نمناک اخبارجامعه آمار مصرف برنج در ایران چند برابر اروپا است؟
مصرف برنج ، برنج
آمار ارئه شده دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد از میزان مصرف برنج حاکی از چند برابر بودن آن نسبت به مصرف کشورهای اروپایی است.
تاریخ انتشار : 14 شهریور 1395
بازدید : 1,559 نفر

مصرف برنج در ایران 7 برابر اروپاست

مدیر کل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد با بیان اینکه مصرف سرانه برنج در ایران 37.07کیلوگرم اعلام شده است، گفت:ایرانی ها تقریبا 7 برابر اروپایی ها برنج مصرف می کنند.

کاوه خاکسار با بیان اینکه مصرف سرانه برنج در ایران براساس اعلام مرکز آمار ایران در سال گذشته، 37.07 کیلوگرم است، اظهارداشت:هنوز مرکز آمار میزان مصرف سرانه برنج در سال جاری را اعلام نکرده اما بعید به نظر می رسد این عدد تغییری کرده باشد.

وی با اشاره به اینکه متوسط مصرف سرانه برنج در جهان 57.2 کیلوگرم است، اضافه کرد:مصرف سرانه ایران از دنیا کمتر اما از اتحادیه اروپا، کشورهای توسعه یافته، آمریکا، روسیه و مکزیک بسیار بیشتر است.

به گفته این مقام مسئول متوسط مصرف سرانه برنج در اتحادیه اروپا 5.3 کیلوگرم است و ایرانی ها تقریبا 7 برابر اروپایی ها برنج مصرف می کنند.

خاکسار افزود:متوسط مصرف سرانه این کالا در کشورهای درحال توسعه 68.1، هند 73.2، روسیه 5، مصر 41.5، مکزیک 6.2 و آمریکا 11.2 کیلوگرم است.

مدیر کل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهادکشاورزی با بیان اینکه عمده غذای مصرفی کشورهای جنوب شرقی آسیا از جمله چین، ژاپن، فیلیپین، مالزی و تایلند برنج است، گفت:متوسط مصرف سرانه برنج در چین 75.8 و ژاپن 57.7 کیلوگرم است.

خاکسار با اشاره به اینکه متخصصان تغذیه باید درباره میزان مصرف برنج در کشور نظر بدهند، افزود:در جلسه ای که ما با کارشناسان تغذیه داشتیم نظر آنان این بود که بطور متوسط هر فرد باید روزانه 90 گرم برنج مصرف کند.

وی با بیان اینکه درحال حاضر هر ایرانی به طور متوسط روزانه 103 گرم برنج مصرف می کند، ادامه داد:اگر این عدد به 90 گرم کاهش پیدا کند مصرف سرانه ما به 32 و نیم کیلوگرم خواهد رسید.

خاکسار متوسط مصرف سرانه 32 کیلوگرم را برای کشور بسیار ایده آل دانست و گفت:در صورتی که مصرف سرانه برنج در کشور به 32 کیلوگرم برسد نیاز کشور به برنج حدود 2 میلیون و 560 هزارتن خواهد بود که امکان تامین آن در داخل کشور وجود دارد و ما از واردات بی نیاز خواهیم شد.

براساس این گزارش درحال حاضر نیاز کشور به برنج حدود 3 میلیون تن است که نزدیک به 2 میلیون تن آن در داخل کشور تولید و بقیه وارد می شود.

آمار مصرف برنج در ایران چند برابر اروپا است؟

آمار مصرف برنج در ایران چند برابر اروپا است؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از مهر /ن
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف