بر اساس براوردهای کارشناسان بخش عمران و شهرسازی ، عمر مفید بناها در ایران در حدود سی سال است. این در حالیست که عمر مفید سازه ها در بسیاری از کشور های توسعه یافته و یا در حال توسعه به صد سال نیز می رسد.

مصالح ساختمانی و نقش مستقیم در عمر ساختمان ها

بخش ساختمانی موتور محرکه اقتصاد هر کشوری است که تاثیر مستقیمی بر اشتغال زایی دارد. گستردگی چشمگیر صنعت ساختمانی و همچنین مشاغل فراوان دست اندر کار در آن سبب شده تا سود جویی عده ای موجب بکارگیری مصالح بی کیفیت در ساخت و ساز گردد. با توجه به اینکه کیفیت سازه ها مستقیما بر سلامت و یا حفظ دارایی افراد جامعه تاثیرگذار است بنابراین رعایت استاندارد های این بخش و بکارگیری مصالح با کیفیت بسیار با اهمیت است.

مصالح ساختمانی

طبق اظهارات مدیر عامل کارخانه تولید آهک سینا تولید ، استفاده از مصالح ساختمانی بی کیفیت که مناسب برای مصرف در صنعت ساخت و ساز نیستند در بین برخی فعالان این بخش رواج پیدا کرده است که این امر می تواند عمر مفید ساختمان ها را کاهش داده و کیفیت ساخت آنها را پایین آورد. برای مثال به جای استفاده از آهک خالص تولید شده توسط دستگاه های و تجهیزات مرتبط که دارای استاندارد های لازم مهندسی عمران است ، گاهی از آهکی استفاده می شود که بخش زیادی از آن را خاک تشکیل می دهد در نتیجه در زمان استفاده به عنوان ملات و جهت زیر سازی بناها ، کیفیت لازم و مورد انتظار را از خود نشان نمی دهد. حل این مشکل نیازمند نظارت دقیق تر جامعه مهندسی کشور و مسئولین مربوطه است تا ساختمان های ساخته شده از استاندارد لازم برخوردار شوند.

بر اساس براوردهای کارشناسان بخش عمران و شهرسازی ، عمر مفید بناها در ایران در حدود سی سال است. این در حالیست که عمر مفید سازه ها در بسیاری از کشور های توسعه یافته و یا در حال توسعه به صد سال نیز می رسد. یکی از اصلی ترین دلایل این اختلاف فاحش مربوط به کیفیت نازل مصالح ساختمانی مورد مصرف در کشور است. سیمان ، آهک پخته ، آهک هیدراته ، پودر سنگ ، شن و ماسه و ... از جمله مواد اصلی تشکیل دهنده ملات ها و شالوده ساختمان سازی هستند. در این میان آهک و پودر سنگ در کارخانجات تولیدی با کیفیت های بسیار متغیر و متنوعی تولید می شود که تاثیر زیادی بر فونداسیون ، دیوار کشی ها و حتی نمای ساختمان دارند بنابراین به بررسی این دو ماده با اهمیت می پردازیم.

چه پودر سنگی مرغوب می باشد ؟

پودر سنگ تقریبا در تولید تمامی انواع ملات و دوغاب ساختمانی استفاده می شود زیرا نقش پر کننده و حجم دهنده دارد. با وجود اینکه پودر سنگ را می توان از انواع سنگ های استخراج شده از معادن همچون گرانیت و مرمریت تولید نمود با این حال رایج ترین انواع آن که هم قیمت مناسبی داشته و هم کارایی بالایی دارند عبارت از پودر سنگ آهک و پودر سنگ کربنات کلسیم هستند. پودر سنگ باید از سنگ های با کیفیت و غنی از کلسیم تولید شده و به خوبی میکرونیزه شده باشد. بسیاری از سازندگانی که قصد استفاده از مصالح مرغوب و با کیفیت را دارند ، از پودر سنگ تولید شده از معادن بسیار با کیفیت ایران واقع در اصفهان (جوشقان) ، الیگودرز و قم استفاده می کنند.

آهک دیگر ماده بسیار با اهمیت و پر مصرف در بخش ساختمان سازی است که انواع گوناگون خام و فراوری شده آن مورد مصرف قرار می گیرد. به طور کلی می توان آهک را به سه نوع سنگ آهک (آهک خام فراوری نشده) ، آهک زنده (آهک پخته شده) و آهک هیدراته (اهک آبخورده و غیر فعال) تقسیم بندی نمود.

ناخالصی های موجود در سنگ آهک

سنگ آهک موجود در معادن دارای ناخالصی های مختلفی است که در صورت مصرف در صنعت ساخت و ساز می تواند مشکلاتی را ایجاد نماید ولی به دلیل قیمت ارزان آن ، برخی سازندگان از همین آهک بی کیفیت به صورت پودر شده در زمینه های حساس ساختمان سازی استفاده می کنند. اما روش اصولی استفاده از آهک ، فراوری آن است. برای این منظور ، سنگ آهک استحصالی از معادن ، به کارخانه تولید آهک منتقل شده و توسط تجهیزاتی کوبیده می شود. سپس این آهک خورد شده به کوره های آهک پزی که قادر به تولید حرارتی با دمای بسیار بالا (بیش از هزار درجه سانتیگراد) هستند منتقل شده و طی مدت زمانی مشخصی عمل پخت روی آن انجام می گیرد که این فرایند سبب جدا شدن ناخالصی های مختلف آن می گردد.

طی این فرایند اصطلاحا آهک کلسینه می شود یعنی از سنگ کربنات کلسیم به آهک خالص با ویژگی ها و مشخصات شیمیایی جدید تبدیل خواهد شد. با توجه به اینکه این فرایند توسط حرارت و پخت سنگ آهک انجام می گیرد ، آن را آهک پخته شده یا به اصطلاح آهک زنده می نامند. آهک زنده ، ماده اولیه و بسیار اساسی برای تولید مهمترین مصالح ساخت و ساز یعنی سیمان است.

مصالح ساختمانی

کاربرد آهک هیدارته چیست ؟

آهک هیدراته یکی از انواع فراوری شده ماده ای بنام کربنات کلسیم (سنگ آهک) است که در صنایع گوناگونی کاربرد دارد ولی بخش ساختمانی مهمترین زمینه مصرف این ماده است. آهک هیدراته پروسه تولید خاصی داشته و روش تولید آن تاثیر مستقیم بر کیفیت دارد. چنانچه آهک به درستی و به روش علمی هیدراته نشود ، ممکن است پس از مصرف در ساختمان سازی و جاده سازی ، بعد از اتمام کار شکفته شده و سازه را سست کند که این امر در موارد حاد سبب تخریب خواهد شد. کیفیت آهک هیدراته بستگی به کارخانه تولید آن دارد. امروزه در کارخانه های پیشرفته از سیستم های خاصی به منظور شکفتن آهک پخته شده در شرایط کاملا ایزوله و تحت کنترل استفاده می شود تا خلوص آهک هیدراته بالا رفته و تغییرات شیمیایی به طور کامل انجام شود در حالی که در کارگاه های غیر استاندارد ، آهک بسیار بی کیفیت بدون هیچگونه دستگاه مورد نیاز تولید می گردد.

موارد ذکر شده در بالا اهمیت زیادی در ساخت بناهای با کیفیت دارد. اما متاسفانه استفاده از مصالح ساختمانی با کیفیت ، حلقه مفقوده بخش ساخت و ساز است. با وجود اینکه در بسیار از امور ساختمانی در ایران از مواد بی کیفیت استفاده می شود و به ظاهر اتفاق خاصی هم پیش نمی آید ، اما در زمان اتفاقات ناگواری همچون سیل و زلزله و حوادث طبیعی ، اهمیت به کارگیری مصالح مرغوب مشخص می گردد. با توجه به اینکه کشور ما تحت تاثیر بلایای طبیعی مختلف است ، استفاده از مصالح با کیفیت اهمیت دو چندانی دارد.

مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی بی کیفیت، مشکل بخش ساخت و ساز کشور

45
این مطلب مفید بود ؟41
برچسب :
نظراتنظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی