نمناک اخبارعلمی افتتاح جنجالی موزه مردگان برلین + تصاویر
موزه مردگان ، موزه برلین
به تازگی موزه مردگان با جنجال بسیار در برلین افتتاح شد که آثار کالبدشناس معروف آلمانی که از اجساد واقعی بدن انسان درست شده است.
تاریخ انتشار : 30 بهمن 1393

موزه مردگان که مدتها به عنوان موضوعی بحث بر انگیز بر سر زبان ها افتاده بود سرانجام پس از چند ماه کشمکش در برلین افتتاح شد در این موزۀ عجیب آثار کالبد شناس معروف آلمانی به نمایش گذاشته شده که این آثار اجساد و اندا م های واقعی بدن انسان هستند که با روش ویژه "پلاستینه کردن" از فساد محافظت شده اند.

همچنین در افتتاح این موزه اقدامات قانونی لازم توسط مسئولان منطقه مرکزی شهر برلین صورت گرفته است.
از این پس درست در زیر برج تلویزیونی مشهور شهر برلین، در فضایی به مساحت 1211 مترمربع موزه ای برپا خواهد بود که روزانه 21 عدد بدن کامل انسان در ژست های مختلف و 211 عدد از اندام های مختلف بدن نظیر استخوان ها و بافت ها را به نمایش می گذارد.

هر کدام از اجساد و اندام های به نمایش گذاشته شده با توضیحی علمی برای بازدیدکنندگان همراه است. این موزه نخستین نمایشگاه دائمی گونتر فن هاگنز دانشمند، کالبد شناس آلمانی و مبدع روش پلاستینه کردن است.

موزه مردگان

پلاستینه کردن در کالبدشناسی به روشی گفته می شود که با استفاده از آن می توان از قطعات بدن انسان حفاظت کرد. در این روش آب و چربی بافت های بدن انسان خارج شده و با نوعی از پلاستیک جایگزین می شود. به این ترتیب عضو پلاستینه شده که قابل لمس است، از فساد در امان می ماند.

خارج کردن آب و چربی بافت های بدن و جایگزینی آن با پلاستیک سال هاست که به عنوان روشی شناخته شده در علم بافت شناسی به شمار می رود اما در روشی که گونتر هاگنز به دنیا معرفی کرد، این امکان وجود دارد تا بافت ها و اندام های بزرگ بدن نیز حفاظت شده و فاسد نشوند. این دانشمند آلمانی با برپایی نمایشگاهی سیار در سراسر جهان به نام "دنیاهای تن" به شهرت رسید.
افتتاح موزه ای دائمی در برلین از اجساد پلاستینه شدن بدن انسان مدت ها به عنوان موضوعی بحث برانگیز و جنجالی مطرح بود. کلیسای پروتستان و رئیس انجمن آناتومی از مخالفان سرسخت این ایده به شمار می رفتند. برخی مخالفان گونتر هاگنز را متهم به تلاش برای جلب توجه کرده و به نمایش گذاشتن اجساد انسان ها را مخالف اصول اخلاقی، حرفه ای و آموزشی می دانند.

اجساد مردگان

آنجلینا ولی، همسر گونتر هاگنز و طراح این موزه، در پاسخ به این انتقادها هدف از این نمایشگاه را "وادار کردن انسان ها به تأمل و به نمایش گذاشتن ابعاد مختلف انسان بودن" خوانده و تأکید کرده است که به هیچ وجه قصد تحریک اجتماع در میان نبوده است. او برای نمونه عنوان کرده ، جسد یک زن و مرد در حال انجام رابطه جنسی که در نمایشگاه های پیشین در معرض تماشا بوده، در این موزه به نمایش گذاشته نخواهد شد. افتتاح این موزه در حالی صورت می گیرد که مسئولان منطقه مرکزی شهر برلین اقدامات قانونی را برای جلوگیری از برپایی آن آغاز کرده اند و قرار است دادگاه عالی در این باره تصمیم بگیرد.

افتتاح جنجالی موزه مردگان برلین + تصاویر

افتتاح جنجالی موزه مردگان برلین + تصاویر
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 20
برگرفته از بهارنیوز - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 15 5
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف