نمناک بهداشت و سلامتسلامت روان مشکل بدخوابی افراددر یک محیط جدید
مشکل بدخوابی ، شب اول
محققان دریافتند که مشکل بدخوابی در شب اول،این است که یک شبکه خاص در نیمکره چپ مغز نسبت به نیمکره راست بویژه در زمان خواب عمیق هوشیارتر باقی ماند.

علت بدخوابی افراد دریک محیط جدید چیست ؟

اکثریتی از افراد در زمان اقامت در یک محل جدید با مشکل بدخوابی مواجه می شوند و اکنون پژوهش جدید دانشمندان، مغز را عامل این پدیده که آن را «اثر شب اول» نامیده، معرفی کرده است. به نظر می رسد که در زمان خوابیدن در محل ناشناس،یکی از نیمکره های مغز بیدار مانده و به نگهبانی می پردازد زیرا بیش از حد معمول احساس خطر می کند.در دنیای وحش حیواناتی مانند نهنگ ها، دلفین ها و برخی پرندگان با یک نیمکره مغزی هوشیار می خوابند اما همیشه تصور می شد که هر دو نیمکره مغز انسان در زمان خواب غیرفعال می شوند.

اکنون تحقیقات جدید محققان دانشگاه براون نشان داده که یک نیمکره مغز انسان بطور ناخودآگاه در محیط های ناشناس هوشیارتر باقی می ماند. اگرچه اکنون این پدیده شامل خواب ناراحت در اتاق یک هتل است اما در گذشته احتمالا یک انطباق تکاملی مهم بوده است.محققان از مدتها پیش می دانستندکه خواب افراد در محیط جدید در شب اول با اختلال روبرو می شود در نتیجه آن ها داده های خواب شب اول مورد آزمایش را دور انداخته و از شب دوم استفاده می کنند.دانشمندان برای بررسی رویدادهای شب اول از تکنیک های تصویربرداری پیشرفته عصبی مغز استفاده کردند.

 

علت بد خوابی افراد

آن ها طی سه آزمایش از چندین روش برای سنجش دقیق فعالیت مغز 35 داوطلب در زمان خواب استفاده کرده و دریافتند که در شب اول، یک شبکه خاص در نیمکره چپ مغز نسبت به نیمکره راست بویژه در زمان خواب عمیق هوشیارتر باقی ماند.به دلایلی که هنوز برای دانشمندان ناشناخته باقی مانده،بخش بیدارتر مغز همیشه نیمکره چپ بوده است. بخش چپ مغز واکنش بیشتری به صداها نشان می دهد.محققان اکنون در تلاش برای غیرفعال کردن بخش فعال مغز توسط تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال هستند تا از ارتقای سطح خواب مطمئن شوند.

مشکل بدخوابی افراددر یک محیط جدید

مشکل بدخوابی افراددر یک محیط جدید
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 4
برگرفته از پرشین وی -/ر
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف