سید جواد رضویان

مشکل جواد رضویان با مهران مدیری! + عکس

تاریخ انتشار : 1 بهمن 1392کد مطلب : 5606زمان مطالعه : 4 دقیقه
سید جواد رضویان این روزها مشغول بازی در سریال شوخی کردم به کارگردانی مهران مدیری میباشد در ادامه مصاحبه ای جذاب را با این بازیگر مشهور طنز سینما و تلویزیون را میخوانید.

جواد رضویان از سال 73 در عرصه بازیگری مشغول به کار شده است. ولی با مجموعه طنز پاورچین به کارگردانی مهران مدیری به موفقیت رسید و در جایزه بزرگ این موفقیت را تکرار کرد.

آخرین باری که شوخی کردید کی بوده؟ شوخی که طرفتان از آنجا خورده باشد.
در زندگی شخصی ام خیلی اهل شوخی نیستم. بیشتر باهام شوخی می شود تا اینکه با دیگران شوخی کنم. خوشبختانه یا بدبختانه برداشتی که در جامعه از ما می شود، این است که احساس می کنند همان رزومه ای را که در طنز داریم، باید به زندگی واقعی هم منتقل کنیم و این بعضی جاها خواشیند نیست. گرچه بعد از دو دهه کار کردن به شوخی عادت کرده ایم.

آخرین باری که با شما شوخی شده واز آن شوکه شدید و از شما توقع داشته اند کنار بیایید، کی بوده؟
این اتفاقی است که هر روز می افتد. قاعدتا روزهایی که از خانه بیرون می آیم، حداقل یک شوخی باهام می شود و دیگر سر شده ام.

 

جواد رضویاناز حال و هوای این کار بگویید. بعد از مدت ها دارید دوباره با آقای مدیری کار می کنید.
یکی از اصلی ترین انگیزه هایی که مرا به این پروژه آورد، بستن پرونده حواشی وحرف هایی بود که در کوچه و خیابان و خبرگزاری ها و مصاحبه ها از من پرسیده می شد که مشکل شما با آقای مدیری حل نشد؟

پس حالا دیگر شکر خدا مشکلتان با آقای مدیری حل شد؟! اصلا مشکلتان با آقای مدیری چه بوده؟
خودم هم خوشحال می شدم بدانم این مشکل چه بوده است؟ پیش از این فعالیت های تلویزیونی و درگیری در پروژه های سینمایی اجازه نمی داد با مهران مدیری همکاری کنم. زمانی که او در تلویزیون بود، من خارج از تلویزیون کار می کردم و شرایط برای همکاری فراهم نمی شد. بعد من به تلویزیون آمدم و او دیگر در تلویزیون کار نمی کرد ...
 

عکس جواد رضویان


در این چند سال اخیر، این اولین کاری بود که به من پیشنهاد کرد و من هنوز در مرحله پیش تولید کار خودم (یک سریال ویدیورسانه ای) بودم اما کار آقای مدیری که شروع شد، ترجیح دادم به آن بپردازم تا حداقل سوالاتی که در ذهن همکاران شما وجود دارد که چرا من و مهران مدیری با هم کار نمی کنیم، پاسخ داده شود. من حتی از مردم شنیدم که چرا برخورد فیزیکی داشته اید و همدیگر را زده اید؟! بالاخره اینها هم حواشی و جاذبه های کار ماست که بعضی جاها حرص درآورد می شود.

نسبت به کارهایی که قبلا با آقای مدیری داشته اید، شکل شوخی ها و میزان شوخی ها با امروز و این کار چقدر فرق کرده است؟
اینکه مردم ما اخم پسند شده اند یک مقوله است، و اینکه ما برای پرداختن به یکسری مسائل اجتماعی چقدر محدودیت داریم. مسئله دیگری است. ما شوخی هایی را که مردم زمانی به آنها می خندیدند، بیش از حد تکرار کردیم. دلیلش هم این بوده که فضا برای نویسندهایمان باز نبوده تا به قسمت های دیگر جامعه بپردازند. همین محدودیت ها باعث شد که ما بارها و بارها همان موضوعات تکراری را تکرار کنیم و خیلی هم که تلاش کردیم.
 

جواد رضویان در حال گیتار زدن


شاید چون مردم پول می دهند و این دی وی دی ها را خریداری می کنند، توقعشان بیشتر می شود تا زمانی که بخواهند از تلویزیون تماشا کنند.
نه، خیلی فرق نمی کند. وقتی ما مخاطب را پای برنامه نمایشی نشاندیم، باید به او احترام بگذاریم و بهترین ها را برایش مهیا کنیم. چه در سینما، چه در تلویزیون، چه در ویدویو، به هر حال ما داریم برای مردم کار می کنیم و زمان می گذاریم. باید اشتباهاتمان را به حداقل برسانیم. مردم اگر پای تلویزیون هم که بنشینند، باید بهترین ها را برایشان فراهم کنیم. ما فقط در ظاهر برای تلویزیون پولی پرداخت نمی کنیم. مردم حتی هزینه همان پروژه تلویزیونی را هم که می بینند دارند پرداخت می کنند منتها به چشم نمی آید. در کل حق مردم دیدن بهترین هاست و ما همه جا در مقابل سلیقه مخاطب تسلیمیم.

از بین کاراکترهایی که بازی می کنید، کدام یکی را بیشتر دوست دارید؟
تنوع پرسوناژها خیلی زیاد است و من آیتم ثابتی نداشته ام. در سه تا از به قول شما شوخی های سیاسی، در نقش مهمان گفتگوی ویژه خبری بوده ام. در حالی که اصلا از قبل تعریف نشده بود که من این آیتم را ثابت بازی کنم. گرچه به طور مثال از ابتدا قرار بود مهران غفوریان محاکمه شود اما برای من اینطور نبود و سعی هم کردم که تیپ ثابتی برای نقش ها نداشته باشم و متنوع بازی کنم. هر بار با یک تیپ و یک سمت متفاوت.

 

خنده جواد رضویانخب بین همین ها کدام کاراکتر برای شما ویژه تر است؟
هر کدام وقت ارائه نقش جذابیت خود را داشتند. مهران مدیری در کارهایش همیشه یک چیز غافلگیرکننده دارد که برای خود بازیگر غافلگیر کننده تر از مخاطب است. مثلا یکدفعه سر صحنه می گوید:جواد! برای این پرسوناژ می تونی لهجه بگیری؟ و من در همان لحظه باید با لهجه بروم جلوی دوربین. حفظ کردن آن پنج، شش صفحه دیالوگ یک طرف، لهجه گرفتن هم یک طرف دیگر.
البته همه اینها از این جهت که همه ما را در معرض آزمون خطا قرار می دهد و «آنِ» بهتری را می توانیم از خودمان بشناسیم ودر آینده تیپ های متنوع تری ارائه دهیم مفید است. فضای آیتم فضایی سیاه مشقی و تمرینی است برای ساخت آدم های مختلف ممکن است من امروز نقش یک مدیر را بازی کنم و فردا در نقشِ یک معتاد باشم، باید در آن خودم را عوض کنم.

معمولا هم همان روز برای نقش ها حاضر می شوید؟
بله، آقای مدیری اعتقاد ندارد به اینکه شما متن را از قبل بدانید و زمانی که داریم می رویم برای گریم، تازه متوجه می شویم قرار است چه نقشی را بازی کنیم.

پس هیجان کار خیلی بالاست، اینطور نیست؟
بله، هیجان بالاست، ضربانمان بالاست، عمرمان کوتاه است، همه اینها هست. (می خندد)

جواد رضویان ، مشکل رضویان و مدیری

4.677
این مطلب مفید بود ؟716
برگرفته از برترین ها
وبگردی