پاکسازی بدن
فصل سرما به سبب پرخوری و کم تحرکی شرایط دفع کامل سموم را از بدن ضعیف می سازد به همین دلیل آغاز فصل بهار فرصتی است عالی برای پاکسازی بدن با نوشیدنی که طب سنتی تجویز می کند.

پاکسازی بدن در فصل بهار با ماءلشعیر

می توان پیش بینی کرد که کسانی که در زمستان، به سبب پُرخوری و کم حرکتی، دچار انباشت مواد زائد در بدن شده اند، در بهار بیشتر بیمار می شوند. زمان مناسب برای رژیم های پاکسازی، آغاز بهار طبی، یعنی زمانی است که هوا بهاری شود و نه از سرمای زمستان خبری باشد.

دلیل بروز بیماری ها در بهار

یک کارشناس طب سنتی درباره دلیل بروز بیماری ها در بهار اظهار داشت:بهار دارای طبع گرم و تر است. در زمستان، به خاطر قوی ترشدن دستگاه گوارش و نیاز بدن به مقابله با سرما، غذای بیشتری خورده می شود. در نتیجه، فضولات و مواد زائد بیشتری در بدن تولید می شوند که به دلیل سرمای زمستان و کاهش فعالیت های بدنی، دفع نمی شوند. این مواد زائد، بر اثر گرمای معتدل بهار، رقیق شده، در بدن پخش می شوند و اگر بدن نتواند آنها را به طور کامل دفع کند، به سوی اندام های ضعیف جاری می شوند. این مواد زائد انسان را مستعد ابتلا به بیماری هایی مانند دمل ها و ورم های چرکی و جوش ها، خارش پوست، ورم حلق، زکام، گرفتگی صدا، سرفه، حساسیت های فصلی (رینیت آلرژیک)، درد و ورم های مفصلی، و حتی صرع و سکته ها می کند.

زمان مناسب برای رژیم های پاکسازی بدن با آغاز بهار طبی

پس می توان پیش بینی کرد که کسانی که در زمستان، به سبب پُرخوری و کم حرکتی، دچار انباشت مواد زائد در بدن شده اند، در بهار بیشتر بیمار می شوند. زمان مناسب برای رژیم های پاکسازی، آغاز بهار طبی، یعنی زمانی است که هوا بهاری شود و نه از سرمای زمستان خبری باشد، نه هوا خیلی گرم شده باشد. این زمان معمولاً منطبق بر نیمه دوم اسفند و نیمه نخست فروردین است.

رژیم پاکسازی بدن در آغاز بهار

ناصر رضایی پور درباره راه های پاکسازی بدن در بهار اظهار داشت:یکی از راه های پیشگیری از بیماری های بهاره چون حساسیت فصلی، رعایت رژیم های پاکسازی است.

یکی از ساده ترین این رژیم ها این است که به مدت 3 روز فقط از ماءالشعیر طبی سنتی استفاده شودو در این مدت غذای دیگری نخورند. در پایان این رژیم غذایی 3روزه نیز فرد باید تا چند روز از سبزی های پخته، بدون ادویه و کم حجم به عنوان غذا استفاده کند.

پاکسازی بدن

آموزش ساخت ماءالشعیر طبی و طبیعی برای پاکسازی بدن 

روش تهیه ماءالشعیر طبی برای پاکسازی بدن

50 گرم جوی پوست کنده سالم را با چهار لیوان (یک لیتر) آب، به آهستگی بجوشانند تا جوها کاملاً پخته و شکفته شوند (حدود 40 تا 50 دقیقه). سپس تا سرد نشده، آن را صاف کنند و در جای خنک قرار دهید. این ماءالشعیر تا دو روز در یخچال قابل نگهداری است.

کسانی که معده سرد یا تر دارند، بهتر است در هر لیوان آن یک قاشق مرباخوری عسل حل کنند و سپس آن را بنوشند. ماء الشعیر طبی نباید غلیظ و ژله ای شود. در زمان مصرف، ماءالشعیر را تکان دهند تا “دُردی و بخش رقیق” آن با هم آمیخته شوند و از غذائیت آن نیز بهره مند شوید.
چند نکته درباره طرز تهیه ماء الشعیر طبی

زمان 40 تا 50 دقیقه گفته شده، مربوط به جوی تازه اعلاست. این زمان ممکن است تا 1٫5 ساعت نیز طول بکشد. معیار، پختگی کامل جوهاست.اگر توان و انرژی لازم برای رعایت رژیم سه روزه را ندارید، آن را به دو روز کاهش دهید، گرچه افزودن عسل، تا حد زیادی این مشکل را برطرف می کند.

برای کسانی که دچار امتلاء و سابقه علائم غلبه اخلاط در فصل بهار نیستند، رعایت رژیم کامل ضروری نیست. این افراد می توانند در کنار کاهش نسبی غذاها و مصرف بیشتر سبزیجات پخته، روزی 3-2 لیوان ماءالشعیر میل کنند. بیشتر مردم از مصرف ماءالشعیر طبی بهره می برند و به جز مشکلات گوارشی، منع خاصی برای آن یاد نشده است.

اگر با افزودن عسل نیز دچار مشکلات گوارشی چون نفخ و قراقر و ضعف می شوند، می توانند در چند دقیقه آخر آماده شدن ماءالشعیر، کمی چوب دارچین به آن بیفزایند.

پاکسازی بدن ، آموزش ساخت ماءالشعیر برای پاکسازی بدن در بهار

426
این مطلب مفید بود ؟215
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از تسنیم /ن
برچسب :
نظرات
وبگردی