نمناک اخباراقتصاد مقایسه دستمزد کارگران ایرانی با 10 کشور جهان
در تازه ترین گزارش سازمان جهانی کار جدول مقایسه ای وضعیت حقوق و دستمزد ماهیانه 10 کشور جهان منتشر شده است و حقوق دریافتی هر کارگر ایرانی بین 239 تا 303 دلار درج شده است.
تاریخ انتشار : 5 تیر 1392
'بر اساس جدولی که سازمان جهانی کار برای وضعیت دستمزدهای ماهیانه کارگران در 10 کشور دنیا ارائه کرده است، هر فرد اندونزیایی با وضعیت سال 2010 ماهیانه 250 دلار درآمد دارد که با قیمت امروز دلار آزاد در بازار ایران این رقم معادل 800 هزارتومان و با دلار سال 88 به میزان 250 هزار تومان بوده است.
هرچند میزان درآمد افراد در هر کشوری با میزان هزینه ها و قیمتها در آن کشورها دارای تطابق نسبی است و نمی توان چنین تصور کرد که افراد ساکن در کشورهای دیگر تنها درآمدهای به مراتب بالاتری از کارگران ایرانی دارند (با اینکه در مقایسه با ریال ایران ارقام درآمدی بالایی نیز در برخی کشورها دیده می شود) اما هزینه های آنها نیز با یک کارگر ایرانی متفاوت است، با این حال مقایسه ظاهری درآمدهای ماهیانه برخی کشورها مانند ترکیه که در همسایگی ایران قرار دارد با کارگران ایرانی قابل توجه است.
 
افت درآمد ماهیانه کارگران بر مبنای دلار
حمید حاج اسماعیلی با بیان اینکه بیشتر کارگران و مشمولان قانون کار در ایران به میزان حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار و یا ارقامی نزدیک به آن را دریافت می کنند، گفت:درصد شاغلانی که ارقام چند برابر حداقل دستمزد در ماه دریافت کنند پایین است و در برخی رشته ها و مشاغل خاص ممکن است اتفاق بیافتد.
کارشناس بازار کار اظهار داشت:هرچند در برخی کشورها ممکن است درآمدها بالا باشد اما افراد به همان نسبت نیز هزینه می کنند اما در مورد ایران مسئله مهم این است که کارگران تنها یک سوم دستمزدهای واقعی خود را دریافت می کنند.
 
مکانیسم ناکارآمد تعیین مزد
حاج اسماعیلی ادامه داد:این موضوع دلایل گوناگونی دارد که می توان به عدم تمکین کارفرمایان به پرداخت دستمزد بالاتر و عدم تناسب دستمزدها با بهره وری نیروی کار اشاره کرد. متاسفانه پرداخت دستمزدها در ایران مکانیسم ناکارآمدی دارد.
وی افزود:در برخی از کشورها مانند ژاپن به نیروی کار توجه بالایی صورت می گیرد و در کشوری مانند چین به دلیل بالا بودن تعداد نیروی کار، این کشور با نیروی ارزان قیمت مواجه است. در ایران به دلیل حضور دولت در همه بخش ها، امکان استفاده از توانمندی های افراد وجود ندارد و افراد از دستمزدها راضی نیستند.
نماینده کارگران در هیئت حل اختلاف گفت:در ایران با وجود اینکه نیروی کار بخش خصوصی 2 برابر تعداد شاغلان در بخش های دولتی است، اما دولت نه تنها برای آنها برنامه ای ندارد و حمایت نمی کند بلکه چندان اهمیتی نیز قائل نیست.'

جدول میانگین دستمزد ماهیانه 10 کشور در 2010

(ارقام به دلار)

کشوردستمزد ماهیانه
ایران239 تا 303
اندونزی250
مکزیک600
پرو600
چین700
مصر700
ترکیه1400
پرتغال1600
آفریقای جنوبی2400
آلمان2800
آمریکا3400

 

مقایسه دستمزد کارگران ایرانی با 10 کشور جهان

مقایسه دستمزد کارگران ایرانی با 10 کشور جهان
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 28
برگرفته از mehrnews.com
این مطلب مفید بود ؟ 24 4
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف