دیگران چه می خوانند..؟
نمناک بهداشت و سلامتدهان و دندان مراقب مصرف خمیردندان و مواد تشکیلی آن باشید
خمیر دندان ، خمیر دندان و ترکیبات آن
با همراهی ما در ادامه این مطلب با مواد شیمیایی خمیر دندان و ضرر های احتمالی آن و نحوه نظارت بر مواد آرایشی و بهداشتی آشنایی پیدا می کنید.
بازدید : 1,393 نفر

مراقب مصرف خمیر دندان باشید!

خمیر دندان حاوی برخی ترکیبات سمی است لذا باید مراقب استفاده مکرر از آن بود.

مواد شیمیایی موجود در خمیر دندان به راحتی از طریق پوشش مخاطی دهان جذب می شوند بنابراین حتی اگر آن را قورت ندهید، در معرض خطر ناشی از این ترکیبات سمی هستید.

بدیهی است این خطر برای کودکان که معمولا مقداری از خمیر دندان را قورت می دهند، بیشتر است.

خمیر دندان

در مصرف خمیر دندان بسیار مراقب باشید

با این که تصور می شود محصولات بهداشتی شخصی، کاملا ایمن هستند و هیچ خطری برای کسی ندارند، اما اکنون بر اساس تحقیقات جدیدی که مرکز توسعه غیر انتفاعی "کونرکوبیا" انجام داده است، این تصور ممکن است اشتباه باشد.

تحقیقات جدید نشان می دهند که بر خلاف استانداردهای دارویی که توسط اداره غذا و داروی امریکا تنظیم شده است، صنایع آرایشی و برخی محصولات بهداشتی فردی مثل شامپو، خمیر دندان و محصولات مراقبت از مو، خارج از نظارت و کنترل سازمان غذا و دارو فعالیت می کنند و شورای نظارت امکان کنترل این نوع محصولات را ندارد حتی تولید کنندگان این نوع محصولات ملزم به ذکر تمام ترکیبات به کار رفته در تولیدات خود نیستند به جای آن صنایع بهداشتی و آرایشی که چیزی حدود 71 میلیارد دلار ارزش مالی دارد، ازدرون خود را سازماندهی و کنترل می کنند. که این خود نتایج قابل توجهی برایش داشته است.

مارک کاستل از مرکز توسعه «کونرکوبیا» اذعان می کند که سیستم نظارت بر ترکیبات صنعتی غذایی و محصولات بهداشتی در امریکا در مقایسه با اروپا و دیگر کشورهای صنعتی ضعیف است.

وی می افزاید:کشورهای دیگر از «اصل نظارت» تبعیت کرده و قبل از صدور مجوز برای کالای بهداشتی خاصی ابتدا از عاری بودن آن از هر گونه مواد شیمیایی اطمینان حاصل می کنند.

کاستل تشریح می کند که نظام حکومتی امریکا زیر سلطه شرکت ها و خیل عظیمی از گروه های فشار و لابی ها و وکلاست و هیچ راهی برای پی بردن به وجود مواد شیمیایی خطرناک تا قبل از رسیدن به جریان خون وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد:از مجموع 12 هزار مواد مختلفی که در محصولات آرایشی استفاده می شوند – و اغلب اسامی آنها برای مصرف کنندگان عادی ناآشناست – در امریکا فقط استفاده از 11 ماده آن ممنوع است در حالی که در اروپا 1300 مورد از این تعداد ممنوع و غیر قانونی است.

کاستل افزود:در اوایل قرن گذشته، خمیر دندان ها حاوی رنگ های طبیعی خوراکی بودند که از گیاهان استخراج می شدند اما بعدها به دلیل هزینه بالای رنگ های طبیعی، رنگ های صنعتی که از مواد نفتی تهیه و تولید می شوند، جایگزین آنها شدند.

رنگ های صنعتی حاوی 10 درصد مواد ناخالص از جمله سرب، آرسنیک، جیوه و برخی مواد سرطان زای دیگر هستند.

مراقب مصرف خمیردندان و مواد تشکیلی آن باشید

مراقب مصرف خمیردندان و مواد تشکیلی آن باشید
54
برگرفته از نیک صالحی/ک.ک
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف