معافیت خدمت سربازی

تشریح جزییات معافیت خدمت سربازی مشمولان بیمار

تاریخ انتشار : 24 آبان 1397کد مطلب : 2628زمان مطالعه : 3 دقیقه
رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح آخرین وضعیت معافیت خدمت سربازی را تشریح کرد.

آخرین وضعیت معافیت خدمت سربازی

ایلنا: رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه خدمت سربازی برای فارغ التحصیلان رشته حقوق حذف نمی شود، گفت:نیروهای مسلح هر ساله تعدادی از مشمولان همه رشته ها از جمله حقوق را به قوه قضاییه مامور می کند. 

سردار موسی کمالی درباره طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت که 20 اسفندماه 1396 در مجلس با امضاء بیش از 80 نماینده مجلس اعلام وصول شد و در کمیسیون حقوقی قضایی مجلس قرار است بررسی شود، گفت:این طرح بر دو موضوع تمرکز دارد؛ اول اینکه فارغ التحصیلان رشته حقوق بتوانند بدون کارت پایان خدمت در آزمون جامع وکالت شرکت کنند. همچنین بتوانند خدمت خود را در واحدهای معاضدتی دادگستری و یا ادارات حقوقی نهادهای دولتی و یا عمومی غیردولتی سپری کنند. 

وی ادامه داد:بخش نخست این طرح شرکت در آزمون جامع وکالت بدون کارت پایان خدمت به ما مربوط نمی شود و مسئولیت آن برعهده نیروهای مسلح نیست، اما درباره بخش دوم این طرح یعنی حضور فارغ التحصیلان این رشته در دستگاه های دولتی چیزی که مسلم است این است که خدمت سربازی برای این گروه قابل حذف نیست. 

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح تاکید کرد:در اجرای اصل 147 قانون اساسی هر تصمیمی که درباره سربازان گرفته می شود باید به گونه ای باشد که به آمادگی دفاعی نیروهای مسلح لطمه و خدشه ای وارد نشود. از سوی دیگر اگر قرار است هر طرحی در حوزه نیروهای مسلح به ویژه سربازی مطرح شود باید با ستاد کل هماهنگ شود. در خصوص این طرح نیز تاکنون نظری در این باره از ستاد کل خواسته نشده است. 

سردار کمالی با بیان اینکه اطلاع دقیقی از این طرح ندارد، تاکید کرد:اگر مقصود این طرح این باشد که تعدادی از فارغ التحصیلان رشته حقوق مامور شوند؛ ما در حال حاضر نیز چنین قانونی را داریم و در اجرای فصل 8 قانون خدمت وظیفه عمومی نیروهای مسلح هر ساله تعدادی از مشمولان همه رشته ها از جمله حقوق به قوه قضاییه مامور می کنیم، لذا اگر هدف این طرح این موضوع باشد نیاز به قانونی نیست و در حال حاضر نیز اجرا می شود.

 توضیحات معافیت 2 تا 6 ماه برای سربازانی که دچار بیماری می شوند 

وی در بخش دیگری از صحبت هایش درباره معافیت دو تا 6 ماه سربازانی که دچار بیماری می شوند، توضیح داد:طبق ماده 39 قانون خدمت وظیفه عمومی مشمولانی که می خواهند به سربازی بروند معاینه شده و پس از آن به 4 گروه تقسیم می شوند. 

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد:یک گروه سربازانی هستند که از صحت و سلامت جسم و روان برخوردار بوده و به خدمت اعزام می شوند. گروه دیگر افرادی هستند که دارای نقص عضو بوده اما از سربازی معاف نمی شوند، این افراد از رزم معاف شده اما به سربازی اعزام می شوند. گروه بعدی افرادی هستند که از نظر جسمی دارای نقص عضو بوده و از نظر روحی، روانی و جسمی قادر به انجام سربازی نیستند و از اعزام به خدمت معاف می شوند.گروهی نیز هستند که به طور موقت نمی توانند به سربازی اعزام شوند، به این گروه که قادر به اعزام سربازی نیستند بین دو تا 6 ماه معافیت موقت داده می شود تا بعد از بازگشت سلامتی دوباره به خدمت اعزام شوند. 

کمالی تصریح کرد:درصورتیکه بیماری سرباز استمرار داشته باشد مدت زمان معافیت موقت تمدید می شود و در صورتی که مشکل برطرف شد به خدمت اعزام می شود و در صورتی که مشکل مشمول برطرف نشود از انجام خدمت سربازی معاف می شود.

انتهای پیام/م

جدیدترین اخبار درباره سربازی و معافیت خدمت سربازی مشمولان بیمار

51
این مطلب مفید بود ؟10
برچسب : خدمت سربازی
وبگردی