نمناک اخبارجامعه جدیدترین جزئیات تصادف قطار تهران مشهد + تصاویر
قطار ، تصادف
به دنبال بروز سانحه برخورد قطار مسافری فوق العاده تهران - مشهد با قطار باری در ایستگاه سمنان راه آهن جمهوری اسلامی ایران بیانیه ای را صادر کرد و به بیان جزئیات بروز سانحه پرداخت.
تاریخ انتشار : 18 خرداد 1393

مدیرکل مدیریت بحران استان سمنان بامداد 16 خرداد ماه اظهار داشت:یک رام قطار مسافربری که در مسیر مشهد- تهران در حرکت بود، حوالی ساعت 23 متاسفانه با یک رام قطار باری در محور تهران ـ مشهد برخورد کرد.

راه آهن جمهوری اسلامی ایران در پی بروز سانحه قطار مسافری فوق العاده تهران - مشهد، ضمن ابراز همدردی با صدمه دیدگان حادثه و دلجویی از کلیه مسافرین آن قطار بیانیه ای را منتشر کرد.

برخورد قطار

در این بیانیه آمده است:به دنبال بروز سانحه قطار مسافری فوق العاده تهران- مشهد، راه آهن جمهوری اسلامی ایران ضمن ابراز همدردی با صدمه دیدگان حادثه فوق و دلجویی از کلیه مسافرین عزیز آن قطار بر خود لازم می داند نسبت به برخورد با مسببن و مقصرین این حادثه اقدام  کند چرا که متولیان آن به خوبی می دانند که حفظ جان شهروندان و هموطنان عزیز پاسخ به اعتمادی است که به دست آوردن آن کار آسانی نبوده است و پیرو همین مساله هیچ گونه اغماضی در این مورد پذیرفته شدنی نخواهد بود.
شایان ذکراست کمیسیون سوانح عالی راه آهن جمهوری اسلامی ایران به محض وقوع سانحه با حضور در محل و تشکیل جلسات تخصصی نسبت به بررسی دقیق عوامل بروز سانحه اقدام کرد.
طبق گزارش ارایه شده کمیسیون عالی سوانح راه آهن ، نسبت به شناسایی و برخورد با مسببین مستقیم و غیرمستقیم و راههای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی تصمیمات لازم اتخاذ شده که اهم این موارد در گزارش کمیسیون سوانح راه آهن به شرح پیوست مشاهده می شود.
در همین راستا مدیر کل منطقه شمال شرق با پذیرش قصور پرسنل تحت امر خود و به نشانه عذرخواهی از مردم از سمت خود استعفا کرد که مورد موافقت راه آهن قرار گرفت.
امید است با تمهیدات اندیشیده شده دیگر شاهد بروز چنین حوادثی در کشور نباشیم.
 
محل سانحه برخورد قطار در دامغان
 
گزارش حادثه برخورد قطار مسافری با قطار باری در ایستگاه امروان شاهرود در 15 خرداد
 
 شرح حادثه:
این حادثه مورخه 15 خرداد قطار مسافری کد 3342 (فوق العاده 9 تهران –مشهد)  با لکوموتیو به شماره 1529 با تعداد 12 واگن به وزن 600 تن در ساعت 20:03 وارد ایستگاه سمنان شده و پس از تعویض لکوموتیوران و کمک لکوموتیوران و دریافت حکم احتیاط مبنی بر رعایت تقلیل سرعت 30 کیلومتر بر ساعت از کیلومتر 200+333 الی 500+334 (روی سوزنهای زوج ایستگاه امروان از سمت لارستان) در ساعت 21:57  از ایستگاه لارستان به سمت ایستگاه امروان ( محل حادثه ) حرکت می کند.
لازم به توضیح است به علت تعویض تراورسهای بتونی سوزنهای بلاک فرد ، ایستگاه امروان  - سرخده، سرخده -  دامغان از پوشش مرکز CTC خارج  و بصورت محلی توسط متصدی ترافیک اداره می گردید.
 
امداد و نجات مسافران حادثه دیده برخورد قطار تهران مشهد
 
به دستور مرکز کنترل ترافیک شاهرود با توجه به مسدود بودن بلاک فرد ایستگاههای  امروان -  سرخده، به علت انجام عملیات تعویض تراورس متصدی ترافیک ایستگاه امروان قطار باری کد 305 ( با دوبله لکوموتیو 846 و 921 که با تعداد 35 واگن مخزندار خالی به وزن 1000تن و  بطول 550 متر را از بلاک زوج  (بلاک غیرمتعارف) سرخده - امروان قبول و به خط 4  ایستگاه وارد می نماید و قطار مسافری کد 3342 از ایستگاه لارستان قبول میگردد و قرار بوده این قطاردر پشت چراغ ورودی متوقف باشد تا قطار مسافری کد 1851 مسافری حرم به حرم از خط دو به سمت لارستان از بلاک فرد عبوری گردد و سپس اقدام به مسیر گیری جهت ورود و عبور قطار مسافری ف 9 از خط 3 نماید.
با توجه به اینکه همپوشانی مسیر تنظیمی خط 4 برای قطار باری به سمت بلاک زوج لارستان باقی مانده بوده قطار مسافری کد 3342  درساعت 22:11 بدون توجه به رنگ قرمزسیگنالهای علائم الکتریکی با سرعت تقریبی 107  کیلومتر بر ساعت به ایستگاه امروان وارد و با سرعت درحدود 61 کیلومتر بر ساعت با قطار باری متوقف برخورد می نماید، متاسفانه در این حادثه یک نفر مسافر فوت نموده و تعداد 31 نفر مسافر و 4 نفر از کارکنان راه آهن مصدوم و به بیمارستان اعزام می گردند.
در این حادثه به لکوموتیوها و سالنها و واگنهای مخزندار قطار باری خسارات فراوانی وارد می شود. با توجه به باز شنوی مکالمات ضبط شده از بی سیم ایستگاه امروان، متصدی ترافیک شش مرتبه در ساعتهای 22:10:04 و 22:10:28 اعلام توقف به لکوموتیوران می دهد که پاسخی دریافت نشده است.
 
 
محل حادثه برخورد قطار تهران مشهد
 
 اقدامات انجام شده:
-فرماندهی عملیات امداد و نجات  و اسکان و جابجایی مسافرین و عملیات جمع آوری حادثه ازساعت اولیه بروز حادثه تا زمان جمع آوری حادثه و برقراری وضعیت عادی سیر قطارها در ستاد مرکز و ناحیه راه آهن شمال شرق
-اعزام کمیسیون عالی سوانح راه آهن به محل حادثه جهت  بررسی بیشتر و دقیق چگونگی بروز حادثه
-انجام تحقیقات و بررسی کلیه مسائل مربوط به حادثه به منظور ارائه راهکارهای پیشگیرانه وجلوگیری ازتکرار آن
 
 
امدادرسانی به مصدومان حادثه برخورد قطار تهران مشهد
 
نتیجه تحقیقات اولیه:
 
1. علت حادثه:
عدم رعایت مقررات عمومی حرکت و عبور از چراغ قرمز
 
2.مسببین حادثه:
- لکوموتیوران قطار مسافری بعلت عدم توجه به رنگ زرد دو نمای خبری و قرمز سه نمای ورودی سیگنالهای علائم الکتریکی و عدم پاسخ گوئی به بی سیم متصدی ترافیک ایستگاه امروان و کاهش ندادن سرعت با توجه به  مفاد حکم احتیاط ( تقلیل سرعت 30کیلومتر بر ساعت روی سوزنهای ورودی ایستگاه امروان )
- کمک لکوموتیوران قطار مسافری به علت عدم هشدار به لکوموتیوران و اعلام ننمودن نمای قرمز چراغهای علائم به لکوموتیوران و  عدم یاد آوری مفاد حکم احتیاط ( تقلیل سرعت 30کیلومتر بر ساعت روی سوزنهای ورودی ایستگاه امروان )   و داشتن مسئولیت مشترک با لکو موتیوران
- متصدی ترافیک امروان به علت قبول همزمان دو قطار از طرفین و نداشتن امکان  تنظیم  مسیر قطارها  و اقدام به ابطال مسیرچندین مورد که موجب توقف قطارها ازطرفین ایستگاه برخلاف رعایت مقررات ذیربط  شده است.
- کنترلر بهره برداری به علت عدم نظارت بر کار مامورین و صدور مجوز قبولی دو قطار مقابل همدیگر  با توجه به شرایط قبول و اعزام 3 رام قطار در طرفین ایستگاه و عدم رعایت مقررات مربوطه
 
حادثه برخورد قطار تهران مشهد
 
 
3. نحوه برخورد با مسئولین حادثه
 
- براساس تصمیمات متخذه برای مامورین ذیربط و مستقیم در حادثه برابر روال اداری ضمن تعلیق از کار ،پرونده حادثه توسط کمیسیون سوانح ناحیه به قید فوریت تشکیل وجهت تصمیم گیری به هیئت تخلفات اداری ارسال گردد.
- مقرر گردید نسبت به برکناری مامورین ارشد ناحیه ( اعضای کمیسیون جلوگیری از سوانح ) شامل:معاون بهره برداری وناوگان، روسای گروه سیروحرکت و ایمنی اقدام و نسبت به توبیخ کتبی با درج درپرونده  سایر روسای گروه ( خط وابنیه فنی ، ارتباط وعلائم الکتریکی ، ناوگان ) که مسئولیت نظارتی مشترک داشته اند اقدام گردد.
 
برخورد قطار تهران مشهد
 
 پیشنهادات جهت جلوگیری از تکرار
 
درتاریخ 17 خرداد با حضور مدیریت عامل، قائم مقام ومعاونین راه آهن و مشاورین مدیرعامل و اعضای کمیسیون عالی سوانح با توجه به جمع آوری اطلاعات اولیه حادثه فوق مورد بحث وبررسی وتبادل نظرقرارگرفت که پیامد آن تصمیماتی به شرح ذیل اتخاذ گردید:
1-مقرر گردید به جهت سیر ایمن کلیه قطارها و جلوگیری از هرگونه خطای نیروی انسانی نسبت به نصب بالیس در ورودی ایستگاهها و سیستم onboard برروی کلیه لکوموتیوهای کشور حداکثر تا پایان سالجاری اقدام تا در مناطق مجهز به سیستم علائم الکتریکی از بروز این مورد ( عبور از چراغ قرمز ) جلوگیری بعمل آید .
2-مقرر گردید در محور تهران - مشهد جهت ورود قطارها به خط قبولی برابر سیستم علائم اقدام و عمل باطل نمودن مسیر پس از ورود قطار به بلاک  ممنوع گردد. به  جز شرایط خاص و استثنایی که بایستی گزارش آن توسط کشیک مربوطه ارائه گردد.
3-با توجه به کمبود شدید نیروی انسانی دربخش سیر و حرکت علی الخصوص در بخش راهبری ( لکوموتیوران ) مقرر گردید اقدامات لازم جهت تسریع در جذب  1500 نفر لکوموتیوران و طی دوره های آموزشی مربوطه در سال جاری صورت پذیرد.
4-مقرر گردید به منظور تشدید کنترلهای لازم از این پس صدور تاییدیه نهایی گواهینامه لکوموتیورانان و همچنین آزمایشات ادواری آنان بجای اداره کل سیر و حرکت توسط اداره کل ایمنی و نظارت بر شبکه صورت پذیرد .
5-نظر به استفاده ایمن از سیستم  C.T.Cدرمحورهای مختلف ازجمله محور تهران – مشهد اقدام به محلی ( local  ) نمودن کنترل ایستگاه تنها تحت شرایط خاص و پس از موافقت واحدهای ذیربط در مرکز باشد.

 

تصادف قطار ، جزئیات کامل برخورد قطار تهران مشهد

جدیدترین جزئیات تصادف قطار تهران مشهد + تصاویر
:
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
برگرفته از خبرگزاری مهر - /م
این مطلب مفید بود ؟ 4 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف