موجودات فضایی به زمین پیام فرستادند!

تاریخ انتشار : 3 فروردین 1395کد مطلب : 28627زمان مطالعه : 4 دقیقه
دانشمندان برای اولین بار سیگنالهای رادیوی را کشف کردند که به صورت تکرار شونده از منبعی ناشناخته در فضا ارسال می شود . آیا موجودات فضایی به زمین پیام می فرستند یا موضوع چیز دیگری است؟

موجودات فضایی و ارسال سیگنالهای رادیویی

این بار دیگر دانشمندان هم حیرت زده شده اند و نمی دانند با چه پدیده ای روبرو شده اند. دانشمندان برای اولین بار در جهان سیگنال های رادیوئی را کشف کرده اند که به صورت تکرار شونده و ممتد از منبعی ناشناس در فضا ارسال می شود.

فوران های نیرومند امواج رادیویی که به نام فوران های رادیویی زودگذر یا تند (FAST) شناخته شده اند، همانند نور آنی فلش دوربین در آسمان پدیدار می شوند.

اما بر اساس پژوهشی که در نشریه نیچر منتشر شده،دانشمندان به تازگی یک فوران رادیویی یافته اند که بیشتر مانند یک چراغ چشمک زن یا رقص نور به نظر می رسد. در این رویداد چندین بار فوران های درخشانی از امواج رادیویی دیده شده است.

فوران های رادیویی زودگذر یا FRBها تا سال 2007 دیده نشده بودند. هر چند دانشمندان برآورد می کنند که هر روز هزاران مورد از آنها رخ می دهد، FRB تازه هجدهمین موردی است که تاکنون دریافت شده است. ولی چرا هیچ یک از FRBهای دیگر چنین رفتار تکرارشونده ای نداشتند؟
جیسون دبلیو.تی. هسلز، نویسنده اصلی پژوهش و دانشمند دستیار در بنیاد اخترشناسی رادیویی هلند (ASTRON) می گوید:«این امکان هست که ما تاکنون تنها درخشان ترین فوران های FRB را دیده باشیم.»
هسلز رهبر گروهی است که به کمک رادیوتلسکوپ آرسیبو در پورتوریکو رشته ای از 11 فوران تکرارشونده را از چشمه ای یکسان در فضا دریافت کردند. او می گوید:«آرسیبو قدرت بسیار بیشتری دارد که به ما کمک می کند تپ های بسیار ضعیف تر را نیز ببینیم، و بنابراین شانس آشکارسازی تکرارها نیز بیشتر می شود.»

یک آشکارسازی بی سابقه
برآورد می شود که هر روزه نزدیک به 10 هزار FRB در سرتاسر آسمان رخ می دهد. انرژی ای که این فوران ها در بازه زمانی بسیار کوتاه و میلی ثانیه ای خود آزاد می کنند هم ارز انرژی است که خورشید در 10 هزار سال تولید می کند. ولی بازه زمانی کوتاه آنها و پیش بینی ناپذیر بودنشان مشاهده آنها را دشوار و چالش برانگیز کرده است. همه FRBهایی که تاکنون دیده شده اند رویدادهایی تک-درخشی بودند؛ بر پایه بیانیه بنیاد اخترشناسی رادیویی هلند، این تنها رویداد چند-درخشی است که تاکنون دیده شده است.


موجودات فضایی

دریافت سیگنالهای رادیویی از موجودات فضایی

رادیو تلسکوپ 305 متری آرسیبو نخستین FRB های تکرار شوند را شناسایی کرده است

بیشتر FRBها توسط آرسیبو، بزرگ ترین و قدرتمندترین رادیوتلسکوپ فعلی روی زمین که حدود 15 برابر قدرتمندتر از تلسکوپ پارکس استرالیاست دریافت شده اند. این FRB که تازه کشف شده در اصل سال 2012 در یک برنامه پیمایش آسمان با آرسیبو دیده شده بود ولی در رصدهای بعدی با همین تلسکوپ، هیچ نشانه هایی از فعالیت دوباره آن دیده نشد. با این وجود دانشمندان در یک بازبینی از مشاهدات بایگانی شده این تلسکوپ، 10 فوران دیگر که با آن فوران نخست سازگاری داشت را آشکار کردند.

ولی به گفته هسلز، این فوران های زودگذر نظم ویژه ای ندارند. در یک مورد که وی آن را یک «آشکارسازی باورنکردنی» خواند، شش تپ درخشان در مدت بیش از 15 دقیقه رخ می دهد.

او می گوید:«ما همچنین رصدهای یک ساعته فراوانی نیز داشتیم که در آن ها هیچ چیز دیده نمی شد.»

سرچشمه FRBها هنوز پس از یک دهه که از یافته شدنشان می گذرد شناخته نشده است. یک چشمه احتمالی برای این فوران های هولناک می تواند برخورد فاجعه بار میان دو جرم نیرومند باشد که به نابودی هر دو انجامیده است. ولی سرشت تکرارشونده این یافته تازه نشان می دهد که حداقل برخی از آنها در پی رویدادهایی پدید می آیند که به نابودی سرچشمه منجر نشده و آن را برای فوران در روزی دیگر نگه می دارد.

پیام موجودات فضایی

پیام موجودات فضایی به زمین!


هسلز می گوید:« هیچ FRB به طور قطعی به عنوان یک رویداد نابودکننده شناسایی نشده است.» در پژوهشی که در نشریه نیچر منتشر شده آمده است که برای نخستین بار رد یک FRB را گرفته و به یک کهکشان که میزبان آن بوده رسیده اند، ولی سرچشمه دقیقش هنوز شناخته نشده است.
ولی هسلز با اشاره به پژوهش دیگری که در ماه دسامبر منتشر شده بود و در آن از یک FRB جدید گفته شده بود که می توانست از یک ستاره ی نوترونی پوشیده در غبار سرچشمه گرفته باشد عقیده دارد که آن یافته ها تکمیل کننده یافته گروه او هستند.
این گروه امیدوار است که در آینده کهکشانی را که میزبان احتمالی این FRBهای تکرارشونده است شناسایی کند. هدف گروه این است که با پیوند تلسکوپ نیرومند آرسیبو و تلسکوپ های دیگر در اروپا به دقت کافی برای شناسایی دقیق تر سرچشمه این فوران ها دست پیدا کنند و سپس از آن جا با کمک داده های بسیار پرجزییات نوری یا فروسرخ بتوانند کهکشان میزبان را نیز شناسایی کنند.

موجودات فضایی به زمین پیام فرستادند!

4.439
این مطلب مفید بود ؟345
برگرفته از خبرآنلاین /ن
نظرات
وبگردی