ملامحمد عمر سرکرده طالبان
مقامات پاکستانی رسماً خبر مرگ ملاعمر را تأیید کرده و به مسئولان دولت افغانستان اطلاع داده اند. در ادامه زندگینامه ملامحمد عمر رهبر گروه طالبان را می خوانید.

به نقل از صفحه توییتر روزنامه اطلاعات روز، این منبع آگاه به اطلاعات روز گفت:مقامات پاکستانی رسماً خبر مرگ ملامحمد عمر را تأیید کرده و به مسئولان دولت وحدت ملی اطلاع داده اند.
گفته می شود که ملأ عمر دو سال قبل مرده است.
به گزارش فارس، در روزهای اخیر یک شاخه جدا شده از طالبان به نام محاذ فدایی نیز خبر مرگ ملأ عمر را اعلام کرد اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان این ادعاها را رد کرد.
یک روزنامه پاکستانی نیز به نقل از یک عضو بلند پایه شورای رهبری طالبان با تأیید خبر مرگ ملأ عمر، علت مرگ وی را بیماری سل ذکر کرده است. به گفته این عضو شورای مرکزی طالبان، پسر ملاعمر جسد پدر خود را شناسایی کرده است.
طبق اعلام این منبع، زمان دقیق مرگ ملأ عمر دو سال و چهار ماه پیش بوده و وی در خاک افغانستان دفن شده است.
بر اساس گزارش ها، روز چهارشنبه سران طالبان نشستی برای تعیین جانشین وی برگزار کرده اند. برخی منابع از احتمال جانشینی ملأ برادر خبر می دهند در حالی که کارشناسان پاکستانی در گفت وگو با تلویزیون جئو که ظهر روز چهارشنبه ویژه برنامه ای در این مورد به طور زنده برگزار کرد، از احتمال جانشین ملأ اختر منصور خبر داد.
ملأ برادر که توسط سازمان اطلاعات پاکستان دستگیر و زندانی شده بود، سال 2013 آزاد شد، اما به اذعان مقامات افغانستان در حبس خانگی به سر می برد.
بنابراین در این شرایط بعید به نظر می رسد که ملأ برادر اجازه داشته باشد جانشین ملأ عمر گردد.
چنانچه تأیید شود که ملأ عمر دو سال و نیم پیش در گذشته است، بسیاری از عملکردهای این گروه که به نام ملأ عمر صورت می گرفت زیر سؤال می رود. هر ساله در آستانه عید فطر پیامی از سوی ملأ عمر منتشر می شود که خطی مشی طالبان را در یک سال آینده مشخص می کند. هنوز هم در وب سایت رسمی طالبان پیام تبریک رهبر این گروه در صدر صفحه قرار دارد.
همچنین مذاکرات اخیری که طالبان آغاز کرده اند، ادعا می شود که با اجازه ملأ عمر بوده است و مرگ وی تمامی این روند را زیر سؤال خواهد برد.
با گذشت چندین ساعت از انتشار خبر مرگ رهبر طالبان، ذبیح الله مجاهد سخنگوی این گروه که پیش از این بلافاصله موضع گیری می کرد، هنوز واکنشی نشان نداده است.


به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ شبکه خبری المیادین در خبری فوری به نقل از یک منبع دولتی افغانستان اعلام کرد پاکستان خبر مرگ دو سال پیش ملأ محمد عمر، سرکرده طالبان را تأیید کرده است.
خبر مرگ ملأ عمر در حالی تأیید می شود که مدت هاست از سرکرده طالبان هیچ مصاحبه صوتی و یا تصویری منتشر نشده است و تنها پیام هایی کتبی از سوی او به مناسبت اعیاد منتشر می شود. همچنین در حالی که دور دوم مذاکرات مستقیم نمایندگان دولت افغانستان و طالبان تا چند روز دیگر برگزار می شود، گزارش ها از تشدید اختلافات در رده های بالای طالبان برای تصاحب سرکردگی این گروه حکایت دارد.


به گزارش فرارو؛ منابع رسمی دولت افغانستان روز چهارشنبه گزارش ها درباره کشته شدن ملأ محمد عمر، رهبر گروه طالبان را تائید کردند.
یکی از مقامات شورای امنیت ملی افغانستان بدون ذکر نامش در گفت و گو با بخش افغان رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی با تائید خبر مرگ ملأ  عمر گفت که او دو سال پیش کشته شده است.
یک منبع دیگر دولت افغانستان هم به تلویزیون کانال یک این کشور گفته که مقامات دولت پاکستان خبر مرگ ملأ عمر را به دولت افغانستان داده اند.
در دو سال اخیر گزارش های مختلفی درباره احتمال مرگ ملأ عمر منتشر شده بود اما تاکنون مقامات دولت افغانستان از تائید آنها خودداری می کردند.
هنوز جزئیات بیشتری درباره نحوه مرگ رهبر گروه طالبان منتشر نشده است.
 

ملامحمد عمر کیست؟

ملامحمد عمر


چهار ماه پیش گروه طالبان افغانستان به طور غیرمنتظره، زندگی نامه ملامحمد عمر رهبر این گروه را در نوزدهمین سالروز رسیدن او به رهبری منتشر کردند.
این زندگی نامه پنج هزار کلمه ای در وب سایت طالبان، واقعیاتی را درباره تولد، دوران کودکی و جوانی ملامحمد عمر علنی کرد.
ملامحمد عمر سال هاست که از نظرها پنهان است و عکس و اطلاعات دقیقی درباره او وجود ندارد.
در این زندگی نامه سلاح مورد علاقه او 'آر پی جی هفت' ذکر شده و گفته شده که زندگی ساده ای دارد و شوخ طبع است.
گفته شده ملأ محمد عمر هر روز در جریان وقایع افغانستان و جهان قرار می گیرد.
آمریکا 10 میلیون دلار برای پیدا کردن ملامحمد عمر جایزه در نظر گرفته است. او از  زمان حمله آمریکا به افغانستان در سال 2001 تا کنون دیده نشده است.
مفسران و تحلیلگران مسائل مرتبط با طالبان مطمئن نیستند چه مقدار از اطلاعات منتشر شده درباره تولد و زندگی ملامحمد عمر با واقعیت منطبق باشد.
بر اساس این بیوگرافی، ملأ عمر سال 1339 هجری شمسی معادل 1960 میلادی در جنوب افغانستان و روستایی به نام چاه همت در ولسوالی خاکریز ولایت قندهار به دنیا آمده است.
در این زندگی نامه از ملامحمد عمر معروف به "امیرالمؤمنین" با عنوان "مجاهد" یاد شده است.
گفته شده که او از قوم تومزی و یکی از قبائل اصلی پشتون به نام هوتک است.
بیوگرافی می گوید نام پدر او مولوی غلام نبی "شخصیتی علمی و اجتماعی" و "در بین مردم چهره ای درخشان" بوده که پنج سال بعد از تولد ملاعمر در گذشته است.
بعد از مرگ پدر، خانواده او به ولایت ارزگان مهاجرت کردند.
گفته شده ملاعمر بعد از حمله اتحاد جماهیر شوروی سابق به افغانستان تحصیل دینی خود را رها کرد تا به مجاهدین بپیوندد.
در این زندگی نامه، فهرست نبردهای او از سال 1983 تا 1991 با نیروهای شوروی آورده و گفته شده که او چهار بار زخمی شد و در نهایت چشم راست خود را از دست داد.
گفته شده او سال 1992 (1371 شمسی) سلاح بر زمین گذاشت و در روستای گیشانو ولسوالی میوند قندهار مدرسه ای دینی تأسیس کرد.
سال 1994 او رهبر طالبان افغانستان شد و سال 1996 همراه با تصرف بیشتر بخش های افغانستان در گردهمایی در قندهار "امیرالمؤمنین" لقب گرفت. طالبان سپس کابل، پایتخت افغانستان را هم در همان سال(مهرماه 1375) تصرف کرد.
طالبان می گویند بعد از تصرف کابل و تأسیس امارت اسلامی افغانستان "قدرت های کافر جهان نتوانستند قانون شریعت را تحمل کنند" و به همین دلیل حمله ای نظامی را آغاز کردند.

ملامحمد عمر سرکرده طالبان درگذشت + بیوگرافی

3.99
این مطلب مفید بود ؟72
وبگردی