نمناک اخبارپزشکی و سلامت جراحی نوزادی که مغزش بیرون از چشمانش بود+تصاویر
مغز نوزاد ، بیرون زدگی مغز نوزاد
مغز نوزاد به دلیل اختلال بیرون زدگی مغز از جمجمه دقیقا بین دو چشم و روی پیشانی رشد کرده بود. تیمی از چندین متخصص و جراح ساعتها برای نجات این نوزاد تلاش کردند.
تاریخ انتشار : 6 اسفند 1395

تولد نوزادی که مغزش روی صورتش رشد کرده بود

فضای مجازی و دسترسی به اینترنت خبرهای عجیب و غریبی که در گوشه کنار دنیا رخ می دهد را به کاربرانی که هزاران کیلومتر درو از آنجا هستند می رساند ، یکی ا این عجایب تولد نوزادان عجیب الخلقه است که متاسفانه در سالهای اخیر کم شاهد ان نبوده ایم.

در این گزارش از نوزادی خواهیم گفت که به دلیل اختلال در رشد مغزش بیرون از جمجمه و روی صورتش رشد کرده بود.

زمانی که زوج جوان استرالیایی در ماههای اول بارداری برای معاینه و سونوگرافی به پزشک مراجعه کردند همه چیز خوب و مرتب بود اما در دوره غربالگری دوم نتایج آنها را نگران کرد.

مغز نوزاد

در کمال نگرانی پزشک به انها گفت که نوزادشان دچار اختلال نادری به نام آنسفالوسل است که منجر به رشد مغز جنین خارج از جمجمه و بین دو چشمانش شده است.

بیرون زدگی مغز نوزاد

تولد نوزاد استرالیایی با اختلال بیرون زدگی مغز

آنسفالوسل یا بیرون زدگی مغز نوزاد چیست و چرا رخ می دهد؟

انسفالوسل (encephalocele) نوعی بیماری مادرزادی است که به سبب تشکیل ناقص سلول های عصبی جنین بروز می کند. در این بیماری بخش هایی از مغز به صورت برآمدگی، از طریق روزنه های جمجمه بیرون می زند و پوست و یا غشای نازکی روی آن را می پوشاند.

 علت این بیماری هنوز معلوم نیست، اما علت آن را معمولا ترکیبی از عوامل زیر می دانند:

تغذیه مادر شامل:نقایص عصبی نوزاد، ارتباط زیادی با کمبود اسیدفولیک در بدن مادر در دوران بارداری دارد.

پزشکان نقش وراثت و ژن را بی تاثیر در بروز این بیماری نمی دانند. فرزندان خانواده هایی که سابقه مشکلات لوله عصبی (مثل اسپینا بیفیدا) دارند، بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند.

عفونت نوزاد در دوران جنینی

نگرانی والدین نوزاد استرالیایی با مشکل بیرون زدگی مغز

"سیفو " و "مویو" پدر و مادر این نوزاد با گریه و ناراحتی از پزشک در مورد راهی برای نجات جان جنین 21 هفته ای خود پرسیدند که پزشک به آنها امیدواری داد و خواست تا تولد نوزاد صبر کنند.

 چند هفته گذشت و "جایدین" نوزاد روج استرالیایی متولد شد ، وضعیت وحشتناک بود و پدر و مادر جوان نوزاد حتی تحمل دیدن او را نداشتند.

مغز نوزاد داخل یک توپک بزرگ بیرون از جمجمه و درست میان دو چشمش رشد کرده بود اما نوزاد در سلامت کامل بود و هیچ مشکل دیگری نداشت.

بیرون زدگی مغز نوزاد

تولد نوزادی با اختلال بیرون زدگی مغز 

یک هفته بعد نوزاد برای جراحی آماده شد ، تیمی از 10 جراح متخصص برای بازگردادن مغز نوزاد به داخل جمجمه اش 6 ساعت تلاش کردند. بعد از گذشت چند روز از جراحی سخت و پیچیده نوزاد پزشک از بهبودی سریع او خبر داد .

مغز نوزاد

نوزاد بعد از جراحی اختلال بیرون زدگی مغز از جمجمه

 6 سال بعد از جراحی وضعیت "جایدین" خوب است و می تواند فعالیت های خود را مثل هر کودک دیگر به خوبی انجام دهد.
مغز نوزاد

عکس کودکی که در نوزادی به دلیل بیرون زدگی مغز جراحی شد

جراحی نوزادی که مغزش بیرون از چشمانش بود+تصاویر

جراحی نوزادی که مغزش بیرون از چشمانش بود+تصاویر
: امتیاز : 4.7 تعداد رای : 15
منبع : بخش خبری نمناک /ن
این مطلب مفید بود ؟
14 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف