نمناک بهداشت و سلامتورزش و سلامت مواد غذایی مورد نیاز برای ورزشکاران روزه دار
مواد غذایی ، ورزشکاران
تحقیقات علمی و پزشکی ثابت کرده که روزه گرفتن مانع ورزش کردن نخواهد شد البته به شرطی که فرد ورزشکار با یک برنامه غذایی غنی، انرژی مورد نیازش را حفظ کرده و مانع از افت فشار و قندخون خود شود.

معرفی سبد غذایی ورزشکاران روزه دار/غذاهایی که باید از آنها دور شد

در ورزشکاران بیشترین کالری و انرژی باید از طریق قندها (کربوهیدرات ها) تامین شود در نتیجه حدود 65 درصد غذای افطاری، شام و سحری بایستی از قندهای خانواده نشاسته که به مدت طولانی تر در بدن می مانند باشد و حدود 15 درصد پروتئین به ویژه در شام و حدود 20 درصد چربی به ویژه در سحری مصرف شود.

مسوول تغذیه کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال گفت:مصرف زولبیا و بامیه به دلیل داشتن قندهای ساده و تصفیه شده علاوه بر افزایش وزن سبب شوک انسولین در فرد روزه دار می شود، بنابراین مصرف آن برای ورزشکاران توصیه نمی شود.
ایشان همچنین در رابطه با برنامه غذایی در ماه مبارک رمضان برای ورزشکاران حرفه ای و آماتور، اظهار کرد:یکی از موضوعات بسیار مهمی که در ایام ماه مبارک رمضان ورزشکاران حرفه ای و همچنین آماتور باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند، موضوع دهیدراتاسیون و کم آبی در ورزشکاران است که توصیه می شود ورزشکاران فعالیت های خود را در مکان های سرپوشیده و فضاهایی که در معرض مستقیم نور خورشید نیست، انجام دهند یا این که فعالیت ورزشی خود را به ساعت های اولیه صبح یعنی هشت تا 10 صبح موکول کنند.
وی با اشاره به این نکته که فعالیت های سنگین ورزشی باید نزدیک به افطار صورت بگیرد، افزود:به دنبال سنگین شدن حجم معده بعد از صرف وعده افطار، انجام فعالیت های سنگین بعد از این زمان توصیه نمی شود. همچنین استحمام و خنک کردن یکی دیگر از راه های بسیار مهم برای جلوگیری از گرمازدگی در این ایام است.
ایشان خاطر نشان کرد:باید در نظر گرفت که وعده های غذایی در ماه رمضان تفاوتی با روزهای دیگر سال ندارد به طوری که وعده افطار و شام جایگزین وعده صبحانه و ناهار و وعده سحر جایگزین وعده شام است.

مواد غذایی

مواد غذایی برای ورزشکاران روزه دار

البته میان وعده ها از افطار تا سحر نیز باید مصرف شود. ضمن این که به منظور جلوگیری از دهیدراتاسیون، مصرف مایعات در فاصله وعده افطار تا سحر بسیار ضروری و حائز اهمیت است. همچنین غذاهای حاوی فیبر مانند میوه و سبزیجات علاوه بر تامین مایعات می تواند در تامین ویتامین ها و املاح معدنی اهمیت بسزایی داشته باشند.
این مسوول تغذیه کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال خاطر نشان کرد:گلوکز سوخت اصلی مغز و همچنین سیستم دستگاه عصبی است و کربوهیدارات یکی از منابع مهم در تامین انرژی است که اگر از نوع پیچیده باشد می تواند در تنظیم قند خون بسیار تاثیرگذار باشد. پروتئین ها نیز به دلیل اهمیت آن برای سلامتی سیستم عصبی و بافت عضلانی و این که احساس سیری زیادی را در فرد به وجود می آورد، علاوه بر ورزشکار حرفه ای مصرف آن برای عموم افراد نیز توصیه می شود.
وی افزود:به دلیل فاصله زمانی زیاد از وعده سحر تا وعده افطار ذخائر گلیکوژنی کبد تخلیه شده و فرد روزه دار تمایل زیادی به مصرف مواد قندی و شیرینی جات دارد. مصرف زولبیا و بامیه به دلیل سرشار بودن آن از قندهای ساده و تصفیه شده و چربی های اشباع علاوه بر مضراتی که برای بدن دارد، باعث افزایش وزن می شود. حتی ممکن است منجر به شوک انسولین در فرد روزه دار شود. توصیه می شود روزه داران از مصرف زولبیا و بامیه اجتناب یا مصرف آن را تا حد امکان به حداقل برسانند.
مسوول تغذیه کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال در پایان گفت:خرما، کشمش و مویز می توانند جایگزین مناسبی برای زولبیا و بامیه باشند، به ویژه مصرف خرما به همراه نوشیدنی نیمه گرم در زمان افطار به دلیل جلوگیری از ترشح زیاد انسولین بهترین گزینه برای افراد روزه دار و به ویژه دیابتی است.

مواد غذایی مورد نیاز برای ورزشکاران روزه دار

مواد غذایی مورد نیاز برای ورزشکاران روزه دار
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از ایسنا-/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف