نمناک سبک زندگیبارداری و نوزاد مصرف چربی ها در دوران بارداری و جایگزین آن در طب سنتی
دوران بارداری ، غذاهای دوران بارداری
خانم ها در دوران بارداری باید مصرف هر نوع روغن نباتی را قطع کنند به ویژه روغن هایی که به اسم کلزا یا آفتابگردان در بازار وجود دارد.

جایگزین طب سنتی برای چربی ها در دوران بارداری

در دوران بارداری رژیم غذایی کامل و کافی ، سلامت و زیبایی شما را حفظ می کند و رشد نوزادتان را تأمین می کند . در قدیم عقیده داشتند که خوراک خانم ها در دوران بارداری بایستی دو برابر غذای زن عادی باشد ، البته درست است که خانم باردار به مقدار بیشتری غذا احتیاج دارد ولی خوراک روزانه او نباید از حد معینی تجاوز کند زیرا زیاده روی در غذا نه تنها مفید نیست بلکه زیان آور است .

بدون شک یکی از بزرگترین آرزوهای تمامی زنان، داشتن نوزادی سالم و تندرست است.به این جهت تمامی مادران سعی بر آن دارند تا عوامل مؤثر بر بهبود روند دوران بارداری و نتیجه آن را مورد بررسی قرار دهند و تا جای ممکن از عوامل زیان آور دوری جویند.تغییرات زیادی در اثر بارداری در بدن مادر به وجود می آید و عوامل زیادی در تعیین روند صحیح بارداری و نتیجه بارداری موثر هستند. یکی از مهم ترین و اصلی ترین نکات، تغذیه مادر باردار می باشد.

بر کسی پوشیده نیست که خوردن چربی ها برای بدن بسیار مضر است. چربی ها به ویژه در دوران بارداری تآثیر زیادی بر سلامتی مادر و جنین دارند به همین دلیل پزشکان و متخصصان در دوره بارداری مصرف روغن زیاد مخصوصا روغن سرخ کردنی را منع کرده اند. به همین دلیل ما از زهرا محسن پور قاضی جهانی، کارشناس مامایی خواستیم تا درباره چربی های مضر و روغن های قابل استفاده در طب سنتی برای مان توضیح دهد.

یک کارشناس درباره جایگزین کردن چربی ها و روغن سرخ کردنی در طب سنتی می گوید:خانم های باردار باید مصرف هر نوع روغن نباتی را قطع کنند به ویژه روغن هایی که به اسم کلزا یا آفتابگردان در بازار وجود دارد. چون در حالت طبیعی برای یک کیلو روغن آفتابگردان باید 5 کیلو تخمه آفتابگردان مصرف شود که قیمت آن بسیار بیشتر از روغن های موجود در بازار است. اغلب روغن هایی که تحت نام های روغن آفتابگردان و کنجد و غیره در بازار به فروش می رسند اغلب واقعی نیستند. بنابر این خانم ها باید از یک جای مطمئن و استاندارد روغن آفتابگردان یا روغن کنجد تهیه کنند.

 دوران بارداری

بهتر خانم های باردار از روغن کنجد و زیتون استفاده کنند


بهتر است خانم ها در دوران بارداری از روغن کنجد برای تفت دادن مواد غذایی و از روغن زیتون و روغن هسته انگور برای پخت و پز استفاده کنند. بر همین اساس خانم های باردار باید در همه غذا های شان به ویژه قرمه سبزی و آش، سبزی را سرخ نکنند و تنها آن را تفت بدهند. در واقع آب سبزی را باید بچکانند و آن را با روغن کنجد به طرز مختصری تفت دهند. در دوران بارداری غذا ها نباید با روغن سرخ کردنی تهیه شوند. همچنین غذا هایی مانند کوکو سبزی و کوکو سیب زمینی هم جایی در رژیم غذایی بارداری ندارند چون ایجاد چربی می کنند. آش و قرمه سبزی غذا های مهلکی برای کبد هستند مخصوصا برای خانم هایی که مبتلا به کبد چرب هستند.

مصرف ماهی به دلیل داشتن امگا 3 یکی از مهم ترین غذا ها در دوران بارداری است اما بهتر است خانم های باردار از ماهی های دریای خزر استفاده نکنند. به همین دلیل این کارشناس می گوید:چون این ماهی ها از آب هایی تغذیه می کنند که زباله ها و فاضلاب روسیه و ارمنستان در آن تخلیه شده و پر از جیوه است. در صورت خوردن این ماهی، خانم ها نباید پوست آن را بخورند چون بیشترین مقدار سم در پوست ماهی وجود دارد. بهترین کار این است که آنها یا از ماهی جنوب و یا ماهی پرورشی استفاده کنند که «سالمون» بهترین نوع ماهی است که خانم های باردار می توانند بخورند.

این کارشناس مامایی درباره طبخ و خوردن ماهی توسط خانم های باردار می گوید:ماهی ها هم باید به صورت کبابی و هم به صورت آب پز طبخ شوند. بنابر این خانم ها باید طبخ ماهی را بسته به حمل شان گرم کنند. به این صورت که اگر خودشان طبع گرم دارند و فرزندشان هم پسر است، ماهی را می توانند با زعفران و سیر گرم کنند. اما اگر طبع شان سرد است و بچه شان هم دختر است باید ماهی را بیشتر گرم کنند به این صورت که ماهی را در پیاز و سیر فراوان بخوابانند و در موقع پختن روی آن آویشن بریزند اما از ادویه استفاده نکنند. چون مصرف ادویه در دوران بارداری توصیه نمی شود. همچنین ماهی نباید با چاشنی و مواد غذایی سرد مصرف شود مانند خوردن ماهی با ماست. خانم هایی که طبع سرد دارند معمولا بعد از اینکه ماهی را با ماست می خورند، ورم می کنند. خانم هایی که طبع سرد دارند باید حتما در برنج شان از سبزی های گرمی مانند نعنا، ترخون به مقدار کم استفاده کنند.

دوران بارداری

مصرف ماهی به دلیل داشتن امگا 3 یکی از مهم ترین غذا ها در دوران بارداری است


به صورت عمومی بچه های دختر، حمل سرد به حساب می آیند و بچه های پسر، حمل گرم. البته ممکن است که این موضوع هم برعکس اتفاق بیفتد. خانم ها معمولا طبع سرد و تر و یا سرد و خشک دارند اما آقایان اغلب گرم و تر و یا گرم و خشک هستند. البته برعکس این حالت ها هم وجود دارد اما حتی خانم های گرم از آقایون سرد، سرد تر هستند. بنابر این معمولا حمل پسر را گرم و حمل دختر را سرد به حساب می آورند. مخصوصا خانم هایی که سفید و کمی چتق هستند، طبع سردی دارند و اگر غذای سردی مانند ماهی را با ماست بخورند ورم می کنند.

خانم های باردار باید هرگونه چربی واضحی را کنار بگذارند. مثلا در پختن قرمه سبزی، سبزی را به هیچ وجه سرخ نکنند. خانم ها تنها می توانند روغن حیوانی را پس از زایمان و برای برگرداندن قوای جسمانی مصرف کنند و باید آن را در برنج و غذا های خود استفاده کنند. چون در فرایند زایمان خون زیادی از بدن مادر می رود و هرچقدر خون و دم از بدن بیرون رود، بلغم بیشتر می شود و این روغن برای خون سازی بعد از زایمان بسیار مفید و موثر است. البته استفاده از روغن حیوانی به این شرط امکان پذیر است که به اندازه ای فعالیت کنند که آن چربی را در بدن بسوزانند. چون در غیر این صورت دچار چاقی دور شکمی می شوند و چاقی دور شکمی هم به قلب فشار می آورد.

مصرف چربی ها در دوران بارداری و جایگزین آن در طب سنتی

مصرف چربی ها در دوران بارداری و جایگزین آن در طب سنتی
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از نی نی سایت / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف