نمناک فرهنگ و هنرسینما،تئاتر،تلویزیون ماجرای توهین به کوروش کبیر در سریال عطسه “مهران مدیری” + فیلم
مهران مدیری ، سریال عطسه
سریال عطسه به کارگردانی “مهران مدیری” که برای شبکه نمایش خانگی در حال ساخت می باشد با بی دقتی در این سریال با جنجال مواجه شد. در این سریال نام یک سگ کوروش نهاده شده که واکنش های بسیاری را به همراه داشت.

توهین مهران مدیری به کوروش در سریال عطسه

سریال عطسه تازه ترین ساخته مهران مدیری است که به تازگی در این سریال به کوروش کبیر اهانت شده است.

در سری فیلم های عطسه به کارگردانی مهران مدیری که برای نمایش خانگی تولید می شود، یک سگ "کوروش" نامیده می شود که این موضوع در فضای مجازی جنجال می آفریند.
در این فیلم که گویا برآمده از قسمت سوم "عطسه" است از "کوروش" به عنوان نام یک سگ از نژاد "دوبرمن" یاد می شود! 


کوش بزرگ و گاف نابخشودنی مهران مدیری

سینماژورنال/مهدی فلاح صابر:هنوز حواشی گاف عموهای فیتیله ای به اتمام نرسیده بود که خبر رسید مهران مدیری در یکی از آیتمهای مجموعه «عطسه» به کوروش کبیر توهین کرده است!!! 

فیلمی 30 ثانیه ای از این آیتم هم در شبکه های اجتماعی دست به دست می چرخد. 

در این فیلم که گویا برآمده از قسمت سوم «عطسه» است از «کوروش» به عنوان نام یک سگ از نژاد «دوبرمن» یاد می شود! 

در سکانس مربوطه دیالوگی بین نیما فلاح و سیامک انصاری بدین گونه رد و بدل می شود: 

نیما فلاح:ااااا. مرد؟ روحش شاد. کوروش پسر گل چتی بود. آخی. کورش از دم در خونه ما جنب نمی خورد. خیلی با وفا بود. 

سیامک انصاری:خیلی بچه وفاداری بود. خیلی بچه وفاداری بود. نگهبان خیلی خوبی بود. من دوبرمن مثل این ندیده بودم. همه اش یاد تو می افتادم؛ چه نوستالژی و چه شباهتی. 

همین دیالوگ و به کار بردن نام «کوروش» برای سگی که مرده است سبب شد که موجی از انتقادات روانه صفحه اجتماعی مهران مدیری طراح، کارگردان و بازیگر» عطسه» شود. 

از آن سو ادمین صفحه مدیری یا شاید هم خودش، این متن را به نقل از مدیر روابط عمومی «عطسه» در صفحه مدیری آورد:لطفا آیتم های سریال «عطسه» را با دقت بیشتری ببینید تا بعضی افراد مریض در فضای مجازی نتوانند از کلمات و موضوعات مختلف سوءاستفاده کنند. 

البته که این توضیح هم نه تنها گلایه های مخاطبان را کم نکرد بلکه فقط بر حجم این گلایه ها افزود.


بزرگمهر حسین پور در دفاع از مهران مدیری:اسم سگ هایتان را بزرگمهر بگذارید!

خبر آنلاین، بزرگمهر حسین پور، طراح و کارتونیست از عکس العمل های به وجود آمده علیه مهران مدیری در شبکه های اجتماعی و موبایلی انتقاد کرد. 

این عکس العمل ها از یک آیتم طنز در سریال «عطسه»، جدید ترین اثر مهران مدیری در شبکه نمایش خانگی آغاز شد. 

به گفته معترضین، مهران مدیری، با گذاشتن نام کوروش بر روی یک سگ به کوروش و ایرانی ها توهین کرده است اما بزرگمهر حسین پور روایت دیگری از این داستان دارد. او نوشته: 

 «ماجرا این است که در یکی از آیتم های سریال عطسه یک بنگی حرف های پرت و پلا می زند و هذیان طور به هم می بافد و در جایی کورش نامی برده می شود و که بعد از چند جمله بازیگر نام دوبرمنی می برد و خلاصه اینکه گروه های فشار کورش کبیر اینطور استنباط کرده اند که به کورش کبیر توهین شده است.» 

بزرگمهر حسین پور در ادامه نوشته اعتراضیش، مصادیق آستانه پایین تحمل و نقد را برمی شمارد و به ریشه های سیاسی و فرهنگی «عدم تحمل» اشاره می کند:«اصولا ما جماعتی هستیم که توهین خورمان خوب است. یعنی یک سری موجود از صبح تا شب نشسته ایم و اخبار و اکناف را چک می کنیم که کی به ما توهین کرده و به کجای ما اهانت شده است. 

هر روز در این مملکت دارد به کسی توهین می شود. از تمام کشورهای خارجی که دارند از خروس خون تا سگ خون در فیلم ها و سخنرانی ها و کاریکاتور هایشان که دارند به ما توهین می کنند گرفته تا توهین خود ما به پرستار ها، به دکتر ها، به بسیجی ها، به گروه های فشار، به آذری زبان ها، به لر ها، به کرد ها، به نانوا ها، به نمایندگان محترم مجلس، به ائمه جمعه، به مداح ها، به رییس جمهور، به کورش کبیر...! 

و از آنجا که در خانواده هایمان هم قبلن ها همین داستان بوده و خاله مهشید جلوی همه به ما توهین کرده بود و عمو اصغر تو جمع به ما توهین کرده بود و عمه فاطی ما رو آدم حساب نکرده بود و دختر خاله قمر چقد... کلاس می ذاشت، حالا هم اصلا چیز عجیبی نیست که ما مدام داریم رصد می کنیم که کی و کجا به ما توهین شده. در این داستان سریال عطسه مهران مدیری هیچگونه توهین و اهانتی در خود ندارد. دوستان دستگاه توهین سنجشان احتیاج به تعمیر دارد. 

در نهایت بزرگمهر حسین پور حتی با فرض اینکه در سریال مهران مدیری اسم یک سگ کوروش باشد، از او دفاع می کند و می نویسد:« نهایت توهین به قول دوستان این بوده که یک بنگی به صورت مبهم اسم کورش را روی سگ گذاشته است. خب چه ایرادی داری؟ این فرهنگ سگ ستیزی را فراموش کنید. سگ یکی از بهترین موجودات خداست. از خیلی از انسان های روی زمین رفتارش مهربان تر، وفادارانه تر و متعهدانه تر است. پیشاپیش پیشنهاد می کنم اسم سگ هایتان را لطفا «بزرگمهر» بگذارید.» 

چندی پیش بعد از حواشی برنامه تلویزیونی «فیتیله» عده ای از هنرمندان از عوامل این برنامه تلویزیونی حمایت کردند و در حرکتی مشابه، مهراب قاسم خانی با راه اندازی کمپین «با من شوخی کنید»، از مردم خواست تا با طرز لباس پوشیدنش، قومیتش و تیم مورد علاقه و هرچیز دیگری که دوست دارند، با او شوخی کنند.

مهران مدیری ، توهین به کوروش در عسطه مهران مدیری

ماجرای توهین به کوروش کبیر در سریال عطسه “مهران مدیری” + فیلم
:
امتیاز : 3.2 تعداد رای : 60
برگرفته از باشگاه خبرنگاران ، سینما ژورنال ، خبرآنلاین - / ک
این مطلب مفید بود ؟ 38 22
نظر کاربران
فرید

فرید

اقای مدیری خجالت بکش فقط

پاسخ دادن 66 43
بارانا

بارانا

اگه قرار باشه همه چی رو توهین تلقی کنیم هیچ کارگردانی نباید چیزی بسازه نکنه به مرده یا زنده کسی بر بخوره کاش به جای نکته سنجی در این موردهای غیر ضروری حواسمون به چیزهای مهم بود

پاسخ دادن 25 36
اسی

اسی

دوست محترم تایید فرمایید کوروش هر اسم نیست همانطور که محمد ( ص ) نمیتونه باشه لذا رعایت اصول مذهبی و ملی بر هر کس واجب است و این موضوع رعایت نشده و بجاست طلب عفو کند

پاسخ دادن 21 7
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف