و علوم رباتیک، افق های تازه ای در مرزهای جهان اطراف ما گشوده اند و مریم میرزاخانی ریاضیدان ایرانی که در آن زمان 33 سال داشت، یکی از آنها بود. او از سال 2114 تا 2118 محقق موسسه ریاضی کلِی و استادیار و سپس استاد تمام دانشگاه پرینستون بوده و از سال 2118 میلادی نیز استاد تمام دانشگاه استنفورد بوده است.
 وی پیش از این نیز جایزه Ruth Lyttle Satter Prize in Mathematics که به زنان تاثیر گذار در حوزه ریاضی اعطا می شود را نیز به خود اختصاص داده بود.
 جیمز کارلسون از Clay Mathematics Institute می گوید:
 میرزاخانی در یافتن ارتباطات جدید، عالی است. وی می تواند به سرعت از یک مثال ساده به دلیل کاملی از یک نظریه ژرف و عمیق برسد.
فیلم مورد علاقه او داگویل است. سلیقه او در فیلم، منعکس کننده ذات پژوهش او که شامل تعیین مشخصات غیرطبیعی فرمهای هندسی است. او می گوید:
 گاهی مواقع احساس می کنم در یک جنگل بزرگ هستم و نمی دانم به کجا می روم. ولی به طریقی به بالای تپه ای می رسم و می توانم همه چیز را واضحتر ببینم. آن چه آن گاه رخ می دهد، واقعاً هیجان انگیز است.
همسر وی جان وندراک، از پژوهشگران آی بی ام است و از او دارای یک فرزند به نام آناهیتا است.
 تحقیقات مریم میرزاخانی در ریاضی به شاخه های مختلفی از جمله هندسه هذلولوی، هندسه جبری، توپولوژی، سیستم های دینامیکی و نظریه احتمال مرتبط بوده و آن ها را به هم مرتبط و زمینه ساز روش های جدیدی در این شاخه ها شده ، از جمله اینکه دیدگاه و اثبات بدیعی از برخی مسائل مطرح ریاضی، هم چون حدس ویتن در مورد فضای زمینه سطوح ریمانی یا شار ترستن در سیستم های دینامیکی به دست می دهند. جدیدترین کار مریم میرزاخانی و همکارانش اثبات حدسی در حوزه فضاهای زمینه مختلط است که علیرغم تلاش ریاضی دانان برای مدت ها حل نشده باقی مانده بود.

مریم میرزاخانی برنده جایزه فیلدز جهان شد + عکس

مریم میرزاخانی برنده جایزه فیلدز جهان شد + عکس
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13
برگرفته از زومیت -/ف
این مطلب مفید بود ؟ 11 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف