نمناک سرگرمیدیدنی ها معرفی باغ جهان نما قدیمی ترین باغ شهر شیراز+عکس
باغ جهان نما ، شیراز
باغ جهان نما یکی از کهن ترین باغ های شیراز است که از آب و رودخانهٔ پُرآوزاهٔ رکنی مشروب می شده و در منطقهٔ ویژه ای از شیراز (خیابان حافظ) و در میان آرامگاه حافظ، دروازه قرآن، خواجوی کرمانی، بابا کوهی، باغ ملی، کتابخانه ملی اسناد و... جای دارد.

باغ جهان نما یکی از کهن ترین باغ های شیراز

باغ جهان نما بهشت کوچک زمینی شهر شیراز است که شکوه و زیبایی آن جلوه ای دیگر از باغ های سرسبز و پر گل شیراز را برای بازدیدکنند گان به نمایش می گذارد. ویژگی های منحصر به فرد جهان نما هر بیننده ای را شگفت زده می کند. در ادامه ی این مطلب با ما همراه باشید.

باغ جهان نما در دوره فرمانروایی آل مظفر و آل اینجو بسیار سرسبز و آباد بوده است به طوری که در اشعار حافظ از صفا و سرسبزی آن سخن به میان آمده است. این باغ همانند سه باغ ارم، دلگشا و تخت قراچه که از باغ های مشهور شیراز می باشند، پیش از حمله تیمور گورکانی در نهایت آبادانی بوده است و ابن عربشاه مورخ دوره تیمور در عجایب المقدور این باغ را «زینت الدنیا» نامیده است.

باغ جهان نما

باغ جهان نما در شمال شرقی شهر شیراز و ضلع شرقی خیابان حافظ (دروازه قرآن) قرار دارد

باغ جهان نما در هنگام اقامت تیمور گورکانی در شیراز مورد توجه واقع شد به طوری که همانند آن را در اطراف سمرقند که زادگاه تیمور بوده است، احداث نموده و آن را «جهان نما» نامیدند. این باغ در دوره صفویه نیز از اهمیت زیادی برخوردار بوده و در سفرنامه شاردن به آن اشاره شده است اما پس از انقراض سلسله صفویه که ناامنی کشور را فرا می گیرد، این باغ تقریباً ویران می شود. با روی کار آمدن کریم خان زند این باغ بازسازی شده و عمارت وسط آن ساخته می شود. کریم خان این باغ را در سال 1185 هجری قمری حصارکشی کرد و در اطراف عمارت، خیابان کشی های زیبا و درختکاری مفصلی ایجاد کرد. پس از دوره زندیه، در دوره قاجاریه نیز باغ جهان نما یکی از باغ های آباد و باشکوه به شمار می رفته و عمارت باغ محل پذیرایی از مهمانان حکومت بوده است. در باغ جهان نما انواع درختان سرو و کاج کهنسال، مرکبات و درختان میوه دیده می شوند.

در داخل باغ جهان نما عمارتی به شکل هشت ضلعی دیده می شود. این عمارت دارای 4 شاه نشین در چهار گوشه بنا می باشد و میان شاه نشین ها، اتاق های دو طبقه قرار دارند. این عمارت دارای نمای آجری است و در گذشته پنجره های چوبی داشته است که توسط مالک خصوصی آن برداشته شده و به جای آن پنجره های آهنی نصب گردیده است. در داخل عمارت یک حوض از سنگ مرمر یکپارچه نیز وجود دارد.

باغ جهان در حال حاضر در اختیار صدا و سیمای شهر شیراز است.

باغ جهان نما

باغ جهان نما در هنگام اقامت تیمور گورکانی در شیراز مورد توجه واقع شد

باغ جهان نما

باغ جهان نما در دوره فرمانروایی آل مظفر و آل اینجو بسیار سرسبز و آباد بوده است

باغ جهان نما

باغ جهان نما در دوره صفویه نیز از اهمیت زیادی برخوردار بوده و در سفرنامه شاردن به آن اشاره شده است

باغ جهان نما

باغ جهان در حال حاضر در اختیار صدا و سیمای شهر شیراز است.

باغ جهان نما

در داخل باغ جهان نما عمارتی به شکل هشت ضلعی دیده می شود

معرفی باغ جهان نما قدیمی ترین باغ شهر شیراز+عکس

معرفی باغ جهان نما قدیمی ترین باغ شهر شیراز+عکس
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 7
برگرفته از سیران-/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 6 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف