نمناک فرهنگ و هنرسینما،تئاتر،تلویزیون مهمترین فیلم های هفتاد و سومین جشنواره ونیز+تصاویر
جشنواره ونیز ، فیلم های جشنواره ونیز
هفتاد و سومین دوره جشنواره ونیز با نمایش فیلم «لا لا لند» شروعی موزیکال را تجربه کرد و با وجود اقدامات شدید امنیتی و توجه به زلزله ای که اخیرا به وقوع پیوست، کلید خورد.
بازدید : 1,688 نفر

بهترین فیلم های جشنواره ونیز کدامند

جشنواره ونیز قدیمی ترین جشنواره سینمایی دنیا و یکی از بزرگ ترین جشنواره های سینمایی جهان بشمار می آید. جشنواره فیلم ونیز نخستین بار در سال 1932 میلادی برگزار شد و در کنار جشنواره هایی چون کن و برلین از مهمترین رخدادهای سینمایی اروپا و جهان به شمار می آید. جشنواره فیلم ونیز در طول سال های جنگ دوم جهانی برگزار نمی شد و در برخی سال ها، بخش مسابقه آن فعال نبوده است.

جایزهٔ اصلی جشنواره ونیز، شیر طلایی نام دارد. همچنین در این جشنواره، جایزه ای به نام جایزهٔ انسانیت وجود دارد. این جایزه که مبلغ آن 50 هزار دلار است، به سینماگران و بازیگرانی اهدا می شود که خود را وقف فعالیت های انسان دوستانه می کنند.همچنین جایزه جام روباه به بهترین بازیگران زن و مرد اهدا می شود. از سال 2002 به بعد «جایزه سان مارکو» برای بهترین فیلم بخش ضدجریان اختصاص داده شد.

جشنواره ونیز در چند سال اخیر در کنار جشنواره تلوروید و تورنتو تبدیل به بوتیکی برای فیلم های فصل جوایز شده. امتیاز ونیز اما اول بودن از لحاظ زمانی است. به همین دلیل فیلم هایی که در ونیز مورد استقبال قرار بگیرند فرصت حمایت رسانه ها را برای خودشان ایجاد و شانس بردن جایزه را برای خودشان تقویت می کنند.

ونیز هرسال فرصتی برای کشف استعدادها و تجربیات سینمایی تازه است. امسال هم نام های کنجکاوی برانگیزی در بخش های مختلف جشنواره به چشم می خورد. همین باعث شده تا رسانه هایی مانند پلی لیست هم گزینه های مورد نظر خودشان را از جشنواره امسال اعلام کنند.

جشنواره ونیز

جشنواره ونیز قدیمی ترین جشنواره سینمایی دنیا 

مهمترین فیلم های هفتاد و سومین جشنواره ونیز:

در ادامه نگاهی خواهیم داشت به مهمترین فیلم های هفتاد و سومین جشنواره ونیز:

عصر سایه ها (Age of Shadows)

 جشنواره ونیز


کیم جی وون در کنار پارک جوون ووک و بونگ جون هوو از نسل جدید فیلمسازان کره ای بود و با فیلم هایی مثل خوب بد عجیب و من شیطان را دیدم شهرتی برای خود دست و پا کرد. اما در آمریکا با آخرین سنگر (با بازی آرنولد شوارتزنگر) نتوانست به موفقیتی برس که انتظار می رفت . کیم جی وون حالا با عصر سایه ها به سینمای کره بازگشته تا فیلمی در مورد یک جاسوس دوجانبه در زمان اشغال کره توسط ژاپن (در دهه 1920) بسازد. سونگ کانگ هو بازیگر معروف کره ای نقش اصلی این فیلم را برعهده دارد.ورود (The Arrival)

جشنواره ونیز


فیلم جدید دنیس ویلنیوو کارگردان آثار شاخصی مانند دشمن، زندانیان و سیکاریو حالا با ورود از راه رسیده. فیلمی در مورد رسیدن یک گونه فضایی به زمین با بازی ایمی آدامز، جرمی رنر و فارست ویتاکر. بعد از سیکاریو این دومین فیلم ویلنیوو است که قهرمان آن یک شخصیت زن است. سوال اصلی در مورد این فیلم چگونگی کارگردانی ویلنیوو در ژانر علمی تخیلی است مخصوصا که پروژه بعدی وینلیوو که در همین ژانر ساخته می شود یعنی بلید رانر 2 انتظارات فراوانی را ایجاد کرده. و ورود محکی برای ویلنیوو در این ژانر است.دسته بد (The bad batch)

 جشنواره ونیز


آنا لیلی امانپور فیلمسازی ایرانی الاصل آمریکایی حالا با فیلمی جدید به جشنواره ونیز می آید. امانپور که فیلم عجیب قبلی اش «دختری که تنها درشب به سمت خانه قدم می زد» نظر مثبت رسانه های آمریکایی را جلب کرده بود حالا با دسته بد حتی عجیبتر هم شده. اگر دختری… در مورد یک خون آشام در شهری ایرانی در زمان و مکانی نامعلوم بود، دسته بد داستانی آخرالزمانی و رمانتیک در مورد گروهی آدمخوار است. جیم کری و کیانو ریوز در این فیلم ایفای نقش می کنند.


روزهای زیبای آرانخوئز (The beautiful days of Aranjuez)

 جشنواره ونیز


ویم وندرس در طی سال ها کار در سینما خود را به عنوان یک فیلمساز مهم تثبیت کرده و جوایزی را از جشنواره های مهم دنیا در کارنامه خود دارد. او حالا با فیلم سه بعدی روزهای زیبای آرانخوئز به جشنواره ونیز آمده. فیلمی سه بعدی که تمامش به گفتگوی مرد و زنی بر سر میز نهار اختصاص دارد که در حال تماشا شدن توسط یک نویسنده هستند. نویسنده این اثر پیتر هندکه است که پیشتر فیلم درخشان بال های اشتیاق را با وندرس ساخته است. حال باید دید که این فیلم سه بعدی عجیب می تواند خاطره بال های اشتیاق را زنده کند یا نه.بریمستون (Brimstone)

جشنواره ونیز


ژانر وسترن هرچند احتمالا هرگز به روزهای اوج خود در دهه ی پنجاه نخواهد رسید. اما در دهه ی اخیر به عنوان بخشی از فیلم های فصل جایزه به جریان سینما برگشته. بریمستون اولین فیلم انگلیسی زبان کارگردان هلندی مارتین کولهون بازگشتی به این ژانر دارد. فیلمی با بازی کیت هرینگتون، داکوتا فانینگ و گای پیرس. در داستان لیز (با بازی فانینگ) به جرمی که مرتکب نشده متهم می شود و حالا برای حفاظت از دخترش باید تا آخر خط برود.اره ستون فقرات (Hacksaw Ridge)

 جشنواره ونیز


اسم مل گیبسون با حاشیه های بی پایان گره خورده، اما تقریبا تمام هالیوود معتقدند که گیبسون کارگردان بسیار ماهری است و فیلم هایی مانند شجاع دل، مصائب مسیح و آپوکالیپتو مصداق کامل این حرف هستند. گیبسون حالا بعد از نه سال با فیلمی جدید به جشنواره ونیز آمده. اره ستون فقرات داستان یکی از اولین مخالفین سربازی اجباری است که در نهایت حتی مدال افتخار را هم از دولت ایالات متحده دریافت می کند. بسیاری منتظر اند که ببنند آیا مل گیبسون توانسته بار دیگر از زیر سایه حواشی بیرون آمده و فیلمی درخشان بسازد؟جکی (Jackie)

جشنواره ونیز


ترور جان اف کندی رییس جمهور آمریکا یکی از آن اتفاقاتی بود که در تاریخ و ذهن هر آمریکایی هک شده. هالیوود هم از این امر بهره جسته و تا به حال چندین فیلم و سریال در مورد کندی ساخته است. آخرین فیلم این جریان جکی (ژاکی) ماجرای ژاکلین کندی (با بازی ناتالی پورتمن) را در چهار روز بعد از ترور دنبال می کند. کسی که بسیاری معتقدند توانست میراثی برای کندی ناکام ایجاد کند. حال باید دید که پابلو راین چقدر در به تصویر کشیدن یکی از بزرگترین اتفاقات تاریخی پنجاه سال اخیر موفق عمل می کند.لالالند (LaLa land)

 جشنواره ونیز


دیمن شزل که دو سال گذشته با ویپلش تمام سینما دوستان را شیفته ی خود کرد با دومین فیلمش لالا لند، موزیکالی عاشقانه با بازی رایان گاسلینگ و اما استون به ونیز آمده تا ثابت کند ویپلش موفقیتی یکباره نبوده. آبرتو باربارا مدیر هنری جشنواره ونیز به این فیلم امید بسیار بسته چون قرار است لالالند فیلم افتتاحیه ونیز امسال باشد. باید دید آیا آن طور که باربارا می گوید لالالند کشف دوباره ژانر موزیکال هست یا نه؟نوری در میان اقیانوس ها (The light Between Oceans)

 جشنواره ونیز


درک سیانفرنس کارگردانی که با ولنتاین غمگین و جایی در میان کاج ها جای خود را در میان کارگردان های خوش آتیه هالیوود محکم کرده امسال با یک ملودرام به ونیز آمده. نوری در میان اقیانوس ها داستان یک زوج (با بازی مایکل فسبندر و آلیشیا ویکاندر) را روایت می کند که کودکی در راه مانده را در فانوس دریایی شان بزرگ می کنند.حیوانات شبگرد (Nocturnal animal)

 جشنواره ونیز


تام فورد طراح معروف لباس با اولین فیلمش مرد تنها (با بازی کالین فرث) نشان داد که کارگردان قابلی هم هست و حالا با حیوانات شبگرد به ونیز آمده تا ثابت کند موفقیت فیلم قبلی تصادفی نبوده است. یاران تام فورد هم در این فیلم تعدادی از بهترین بازیگران حال حاضر هالیوود هستند:جیک جیلنهال و ایمی آدامز در دو نقش اصلی. فیلم روایت یک زن گالری دار (آدامز) است که شوهر سابقش (جیلنهال) دائما او را دنبال می کند و مزاحمش می شود. ایزلا فیشر، مایکل شانون و آروون تایلور جانسون از دیگر بازیگران این فیلم هستند.یکبار دیگر با احساس (One more time with feeling)

 جشنواره ونیز


اندرو دومینیک با ترور جسی جیمز به دست رابرت ردفورد بزدل و آنها را به آرامی بکش، جایگاه یک کارگردان صاحب سبک را برای خود ایجاد کرده است. دومینیک امسال با مستندی در مورد نیک کیو و گروه بد سید و آلبوم جدیدشان Skeleton Tree به ونیز آمده. دورانی که برای کیو مخصوصا بعد از مرگ پسر نوجوانش به سختی گذشت. نیک کیو در کنار وارن الیس خالق موسیقی درخشان ترور جسی جیمز بودند و حالا باید دید آیا دومینیک در مستند هم به اندازه فیلم سینمایی اثر گذار هست یا نه.سفر زمان (Voyage of time)

جشنواره ونیز


اگر بخش میانه فیلم درخت زندگی را، که در آن کائنات با جلوه های ویژه درخشانی به تصویر کشیده شده ، دوست داشتنید، سفر زمان فیلمی مناسب شما است. مالیک این بار 90 دقیقه را به سفری ادیسه وار در تاریخ کیهان اختصاص داده و کیت بلانشت (در نسخه 90 دقیقه ای) و براد پیت (در نسخه آیمکس 40 دقیقه ای) هم روایت این اثر سترگ را برعهده دارند. نکته جالب حضور پروفسور اندرو نول از ناسا در فیلم است که از همکاری با مالیک لذت فراوان برده.

مهمترین فیلم های هفتاد و سومین جشنواره ونیز+تصاویر

مهمترین فیلم های هفتاد و سومین جشنواره ونیز+تصاویر
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از مجله دنیای تصویر / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف