نمناک بهداشت و سلامتسلامت روان مزایای باورنکردنی خیال پردازی که نمی دانید!
خیال پردازی ، مزایای خیال پردازی
همه انسانها مدتی از شبانه روز را خیال پردازی کرده و با یادآوری گذشته آینده را برای خود ترسیم می کنند. اما می دانید که همین کار به ظاهر ساده چه تاثیری بر روی ذهن و سلامت می گذارد؟

فواید خیال پردازی

برخی افراد مدام به رویاها و خیالاتشان می پردازند و عاشق خیال پردازی اند آنها نه تنها به ذهنشان در خلاقیت بیشتر کمک می کنند بلکه باعث ارتقا عملکرد ذهنشان نیز می شوند.بر اساس مطالعات جدید، بهره گیری از برخی مناطق مغزی که متعلق به رؤیا و خیال پردازی است می تواند عملکرد ذهنی را برای انجام کار پیچیده ذهنی افزایش دهد.

خیال پردازی، بر اساس فرهنگ مریام وبستر:"رویایی شیرین، لذت بخش و نوعی اشتیاق برای تصویرسازی است.” با این تعریف می توان گفت، خیال پردازی مانند تعطیلات کوتاه مدتی ست که مزایای فراوانی به همراه دارد که به لحاظ علمی نیز ثابت شده اند!

خیالپردازی

1- می توانید مغز خود را تمرین دهید (نه ذهنتان) …

دکتر مویرین آیریش، عصب شناس، خیال پردازی را کاری بسیار سخت و پراهمیت می داند. توانایی یادآوری گذشته و تصویرسازی از آینده، شکل بسیار پیچیده ای از تفکر است و همانگونه که می دانیم، انسان تنها گونه ای ست که این قابلیت را دارد.

خیال پردازی و تفکر، در واقع همان تاثیر ساختار فیزیکی مغز است که در هر شخصی در پاسخ به اطلاعات جدید، بطور مداوم تغییر می کند.

2-با خیال پردازی احساس خلاق بودن می کنید.


استفاده از ایده های خوب در کارهای افراد مشهور و خلاقی چون وودی آلن و جی کی رولینگ، به خیال پردازی اعتبار بخشیده است. زمانیکه خیال پردازی می کنید، ذهن شما میان بخش های مختلف مغز سفر می کند و اطلاعاتی را جمع آوری می کند که بعدها ممکن است به هم مرتبط شوند. این ارتباطات، اغلب به ایده های جدید و خلاقانه منجر می شوند.

3- احساس روشنفکر بودن، درک و همدلی بیشتری می کنید.

همانطور که می دانید، توانایی تصور دیدگاه دیگران، همچون یادآوری گذشته و فکر کردن به آینده مختص انسان است. هر شخصی نیمی از ساعات بیداری خود را صرف خیال پردازی می کند.

اگر قادر باشید بخشی از این زمان را صرف اندیشیدن درباره ی احساس و تفکرات دیگران کنید، شکل تعاملات تان با آنها تغییر خواهد کرد و شانس بیشتری برای ایجاد ارتباط خواهید داشت.

4- حافظه ی کاری تان بهبود می یابد.

خیالپردازی

حافظه ی کاری همان توانایی مغز برای ذخیره و یادآوری اطلاعات به هنگام مواجهه با حواس پرتی هاست. بررسی های اخیر در دانشگاه ویسکانسین و موسسه ی Max Planck برروی علوم شناختی و مغزی انسان، ارتباط میان این نوع خاص از حافظه و خیال پردازی را نشان می دهد.

5- کارایی/بهره وری شما بهبود خواهد یافت.

مطالعه ای در دانشگاه کرنل، ارتباط میان "عملکرد بهبود یافته” و خیال پردازی را اثبات کرده است و بررسی ها در دانشگاه بار ایلان نشان داده است که "افکار خودفرمان و خودانگیز تاثیری مثبت و همزمان روی عملکرد کاری دارد.” که منظور آنها از افکار خودفرمان و خودانگیز، همان خیال پردازی است.

6- با خیال پردازی سالم تر خواهید بود.

تحقیقات نشان داده است که خیال پردازی همچون نوعی هیپنوتیزم سطح پایین است. به هنگام خیال پردازی، استرس و فشار کمتری را تجربه می کنید که همین به معنای سلامت روانی شما می باشد.

از دیگر راه های کاهش استرس از طریق خیال پردازی، آمادگی قبلی است. اگر قرار است تجربه ی جدیدی داشته باشید (مثلا حضور برای اولین بار در محل کار) می توانید آن را در ذهن خود تصور کنید تا برای حضور واقعی، آماده تر باشید.

خیال پردازی همچنین با مغزی سالم تر در ارتباط است. بیماران اوتیسم یا کسانی که دچار آلزایمر هستند، توانایی خود-هیپنوتیزمی را ندارند.

خیال پردازی باعث می شود رویاهای شبانه تان ساختاریافته و خیلی جدی نباشد و در نتیجه خوابی راحت و آرام داشته باشید. اجازه دهید ذهن شبانه ی شما بی هوا پرسه بزند نه اینکه در فضاهای وحشی محبوس شود.

7- به اهداف تان دست می یابید.

خیالپردازی

خیال پردازی علاوه بر خلاقیت، بهبود حافظه ی کاری، افزایش کارایی و کاهش سطح استرس، کمک می کند تا بسیار آسان تر به اهداف تان دست یابید. به هنگام خواب ذهنتان را رها کنید زیرا در این هنگام است که شبکه ی عصبی رفع مشکلات مغزی فعال است، نه زمانیکه بروی مسائل روزمره متمرکز هستید.

بنابراین اهداف خود را مشخص کنید، برای رسیدن به آنها برنامه ریزی کنید و به هنگام برخورد با موانع به مغزتان اجازه ی کمک دهید.

8- از همه مهمتر، شادتر خواهید بود!

جالب است که این بازیِ ذهن باعث شادی شما می شود. یکی از دلایل رابطه میان خیال پردازی و شادی این است که آرزو و امید هر دو بشدت با لذت مرتبط بوده و محصول پرسه زدن ذهن هستند.

توجه داشته باشید که خیال پردازی ها به یک شکل نیستند. برای دست یافتن به مزایای بالقوه ی خیال پردازی هایتان و موثر واقع شدن آنها، سعی کنید از تمام ناراحتی ها و "کابوس های روزانه تان” رها شوید. همه ی ما همین کار را انجام می دهیم، پس خجالت نکشید.

اگر ناگهان متوجه جویدن ناخن هایتان شدید، تصورات وحشتناکی درباره ی خوب نبودن قرار بعدیتان به ذهنتان خطور کرد و یا اگر هر لحظه به منظور رئیس تان درباره ی حرفی که زد، فکر می کنید.

سعی کنید مسیر فکرتان را تغییر دهید و فکرهای مثبت را جایگزین کنید. مسیر جدیدی پیش روی افکارتان قرار دهید تا از آن لذت ببرید.

مزایای باورنکردنی خیال پردازی که نمی دانید!

مزایای باورنکردنی خیال پردازی که نمی دانید!
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 97
برگرفته از خوارزمی-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 90 7
نظر کاربران
ن

ن

ولی خیال پردازی شدید اصلا خوب نیس.اتفاقا خیلی هم بده.فقط عمر ادم هدر میره پای یه سری وهم و رویا.

پاسخ دادن 12 12
نگین

نگین

من خودم به شخصه یه اتفاقی که امکان رخ دادنش شاید کمتر از یک درصد باشه رو روز و شب دارم بش فکر میکنم و شاید بیشتر از ۵ ۶ ساعت از وقت درس خوندن و زندگیم بزنم که به اون موصوع فکر کنم چون بنظرم خیلی شیرین ترو دوست داشتنی تر از واقعیته و وقتی تو واقعیتم نیست خب تو جایی که اون اتفاق میفته میخوام باشم ! بعضی اوقات حتی تو تفکرم دعوا میکنم با شخصی بعد به طور واقعی گریه میکنم و اعصابم خیلی خورد میشه. فقط این نیست من یهو با دیدن یه عروسک که چشمش کنده شده حالت وحشت زدگی پیدا میکنم حس میکنم یه آدمه که روح و تنشو کندن آزار بهش رسوندن و نمیتونه حرف بزنه. نمیدونم چیکار باید کنم برای فرار ازشون

پاسخ دادن 6 4
منصورسارلی

منصورسارلی

حال بعد از این تمرین کوچک خیالپردازی شما.شما هزار کلمه نامربوط را کنار هم بنویسید.حالا اگر فکرمیکنید یک خیالپردازید برای همه ی آنها یک داستان درست کنید.اگر توانستید شما تبدیل به یک نابغه میشوید.فقط زمان حفظ کردن آن هزار کلمه در یکروز باشد نه یکماه

پاسخ دادن 0 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف