دیگران چه می خوانند..؟
نمناک بهداشت و سلامتتغذیه چرا چربی های ترانس حتی از قند نیز مضرتر هستند
چربی ترانس ، روغن سویا
دلیل این که چربی های ترانس حتی از قند بد نام نیز مضرتر هستند به تاثیری که بر کلسترول خوب و بد در بدن انسان دارند، باز می گردد.
بازدید : 1,181 نفر

به چه دلیل چربی های ترانس حتی از قند بدنام نیز مضرترند

چربی های ترانس موادی مرموز به نظر می رسند. آنها به واسطه آثار منفی که برای بدن انسان به همراه دارند گزینه ای مناسب برای یک سبک زندگی سالم نیستند. چربی های ترانس به اندازه ای بد هستند که سازمان غذا و داروی آمریکا در سال 2015 دستور توقف تولید آنها را صادر کرد و به تولیدکنندگان و صنایع خدمات غذایی یک مهلت سه ساله را داده است تا استفاده از آنها را به طور کامل متوقف کنند.

چربی های ترانس در روغن های شیرینی پزی، روغن نباتی جامد، مارگارین ها ، شیرینی جات، غذاهای حاضری، غذاهای سرخ شده مثل پیراشکی و سیب زمینی سرخ کرده ، و سایر غذاهایی که با روغن های هیدروژنه ، پخته یا سرخ شده اند، یافت می شوند.

دلیل این که چربی های ترانس حتی از قند بدنام نیز مضرتر هستند به تاثیری که بر کلسترول خوب و بد در بدن انسان دارند، باز می گردد. چربی های ترانس کلسترول بد ( LDL ) خون را افزایش می دهند، در شرایطی که کلسترول خوب ( HDL ) را کاهش می دهند. در نتیجه، حتی اگر باقی رژیم غذایی شما سالم و متعادل باشد، چربی های ترانس به تنهایی می توانند سطوح کلسترول خون را تحت تاثیر قرار دهند و در معرض خطر حمله قلبی قرار بگیرید.

به برچسب های مواد غذایی به خوبی توجه کنید. یک محصول ممکن است میزان چربی های ترانس را برابر با «صفر گرم» ( Zero Grams ) اعلام کند اما همچنان حاوی آن باشد. تولیدکنندگان اجازه دارند هنگامی که میزان استفاده از یک محصول در یک وعده سرو حاوی صفر گرم چربی ترانس باشد از این برچسب استفاده کنند. از آنجایی که انجمن قلب آمریکا دریافت تنها 2 گرم چربی ترانس در روز را توصیه می کند، اگر روزانه از محصولی مانند مارگارین در چند وعده استفاده می کنید ممکن است با دریافت بیش از اندازه چربی ترانس مواجه شوید. بر همین اساس، هنگام خرید یک محصول باید به برچسب «فاقد چربی ترانس» ( Trans Fat Free ) توجه داشته باشید.

روغن سویا

شاید در نگاه نخست روغن سویا جایگزینی سالم به نظر برسد اما این گونه نیست. طی یک مطالعه، هنگامی که روغن سویا روی موش ها آزمایش شد، آنهایی که این روغن - یک چربی غیر اشباع محسوب می شود - را مصرف کرده بودند نسبت به موش هایی که روغن نارگیل - یک چربی اشباع است - دریافت کرده بودند 25 درصد بیشتر وزن اضافه کردند. حتی بدتر از این، آنها وزن بیشتری نسبت به گروهی از موش ها که با قند فروکتوز تغذیه شده بودند، کسب کردند.

چربی های ترانس

  مضرات چربی ترانس

از آنجایی که ژن های کبد انسان به نظر می رسد واکنشی مشابه به کبد موش ها داشته باشد، نتایج این مطالعه هشدار دهنده است. روغن سویا یکی از مواد تشکیل دهنده اصلی در روغن گیاهی است. از این رو، نسبت به روغن هایی که مورد استفاده قرار می دهید توجه داشته باشید و از نمونه های سالم تر مانند روغن نارگیل و روغن زیتون استفاده کنید.

هیدروکسی انیسول بوتیله شده ( BHA ) یک ماده نگهدارنده است که در محصولاتی مانند چیپس ها و غلات صبحانه به کار گرفته می شود. اما بنابر برنامه سم شناسی ملی آمریکا، این ماده ای سرطان زا برای انسان در نظر گرفته شده است. تنها کافی است به برچسب مواد غذایی که حاوی این ماده هستند نگاه کنید و از خرید آنها پرهیز کنید.

چرا چربی های ترانس حتی از قند نیز مضرتر هستند

چرا چربی های ترانس حتی از قند نیز مضرتر هستند
52
برگرفته از عصر ایران-/ر
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف