نمناک بهداشت و سلامتسلامت خانواده حقایق تلخ در مورد مسمومیت با قرص برنج
قرص برنج ، پادزهر قرص برنج
قرص برنج برای جلوگیری از آفت زدن برنج استفاده می شود و اگر توسط انسان مصرف شود نجات دادن وی کار سختی خواهد بود.

عوارض مسمومیت با قرص برنج

قرص برنج که برای حفاظت محصولات زراعی نظیر برنج مورد استفاده قرار می گیرد و برای نگهداری طولانیمدت برنج و دفع آفات درون کیسه برنج قرار می دهند دارای ترکیبات شیمیایی و خطرناکی است که استفاده نادرست ازآن و استشمام و متصاعد شدن گاز آن سبب ایجاد انواع مسمومیت های حاد و مزمن در انسان ها می شود و در اغلب مواقع به مرگ انسان ختم می شود.

خودکشی با قرص برنج راهی است که بازگشتی ندارد و یک مرگ دردناک را به دنبال خواهد داشت . در این بخش از سلامت نمناک شما را با خطرات و علائم مسمومیت با قرص برنج آشنا خواهیم کرد.

قرص برنج گیاهی

قرص برنج و عوارض مصرف آن 

قرص برنج چه استفاده ای دارد؟

آلومینیوم فسفید با نام تجاری سلفلوس (Celphos) و کویک فوس (Quickphos) که در ایران به نام قرص برنج معروف شده و یک سم بسیار مهلک تلقی می شود و برای حفاظت محصولات زراعی نظیر برنج مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا بسیاری از مردم برای جلوگیری از آفت زدن برنج آن را داخل برنج قرار می دهند.

استفاده نادرست از قرص برنج باعث ایجاد انواع مسمومیت های حاد و مزمن در انسان ها می شود.متاسفانه قرار دادن قرص برنج برای دفع آفات درون کیسه برنج زمانی که بر اثر رطوبت موجود در هوا و به علت نبود تهویه مناسب در منازل گازهای خطرناکی از آن متصاعد می شود که باعث مرگ افراد می شود .

همچنین قیمت ارزان قرص برنج موجب سوءاستفاده انسان ها بوده و هنگامی که به صورت خوراکی استفاده می شود با اسید معده ترکیب شده و نوعی گاز خطرناک ایجاد می کند .قدرت مسمومیت بالای این قرص به علت ساختار شیمیایی آن است که در معده یک موجود زنده خیلی سریع واکنش نشان می دهد.

قرص برنج از کجا بخرم

قرص برنج برای چیست؟ 

سوءاستفاده افراد سودجو از قرص برنج به عنوان قرص توهم زا

قرص برنج با قرص های توهم زای روان گردان مشابهت های ظاهری دارد که همین علت سبب شده افراد سودجو این قرص ها را با عنوان قرص توهم زا بفروشند . در مواری که فرد اقدام به خودکشی می کند به صورت تعمدی قرص برنج را مصرف می کند و در کمتر از 6 ساعت زمان مرگش فرا می رسد. حتی مصرف نصف قرص برنج برای یک فرد بالغ کشنده است.

علائم مسمومیت با قرص برنج

بی اشتهایی، بی قراری، تحریک پذیری، دوبینی، تهوع، استقراغ، اختلال ضربان قلب و افت فشارخون است و در صورتی که قرص برنج به صورت خوراکی مصرف شود فرد تا 6 ساعت زنده خواهد بود. اختلالاتی مانند اختلال نبض، کبدی، عصبی، متابولیکی، از کار افتادگی کلیه، افت فشارخون و بیهوشی نیز از اثرات استفاده از این نوع قرص است.

استفراغ و بیقراری

مسمومیت با قرص برنج چه نشانه ای دارد؟

اثر قرص برنج بر بدن

دستگاه های گوارش به راحتی این ماده سمی را جذب می کنند و بعد از حل شدن در مایعات بدن و رطوبت معده گاز خطرناک فسفین تولید می کنند. اگر ترکیبات تازه تر باشد گاز بیشتری آزاد کرده و خطرناک تر است . این ماده با ساخت پروتئین تداخل دارد و مانع سنتر پروتئین می شود.

سپس فسفین با بلوک کردن سیتوکروم اکسیداز و مهار فسفوریسیون اکسیداتیو ،رادیکال های آزاد را افزایش می دهد و سپس موجب مرگ سلولی می شود . دستگاه هایی از بدن که به مقدار بیشتری اکسیژن نیاز دارند به این سم حساس تر هستند. 

مسمومیت با قرص برنج یکی از مرگ آورترین مسمومیت هایی است که مرگ حتمی را به دنبال دارد و تاکنون راهکاری برای نجات جان بیماران یافت نشده است. چنانچه در بخش سلامت نمناک گفته شده است سم قرص برنج سمی است که بر روی سلول های بدن تاثیر بدی دارد و تنفس سلولی را از بین می برد و باعث آسیب جدی به اعضا و ارگان های حساس بدن مانند کلیه ها و قلب می شود.

خودکشی با قرص برنج

مرگ حتمی با مصرف قرص برنج 

مرگ بر اثر مصرف قرص برنج مرگی دردناک است و فرد عطش زیادی دارد و در این مرگ فرد تا زنده است، هوشیار و بیدار بوده و سوزش شدیدی در بدن خود احساس می کند. این قرص ظرف سه تا چهار ساعت سیستم تنفسی و قلب را دچار مشکل می کند و فرد در اثر مرگی زجرآور خواهد مرد.

برای مصرف کننده قرص برنج هیچ راه درمانی وجود ندارد، در صورت متصاعد شدن گازهای حاصل از این قرص در هوا در اولین اقدام درب و پنجره ها را سریعا باز کنید .

در صورتی که فرد قرص برنج را بخورد یا بوی آن را استشمام کند دچار مسمومیت خواهد شد که در صورتی که سم از بدن وی خارج نشود مرگ در پی خواهد داشت. در صورتی که مسمومیت با قرص برنج بر اثر استشمام گاز آن باشد،فرد به علت نارسایی شدید کبدی و ایست قلبی در کمتر از 24 ساعت فوت خواهد کرد.

علامت های بالینی فرد دچار خستگی و کمبود اکسیژن است، به طوری که بدنش رو به کبودی رفته و دچار خفگی سلولی خواهد شد.خوشبختانه افرادی که از این قرص برای خودکشی استفاده می کنند بسیار ناچیز است و فقط قرص برنج در عطاری هایی که دارای مجوزند به فروش می رسد، و برای نگهداری برنجاز آن استفاده می شود.

خرید و فروش قرص برنج در سطح جامعه ممنوع است و بیشتر در استان های تولیدکننده برنج مورد استفاده قرار می گیرد .

قرص برنج از کجا تهیه کنم

کاربرد قرص برنج

آیا درمان یا پادزهری برای قرص برنج وجود دارد؟

هیچ پادزهر یا درمان قطعی برای درمان مسمویت ناشی از قرص برنج وجود نداردو راه حلی بر مسمومیت ناشی از قرص برنج کشف نشده است. با جذب قرص برنج در بدن انسان، آنزیم های سلولی بلوکه شده و زمینه سمی شدن سلول های سیستم دفاعی بدن را مهیا می کند و هیچ پادزهری برای بی اثر کردن مسمومیت با قرص برنج وجود ندارد .

اما اگر فردی این ماده شیمیایی را مصرف کرده، وی را هر چه زودتر به یک بیمارستان برسانید شاید در این صورت بتوانید زندگی اش را نجات دهید. اصلاح وضعیت همودینامیک و اختلالات الکترولیتی چند راه حل ساده برای بهبود وضعیت بیماران مسموم است که در اکثر مسمویت ها به کار گرفته می شود.

درمان قرص برنج

پادزهر قرص برنج و اقدامات اولیه در مواجهه با مسمومیت

فروش قرص برنج برای لاغری در عطاری ها

قرص برنج دو نوع است؛ نوع اول آن حاوی سم کشنده ای است که در صورت قرار گرفتن در معرض جریان هوا و ترکیب با اکسیژن هوا سم کشنده ای تولید می کند.نوع دیگرقرص برنج گیاهی است و به صورت خوراکی برای لاغری و کاهش وزن در عطاری ها به فروش می رسد.

قرص برنج گیاهی با افزایش سوخت وساز بدن به لاغری افراد کمک می کند اما عوارض طولانی مدت و جبران ناپذیری را به دنبال دارد. برای ساخت قرص برنج از مواد شیمیایی استفاده می شود.به علت خطراتی که استفاده از قرص برنج در کیسه برنج به همراه دارد افراد باید برای نگهداری طولانی مدت برنج به جای این قرص خطرناک از ریشه انار، برگ انار، حبه های سیر و نمک استفاده کنند.

 

علائم مسمومیت با قرص برنج + واقعیت های تلخ از قرص برنج

حقایق تلخ در مورد مسمومیت با قرص برنج
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 209
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
این مطلب مفید بود ؟ 189 20
نظر کاربران
ابوالفضل مهدویت پور

ابوالفضل مهدویت پور

سلام خانم من درحدوددوسال بدنش دردمی کندعده ای رمال ازخدابی خبرازفامیلهام که بعددستشان برایمان روشدمی شودازقرص برنج استفاده کرده باشند.مقدارکم توی غذاش ریخته باشن خاطرجمعم ازسم استفاده کردن .ولی سمش نمی دانم چیست .من هردکتربردمش گفتن رماتیسم آزمایش هرچه دادم گفتن رماتیسم ندارد.ودکتران دیگه هیچگونه جوابی ندان الاعم عصبی تنفسی گاهی سیاه می شود راه تنفسیش کم می شود. پلاکتهای خونش کم زیاد می شود.همه اعلایم که گفتین داردایشان مثل مرگ تدریجی لطفااگه می توانیدکمک کنید.باتشکر

پاسخ دادن 18 7
Ramtin

Ramtin

سیاه شدن بدن از علاعم قرص برنج هستش که ناشی از .کمبود اکسیژن می باشد.ایشون قرص برنج مصرف کردن.

پاسخ دادن 9 3
آف

آف

سلام .اگر مسمومیت باشه به هردلیلی حتی قرص برنج .تا می تونید به ایشون آب سیب تازه بدید حتی یه ساعت یه بار .یک استکان آب سیب طبیعی همون موقع گرفته شده به ایشون بدید.مطمئن باشید به یاری خدا ایشون خوب میشن.این ها تجربه شده است .

پاسخ دادن 5 2
محمد مهدی

محمد مهدی

با سلام و عرض ادب و احترام. دو تا کار می گم لطفا انجام بدهید مطمئن هستم حال همسر محترمتان خیلی بهتر می شود. البته با توکل بر خدای عز و وجل. اول این که صبح ناشتا حتما یک سیب بخورن چون سیب خاصیت سم زدایی بسیار عجیبی دارد. دوم این که نیم ساعت بعد از خوردن سیب یک لیوان آب جوش را با دو عدد لیمو ترش ترکیب کنید و به این ترکیب دو قاشق چای خوری عسل قاطی کنید و هر روز تا سه ماه این کار را بکنید. ضمنا اگر خواستید 14000 صلوات هم برای بهبود سلامتی ایشان به همراه 100 رکعت نماز شکر نذر کنید. به خدا حالشون خوب می شه به یاری خدا. یا حق

پاسخ دادن 5 7
محمدجواد

محمدجواد

سلام من قرص کامل برنج خوردم ولی بعد از شستشوی معده الان سرحال هستم بنظر شما چرا زنده موندم

پاسخ دادن 45 28
alien

alien

به همون دلیلی که من از ساختمون پریدم و زنده موندم:|

پاسخ دادن 4 2
مهدیه

مهدیه

خواهر من یه نصف خورد و تو 3 ساعت مرد ،خیلی سخت بود باورش

پاسخ دادن 12 9
ن

ن

خوش به حالش . منم دلم میخواد بخورم و خودمو از دست شوهر و مادر شوهرم راحت کنم

پاسخ دادن 13 9
آیدا

آیدا

آره منم خوردم ولی زندم تازه شستشوی معده ام نداشتم

پاسخ دادن 2 1
ناشناس

ناشناس

چون روزای خوبی منتظرته و خدا خواسته اون روزها رو ببینی

پاسخ دادن 2 3
کرامت

کرامت

سلام راه کاری برای جلو گیری قرص برنج هست درمانی

پاسخ دادن 0 1
سلام

سلام

سلام اگه زود برسونن مريض و به بيمارستان راه درمان داره به لطف خدا و نجات پيدا ميكنه

پاسخ دادن 5 7
سلام

سلام

كسي كه اين قرص و خورده اصلا نبايد آب داد چون مسموميت رو شديدتر ميكنه در اولين فرصت فقط ببرين بيمارستان

پاسخ دادن 3 1
امیر

امیر

باسلام..همسرم توو هر گونی برنج یدانه قرص برنج شیمیایی(سولفید آلومینیوم)انداخت(قرص رو مستقیما توو برنج انداخت بی اونکه لای دستمال کاغذی بپیجه قرص رو) بعد از دوماه متوجه شدم قرصها توو گونی پِرز و پودر شدند.خواهش میکنم جواب بدید که ایا با الک کردن و یکروز توو هوای ازاد پهن کردن مشکل رفع میشع یا برنجها رو باید دور بریزیم؟؟مجموعا ۶تا گونی و توو هر گونی یدانه قرص برنج انداخته بوده .

پاسخ دادن 10 2
سمیرا

سمیرا

خیلی خطرناکه قرص برنج. باید درون قوطی کبریت قرار می‌داد و قوطی رو با سوزن سوراخ میکرد. بنظرم برنجها مسموم هستن و نباید استفاده کنین.

پاسخ دادن 4 3
گلناز

گلناز

اگه تو برنج پخته شه چی؟

پاسخ دادن 1 0
فائزه

فائزه

نه برنج ها سمی نیست چون قرص برنج وقتی داخل آب حل بشه خاصیت خودشو از دست میده بنابراین وقتی برنج رو شستشو بدین دیگه اثر سمی نداره

پاسخ دادن 0 2
گلناز

گلناز

مطمئنی؟؟چون میگن تو رطوبت اثر میکنه

پاسخ دادن 2 1
الی

الی

این کار ها چیه میکنید؟! تو برنج واسه چی قرص میزارید

پاسخ دادن 2 1
تینا

تینا

منم ی روزی میخورم همه اذیتم میکنن هیچ دل خوشی ندارم

پاسخ دادن 15 4
عباس

عباس

منم میخورم، یه مقدار قرض دارم اداشون کنم میخورم

پاسخ دادن 4 3
گلناز

گلناز

سلام. برنج را داخل سطل های بزرگ ریختم. هر ۲۰ کیلو دو تا قرص برنج گذاشتم. البته لای دستمال کاغذی. می خواستم بپرسم که احتمال داره برنج و سمی کنه؟

پاسخ دادن 0 2
ناشناس

ناشناس

کاش خدا وقتی میبینه داریم ایمقدرررر زجر میکشیم خودش ببرمون که احتیاجی ب خود کشی نباشه.خدایا خودت راحتم کن

پاسخ دادن 6 0
عباس

عباس

الهی آمین

پاسخ دادن 3 1
فرشته

فرشته

می خوام بمیرم از خودم متنفرم

پاسخ دادن 3 0
محمد

محمد

الان یکی خوردم ، منتظر اثرشم.. هعـی

پاسخ دادن 18 2
علی

علی

چرا قرصا رو میریزید تو برنجا:(

پاسخ دادن 8 2
....

....

منم امروز فرداس که بخورم اگ عشقی دارید بهش توجه کنید تا مث من اینکارو نکنه و شما بمونید و عذابش????????

پاسخ دادن 4 1
ناشناس

ناشناس

منم از دست شوهرم خسته شدم دلم میخاد بمیره چندین بار به فکر قرص برنج افتادم ولی هنوز جراتشو‌پیدا نکردم ..تو ,,۳سال زندگیم بلاها سرم آورده الانم که یک ساله سرطان دارم.من موندم چرا باید من درگیر سرطان باشم و‌اون راس راس راه بره حقشه بمیره که تو این وضعیت منو زجر. روحی ‌جسمی نده شما بگین چه کنم

پاسخ دادن 19 8
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف