دیگران چه می خوانند..؟
نمناک دین و مذهبگوناگون معروف ترین و باشکوه ترین مساجد جهان + عکس
باشکوه ترین ، باشکوه ترین مساجد
فرهنگ اسلامی زیباترین شاهکارهایش را با ساخت مساجد به جهان معماری هدیه داده است.
بازدید : 5,989 نفر

باشکوه و زیباترین مساجد جهان

خوش نقش ونگارترین مساجد جهان نه تنها میعادگاه مسلمانان با پروردگارشان هستند، بلکه تصویری از تبلور ذوق، هنر و چیره دستی معمارهایی را نمایان می کنند که عمری را برای به یادگار گذاشتن اثری بی بدیل در این راه صرف کرده اند. در این گزارش، نمونه هایی از باشکوه ترین ثمره عمر این هنرمندان را معرفی می کنیم.

البته مسجدالحرام و مسجدالنبی در صدر فهرست زیباترین مساجد جهان قرار دارند، اما به دلیل آشنا بودن بیشتر مخاطبان با این دو نماد پررنگ جهان اسلام، از توضیح درباره این دو بنای عظیم مذهبی و تاریخی صرف نظر کرده ایم.

مسجدجامع اصفهان – ایران

زیباترین مساجد جهان

زیباترین مساجد دنیا

این بنای بی نظیر که زیبایی اش چشم هر بیننده ای را خیره می کند، حاصل بازسازی های مکرر در قرن های متمادی است ، از قرن هفتم گرفته قرن بیستم! بنابر شواهد تاریخی، مسجدجامع اصفهان روی ویرانه های مسجد قدیمی تری ساخته شده که اعراب ساکن قریه طهران در اصفهان، قرن دوم هجری قمری در یهودیه بنا کرده بودند. مسجد اولی بر خرابه های بنایی مربوط به اواخر دوره ساسانی برپا شده بود.

مسجدجامع اصفهان را شاهکاری در هنر معماری ایران می دانند. سبک معماری این مسجد شیوه «رازی» است. مسجدجامع اصفهان نمونه بارزی از هنر بیزانس و کلاسیک در قالب یک بنای سنتی و اسلامی به شمار می آید که یکی از زیباترین مساجد جهان است.مسجد «حسن ثانی» – کازابلانکا مراکش

باشکوه ترین مساجد جهان
مسجد «حسن ثانی»

مسجد «حسن ثانی» یکی از مهم ترین بناهای تاریخی مراکش و یکی از زیباترین مساجد جهان است. این مکان در چند حوزه رکوددار است ؛ بزرگ ترین مسجد آفریقا به شمار می آید و بلندترین مناره های جهان (210 متر) را دارد. این بنای اسلامی که با کمک های مردمی ساخته شده، در سال 1993 افتتاح شد. این مسجد به مناسبت شصتمین سال تولد «حسن دوم» پادشاه مراکش بنا شد. مسجد مرمرین «حسن ثانی» در ساحل اقیانوس اطلس واقع است و کف بخشی از آن شیشه ای است. دیوارهای مسجد «حسن ثانی» از بتون و مرمر است و محوطه داخل آن ستون های مرمری دارد و گنبد آن با چوب، حکاکی شده است. دیوارهای داخلی آن نیز گچ بری های بسیار زیبا دارد. این مسجد از جاذبه های اصلی گردشگری مراکش است و بیشتر جنبه نمادین دارد.مسجد «نصیرالملک» – شیراز ایران

مساجد باشکوه
مسجد «نصیرالملک»

صبح زود که فرشته خورشید، انوار طلایی رنگش را به مناظر نفس گیر مسجد «نصیرالملک» می تاباند ، باید به دیدن این شاهکار تاریخی و مذهبی بروید. مسجد «نصیرالملک» شیراز که از بناهای سنتی این شهر است، در محله گودعربان و خیابان لطفعلی خان زند و در نزدیکی مسجد شاه چراغ واقع است. این بنا در سال 1888 میلادی ساخته شد. شیشه های الوان و پنجره های ارسی این بنا، نور خورشید را به داخل راه می دهند و مناظری پدید می آورند که به جرأت می توان گفت همتایی در جهان ندارد.

مسجد «نصیرالملک» از نظر کاشی کاری و مقرنس کاری از زیباترین مساجد جهان و ایران محسوب می شود. این مسجد صحن وسیعی در سمت شمال دارد. در ورودی نیز دارای طاق نمایی بزرگ است٬ که سقف آن با کاشی های رنگارنگ مزین شده است. «نصیرالملک» دو شبستان شرقی و غربی دارد؛ شبستان غربی که پوشش آجری دارد و بیشتر روی آن کار شده و زیباتر است٬ طاق این شبستان روی ستون ها سنگی و با طرح مارپیچ روی آن در دو ردیف شش ‏تایی و به تعداد 12 عدد به نیت 12 امام قرار گرفته است.


مسجد «سلیمیه» – ادیرنه ترکیه

باشکوه ترین مساجد
مساجد زیبای جهان

مسجد «سلیمیه» نمونه عالی از معماری اسلامی و یکی از جاذبه های گردشگری ترکیه است. این بنا در قرن شانزدهم ساخته شد و یکی از مساجد معروف دوره عثمانی به مساحت 22 هزار و 202 مترمربع است. طراحی ساده ، المان های اسلامی و سبک معماری کم نظیرش موجب شده پس از قرن ها هنوز مورد ستایش بینندگان قرار گیرد. بخشی از کاشی های این مسجد در زمان جنگ های عثمانی با روسیه در سال های 1887-1888 از طرف «میخائیل اسکوبلف» ژنرال روس به مسکو منتقل شد. نام مسجد «سلیمیه» به عنوان یکی از زیباترین مساجد جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. «سنان» معمار رسمی دربار پادشاه های عثمانی، ساخت این بنا را برعهده داشت و «سلیمیه» را مهم ترین کار معماری خود نامید.

مسجد

مسجد «سلیمیه»


مسجد بزرگ «شیخ زاید» – ابوظبی امارات

مساجد زیبای جهان

مسجد بزرگ «شیخ زاید»

مسجد «شیخ زاید» همان طور که از نامش پیداست، به دستور حاکم ابوظبی و بنیان گذار امارات متحده عربی بنا شد و از نمونه های معماری جدید اسلامی است. «شیخ زاید» در سال 2004 درگذشت و در بخش شمالی این مسجد دفن شد. فاکتورهای سنتی و مدرن در طراحی و معماری این مسجد درهم آمیخته اند. مصالح ساخت این بنا از مکان های مختلف از جمله کشورهای غیراسلامی تهیه شده است. هزینه ساخت این بنا، دو میلیارد و 167 میلیون درهم امارتی بوده است. مسجد «شیخ زاید» روی تپه ای به ارتفاع 9 متر از سطح زمین ساخته شده است. طبق بررسی های صورت گرفته از سوی سازمان کنفرانس اسلامی، قبه اصلی این مسجد، بزرگ ترین قبه در جهان است که ارتفاعی 83 متری دارد و قطر داخلی آن 32٫8 متر است.

مساجد باشکوه
مساجد زیبای جهان

مسجد «ملک فیصل» – اسلام آباد پاکستان

مساجد باشکوه جهان

مسجد «ملک فیصل»

«ملک فیصل» بزرگ ترین مسجد در جنوب شرق و جنوب آسیا و همچنین چهارمین مسجد بزرگ جهان است. پیش از ساخته شدن مسجد «حسن ثانی» مراکش ، توسعه مسجدالحرام و مسجد نبوی در مدینه ، «فیصل» عنوان بزرگ ترین مسجد جهان را داشت. یکی از نکات جالب توجه درباره مسجد «فیصل»، بدون گنبد بودن آن است. این مسجد چهار مناره چادرشکل دارد و گنجایش آن حدود 75 هزار نفر است. ساخت این مسجد حدود 40 میلیون دلار آمریکا هزینه داشته است و از مهم ترین دستاوردهای اسلامی به شمار می رود.


مسجد «کریستالی» – ترنگانو مالزی

مساجد زیبا

مسجد «کریستالی»

مسجد «کریستالی» یکی از زیباترین مساجد جهان است که همه قسمت های آن از شیشه ساخته شده است. این مسجد مجهز به فناوری روز از جمله اینترنت است که به زائران امکان می دهد با روش های نوین به قرائت قرآن کریم بپردازند. بخش اعظم محلی که مسجد «کریستالی» در آن واقع شده را آب فرا گرفته است. بازتاب نور و تصویر مسجد در آب در شب، منظره ای فوق العاده ای به وجود می آورد و همین باعث معروف شدن این مسجد در میان گردشگران شده است. این بنا دومین مسجد بزرگ در جنوب شرق آسیاست که بیش از 15 هزار نمازگزار می توانند در آن عبادت کنند. مسجد «کریستالی» مالزی بر پایه های فولادین و به دستور «میزان زین العابدین» که در سال 2006 پادشاه ایالت ترنگانو بود، بنا شد.


مسجد «ایاصوفیه» – استانبول ترکیه

مساجد باشکوه

مسجد «ایاصوفیه»

«ایاصوفیه» معروف ترین مسجد ترکیه است که در شهر استانبول واقع شده و سالانه حدود سه میلیون گردشگر را جذب می کند. «ایاصوفیه» در اصل، کلیسای مسیحیت شرق بود که در دوره امپراطوری بیزانس در سال 532 میلادی به دستور «کنستانتین اول» ساخته شد و سپس در قرن ششم توسط «جاستنیانوس» مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. این کلیسا نخست، کلیسای بزرگ نام گرفت. پس از فتح استانبول، «سلطان محمد دوم» دستور داد کلیسای ایاصوفیه را به مسجد تبدیل کنند.

بعدها آیاتی از قرآن به خط «مصطفی چلبی» در دیوارها و سقف ایاصوفیه نگاشته شد. علاوه بر این، لوحه هایی دور تا دور سقف «ایاصوفیه» نصب شد که در آن نام های الله، محمد، ابوبکر، عمر، عثمان، علی، حسن و حسین نوشته شده بود. پس از اعلام حکومت جمهوری در ترکیه و به قدرت رسیدن «آتاترک» ایاصوفیه به موزه تبدیل شد و تا امروز به همین شکل باقی مانده است.

این مسجد که از سبک خاص معماری برخوردار است، در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسیده است. جالب است بدانید که معماری بی نظیر این بنا را هم معمار «سنان» انجام داده است.


مسجد «سلطان» – سنگاپور

مساجد زیبای جهان

مسجد «سلطان»

مسجد «سلطان» یکی از مهم ترین مساجد جهان و سنگاپور است و تقریبا از زمان ساخت در منطقه عرب و مسلمان نشین ، تغییری نکرده است. طراحی باشکوه این مسجد در کنار گنبدی که از جنس طلا دارد، آن را به یکی از مهم ترین نمادهای تاریخی، مذهبی و هنری سنگاپور بدل کرده و هنر و معماری جالب توجه به کار رفته در ساخت دیوارها، بر محبوبیت آن افزوده است.

این بنا بین سال های 1824 تا 1826 در نزدیکی کاخ «سلطان حسین شاه» ساخته شد. مسجد «سلطان» با سالن های بزرگ و زیبای برگزاری نماز و مراسم مذهبی از محبوبیت خاصی در نزد مسلمانان برخوردار است. در طول ماه مبارک رمضان، مراسم افطاری و نماز جماعت باشکوه هرچه تمام تر در این مکان برگزار می شود. مسجد «سلطان» در سال 1975 در فهرست آثار تاریخی سنگاپور قرار گرفت.


مسجد «پادشاهی» – لاهور پاکستان

مساجد باشکوه جهان

مسجد «پادشاهی»

دستور ساخت مسجد «پادشاهی» یا «عالمگیری» بین سال 1671 توسط «اورنگزیب عالمگیر» ششمین امپراطور مغول صادر و در سال 1673 کامل شد. «پادشاهی» پنجمین مسجد بزرگ جهان لقب دارد و به عنوان یکی از آثار تاریخی ماندگار در شبه قاره هند شناخته می شود. با زیبایی و شکوه بی نظیری که این بنا دارد ، به عنوان یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری پاکستان و شگفت انگیزترین مساجد جهان شناخته می شود. در داخل و خارج این بنا منبت کاری ها و گچ بری های زیبایی قرار دارد و دیوارهای آن با سنگ مرمر قرمزی که از معادن سنگ جیپور هند آورده شده، ساخته شده است. در بخش اصلی آن 55 هزار نمازگزار می توانند عبادت کنند و صحن های آن به اندازه 95 هزار نفر گنجایش دارد. این مسجد بین سال های 1673 تا 1986 عنوان بزرگ ترین مسجد جهان را در دست داشت.

معروف ترین و باشکوه ترین مساجد جهان + عکس

معروف ترین و باشکوه ترین مساجد جهان + عکس
4.613
برگرفته از ایسنا/م.ن
این مطلب مفید بود ؟ 12 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف