دیگران چه می خوانند..؟
نمناک فرهنگ و هنرچهره ها مصاحبه جدید نازنین بیاتی بازیگر فیلم رخ دیوانه
نازنین بیاتی ، رخ دیوانه
نازنین بیاتی بازیگر جوانی که با هنرمندی در فیلم دربند به یکی از پدیده های سی و یکمین جشنواره فیلم فجر تبدیل شده بود با بازی در فیلمهای شاخص از این دوره جشنواره ثابت کرد که انتخاب وی به عنوان بازیگر اشتباه نبوده است.
بازدید : 7,682 نفر
بازیگرانی که این بخت را می یابند در سن پایین با ایفای نقشی به یاد ماندنی در فیلم کارگردانی شاخص به سینما بیایند، معمولا موفقیتی دوگانه می یابند. یا پس از درخشش در اولین فیلم تبدیل به بازیگری مطرح می شوند و یا در پیله موفقیت فیلم اولشان باقی می مانند و نمی توانند دیگر خاطره آن درخشش را تکرار کنند.
 
به نظر می رسد نازنین بیاتی را باید جزو گروه اول قرار داد. بازیگری که توانست از فرقی که پرویز شهبازی در فیلم دربند در اختیارش گذاشت به بهترین شکل استفاده کند و با انتخاب های بعدی اش نشان داد از هوش و توانایی ماندن در این حرفه برخوردار است.
 
نازنین بیاتی متولد 15 دی 1368 در تهران و فارق التحصیل رشته تئاتر از دانشگاه آزاد اسلامی است.وی دو فیلم رخ دیوانه و طعم شیرین خیال را روی پرده دارد و به این بهانه با او گفت و گویی کرده ایم که با وجود کوتاه بودن جالب توجه است.
 
اولین تجربه بازیگری شما با شهبازی و در فیلم دربند بود که کلا فیلمی است با ویژگی های ایده آل زیاد، بعد از دربند انتخاب نقش برایتان دشوار نبود؟
 
ـ قطعا انتخاب برایم خیلی سخت بود. چون می خواستم نازنین دربند دیگر تکرار نشود و نمی خواستم در سینما تبدیل به دختر معصومی شوم که همیشه قربانی اجتماع می شود. تمام سعی ام را کردم که با انتخاب هایم مانع این کار شوم. در همین طعم شیرین خیال هم شیرین دختری دانشجوست، اما قربانی نیست و با نازنین دربند خیلی متفاوت است.
 
نازنین بیاتی
نازنین بیاتی در فیلم دربند
 
در دربند نازنین از محیطی کوچک وارد محیطی بزرگ می شود و به لحاظ انسانی و معرفتی دست به کارهایی می زند که خودش را دچار مشکل می کند، اما شیرین طعم شیرین خیال دغدغه نجات طبیعت را با استادش دارد. آنها نه آدم خاص که کل آدم های روی زمین را می خواهند متوجه شرایط زیست محیطی شان قرار بدهند.
 
 فیلمنامه طعم شیرین خیال چه ویژگی هایی داشت که شما آن را پذیرفتید؟
 
ـ نکته جالب در این فیلمنامه این بود که موضوع اصلی اش رابطه آدم ها با یکدیگر نبود، بلکه رابطه آدم ها بود با زمینی که در آن زندگی می کنند. زمینی که متاسفانه فراموشش کردند. در واقع موضوع فیلم درباره رفتار انسان هاست با طبیعت. کلا طبیعت برای من موضوعی مهم است و به دلیل اهمیتی که این فیلم برای طبیعت قائل می شد، پذیرفتم که در آن ایفای نقش کنم.
 
روی نقش شیرین چقدر کار کردید؟ شخصیتی که در حال حاضر در فیلم می بینیم چقدر نتیجه طراحی و اجرای خودتان است؟
 
ـ مسلما وقتی بازیگری نقشی را می پذیرد قبل شروع کارجلسه، پیش تولید و دورخوانی دارد. گروه دور هم جمع می شوند و فکر می کنند که بهتر است چه قسمت هایی به کار اضافه یا کم شود. قبل از سکانس های این فیلم هم من اگر شخصا ایده ای داشتم آن را با آقای تبریزی مطرح و  بعدا اجرا می کردم. طراحی این نقش نتیجه یک رابطه متقابل و گفتمان دو سویه بود.
 
نازنین بیاتی
 
لحظه هایی کمیکی در بازی تان وجود دارد که به شخصیت شیرین جذابیت خاصی داده. با اینکه در طنز سابقه ای نداشتید، اما خوب توانستید از پس این لحظه ها برآیید...
 
ـ قطعا راهنمایی های آقای تبریزی در درآوردن این لحظه ها بی تاثیر نبوده، اما اگر آدم ذره ای حس نقشی که کارگردان می خواهد را در وجودش نداشته نباشد نمی تواند آن را به درستی اجرا کند. مثلا اگر کارگردان از یک شخصیت خشک و جدی بخواهد که لحظه هایی طنز را بازی کند، آن لحظه ها به دل مخاطب نمی نشیند.
 
لهجه کرمانی را از کجا یاد گرفتید؟
 
ـ آقای نادر فلاح که در این فیلم نقش پدرم را داشتند مشاور لهجه من بودند. در دوران پیش تولید ما تمرین لهجه داشتیم و قبل از هر پلانی که می خواستیم بگیریم دیالوگ های مربوطه را می خواندیم و لهجه را با هم تمرین می کردیم. آقای فلاح کلا در طول دوران فیلمبرداری همیشه حضور داشتند و لهجه ها را چک می کردند.
 
شما همیشه در نقش دختران آرام و سر به راه ظاهر می شوید. دوست ندارید در ادامه پرسوناژهای متفاوتی را از خودتان به نمایش بگذارید؟
 
ـ هر بازیگری دوست دارد که نقش های متفاوتی را امتحان کند و خودش را محک بزند. من خیلی سعی کردم که با انتخاب هایم از قالب یک دختر معصوم و سر به زیر بیرون بیایم. البته مثلا در فیلم رخ دیوانه نقش دختر خیلی سر به راهی را نداشتم...
 
نازنین بیاتی
 
اما در آنجا هم معصومیت خاص به خودتان را داشتید. معصومیتی که البته با شیطنت همراه بود و تماشاگر دوست اش می داشت...
 
ـ یک وقت هایی پیش می آید که یک کاراکتر منفی است، اما باز هم تماشاگر دوست اش دارد. یا من در ارسال یک آگهی تسلیت نقشی که بازی کردم خیلی آرام نبود و در ذهن اش یکسری افکار منفی هم داشت.
 
 
از همکاری تان با آقای تبریزی در طعم شیرین خیال بگویید؟
 
ـ کار با آقای تبریزی برای هر بازیگری نعمت است. ایشان سر صحنه کاملا آرام و صبور هستند و هیچ استرسی به بازیگر و عوامل فیلم وارد نمی کنند. آدم وقتی با ایشان کار می کند خیالش راحت است و با اطمینان خودش را به دست او می سپارد. چون هر چه بگوید تفکری پشت اش است. به این خاطر بازیگر هیچ نگرانی سر صحنه ندارد.
 
در حال حاضر مشغول چه کاری هستید؟
 
ـ الان کاری در دست ندارم.
 
و حرف آخر؟
 
ـ خیلی خوشحالم که در فیلم طعم شیرین خیال کار کردم. غیر از تجربه بسیار خوبی که با آقای تبریزی داشتم، موضوع فیلم برایم موضوعی بسیار مهم است. متاسفانه ما چنین موضوعاتی را فراموش کردیم و فکر می کنیم اگر فیلمی در مورد روابط بین انسان ها و مسایل اجتماعی نباشد فیلم نیست. در صورتی که اگر رابطه ما با طبیعت از بین برود دیگر رابطه انسانی هم معنایی ندارد. 

مصاحبه جدید نازنین بیاتی بازیگر فیلم رخ دیوانه

مصاحبه جدید نازنین بیاتی بازیگر فیلم رخ دیوانه
510
برگرفته از برترین ها-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 10 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف