نمناک اخبارجامعه رواج مخدر جویدنی ناس و پان بین جوانان تهرانی
مخدر جویدنی ، ناس
ناس و پان جزو مواد مخدر جویدنی به شمار میرود که مصرف آن ها بین جوانان و دانشجویان بالا رفته , این مواد در قالب آدامس و خوشبو کننده دهان هم عرضه میشود.
تاریخ انتشار : 4 دی 1395

استقبال از مخدر جویدنی در تهران

ناس؛تنباکوی جویدنی ای که گاهی بی خطر یا کم خطر هم معرفی می شود، از مرزهای شرقی خودش را به دیگر نقاط کشور رسانده است.استقبال از این سوغات افغانی ها و پاکستانی ها، حالا باعث نگرانی و هشدارهایی در این زمینه شده است.

در یک نمونه دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات کشور با ابراز نگرانی از اینکه مصرف این ماده از جنوب شرقی کشور به دیگر استان ها تسری پیدا کرده، می گوید:«23.7درصد دانشجویانی که سال 92از آنها تحقیق شد، در شهر زاهدان اعلام کردند که تجربه مصرف تنباکوی جویدنی مانند ناس و پان را دارند.» به گفته محمدرضا مسجدی، دانش آموزان نیز از این قاعده مستثنا نیستند و چند سال قبل تحقیق از 504دانش آموز در مدارس زاهدان نشان داد که 10.4درصد آنها مصرف کننده ناس بوده و 17.9درصد نیز قبلا این ماده را مصرف می کردند.
ناسعباس دیلمی زاده، مدیرعامل جمعیت تولد دوباره هم با اشاره به اینکه مخدر ناس پدیده تازه ای نیست، گرایش جوانان به این ماده را تأیید کرده و می گوید:«سوء مصرف این مواد در مناطق جنوبی کشور بیشتر از سایر مناطق است با این حال این ماده در قالب مواد خوشبو کننده دهان و... به سایر مناطق نیز راه پیدا کرده و مشتریانی از قشر جوان و نوجوان دارد.»

آنچه قدیمی ها به آن «ناس» می گویند را جوان ترها«پان» صدا می کنند. اصلا شاید این نام شیک تر برای این ماده انتخاب شده تا جوان ها را بیشتر به خود جذب کند. ناس خارجی، پان پاکستانی، پان عربی، راجا، ویتامی، ملوان زبل، نیسوار، پان اسفناج، گوتکا، تایتانیک، آدامسی و... نام های مستعاری هستند که برای این ماده به کار برده می شود که در اشکال مختلف به صورت پودر، آدامس، پاستیل، قرص های مکیدنی یا جویدنی و با عنوان خوشبو کننده دهان با طعم های مختلف ازجمله نعناع یا ادویه معطر و با قیمت بسیار ارزان عرضه می شود.

رد پای این علاقه و استقبال را در تهران و در برخی بازارها به راحتی می شود پیدا کرد.نه تنها در میدان مولوی بلکه در تعدادی از عطاری های شهر آن را به قیمت پایین و در بسته های هزار تومانی هم می توان خرید. این ماده در فهرست مخدرهای پلیس نیست بنابراین با عرضه آن مخالفتی هم نمی شود.

تهدید سلامت

تا کنون در رسانه ها کمتر به وجود مواد سرطان زا در ناس اشاره شده است؛ درحالی که گفته می شود سرطان های دهان و لثه در کشورهای افغانستان و پاکستان که بیشترین مصرف کننده این ماده مخدر هستند شیوع زیادی دارد اما به این دلیل که تا کنون پیمایشی درخصوص رابطه مصرف این ماده مخدر با شیوع سرطان در استان های جنوب شرقی کشور انجام نشده به طور دقیق نمی توان گفت شیوع این بیماری در این استان ها چقدر است. با این حال بارها وجود مواد سرطان زا در انواع رایج این نوع تنباکو در ایران به اثبات رسیده است.

خود تنباکو به تنهایی عاملی برای ابتلا به سرطان است اما زمانی که با آهک مخلوط شود اثرات مخرب شدیدتری را بر سلامت فرد مصرف کننده می گذارد چرا که دستگاه گوارش و کلیه های انسان برای جذب و دفع آهک ساخته نشده و این ماده باید از طریق کلیه دفع شود. در نتیجه کلیه فرد مصرف کننده دچار نارسایی های جبران ناپذیر می شود. وابستگی روحی و روانی در ناس بیشتر از وابستگی جسمی است و وابستگی به آن شبیه وابستگی به سیگار بوده و ترک آن نیز دشوار است.

بسته بندی جدید

رویا نوری، درمانگر اعتیاد با اشاره به اینکه شکل جدید این تنباکوها با عنوان خوشبوکننده های دهان چند سالی است که به بازار راه پیدا کرده، به همشهری می گوید:«تنباکوهای جویدنی که در گذشته در بسته بندی های کوچک سبز رنگ عرضه می شد این روزها برای جذب مشتری بیشتر با عنوان مواد خوشبو کننده دهان و در بسته بندی های شکیل به فروش می رسد که طیف استفاده کننده از آن نیز بی تردید اقشار نوجوان جامعه هستند.»

اعتیادآور نبودن تنباکوهای جویدنی، ناس و پان ازجمله تبلیغاتی است که برای فروش بیشتر این مواد به کار می رود. به همین دلیل تمایل به استفاده از این مواد در مناطق جنوبی کشور ازجمله بندر قشم، خمیر، عسلویه و نواحی ای که این ماده به راحتی وارد آنجا می شود بیشتر از سایر استان هاست.

رویا نوری با اشاره به اینکه برای جمع آوری این مواد اهتمام زیادی نشده است، می گوید:«به این علت که بیشترین تلاش بر مبارزه با مواد مخدر سنتی و صنعتی متمرکز شده، عملا برای جمع آوری این نوع ماده مخدر که در افکار عمومی به عنوان ماده ای بی ضرر شناخته می شود تلاش زیادی نمی شود.»

ناس چه بلایی بر سر مصرف کننده اش می آورد؟

آمارها حاکی از این است که خطر سرطان گونه، لثه و دهان در مصرف کنندگان تنباکوی جویدنی و ناس 5 برابر بیشتر از افراد عادی است. در کنار این بیماری می توان به اختلال در لبخند، سایش دندان ها، تحلیل رفتن لثه و پوسیدگی دندان ها اشاره کرد.
* نیکوتین موجود در ناس و تنباکوهای جویدنی 3تا 4برابر بیشتر از سیگار است؛ به همین دلیل ترک این ماده مخدر دشوارتر از سیگار است.
* ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و به دنبال آن مرگ ومیر در استفاده کنندگان از این تنباکوهای جویدنی 1.4برابر بیشتر از افراد عادی است.

رواج مخدر جویدنی ناس و پان بین جوانان تهرانی

رواج مخدر جویدنی ناس و پان بین جوانان تهرانی
:
امتیاز : 1.7 تعداد رای : 3
برگرفته از همشهری -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 1 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف