نمناک اخباراقتصاد موسسه مالی و اعتباری میزان رسما منحل شد + آگهی
موسسه مالی و اعتباری میزان ، موسسه میزان
موسسه مالی و اعتباری میزان پس از 15سال فعالیت به طور رسمی منحل شد، این موسسه از دی ماه گذشته با بحران مالی مواجه شد ه بود.
تاریخ انتشار : 16 خرداد 1394

موسسه مالی و اعتباری میزان با 15 سال فعالیت با موافقت رییس کل بانک مرکزی و استاندار خراسان رضوی رسما منحل شد. 

در آگهی انحلال این موسسه آمده است:مستند به بند یک نامه شماره 94/50859 م مورخ 94/2/31 رئیس کل بانک مرکزی موضوع مصوبه شماره 1/10712دو، مورخ 93/11/14 شورای عالی امنیت ملی کشور و با توجه به مصوبات جلسه مورخ 94/3/3 و با حضور استاندار خراسان رضوی، شرکت تعاونی اعتبار میزان به شماره ثبت 15711 و شناسه ملی 10380313319منحل شد.
 
شنیده ها حاکی است با تشکیل هیات تسویه برای موسسه میزان که خبر تشکیل آن را چندی پیش حجت الاسلام علی مظفری، رئیس کل دادگستری خراسان رضوی داده بود؛ قرار بر این است که اموال و دارایی های منقول و غیرمنقول و مطالبات محاسبه شده و توسط بانک صادرات پرداخت شود.
 
یک منبع آگاه در این رابطه گفت:تعداد زیادی از پرسنل این موسسه اخراج خواهند شد و پس از حسابرسی اموال، ممکن است کل مبلغ سپرده ها به سپرده گذاران پرداخت نشود و مقدار کمی از پول آن ها کسر شود.
 
گفتنی است، موسسه مالی و اعتباری میزان که حوزه فعالیتش با بیش از 80 شعبه عمدتا در استان های خراسان رضوی، جنوبی و شمالی متمرکز بود از دی ماه گذشته با بحران مالی مواجه شد تا حدی که بسیاری از سپرده گذاران تاکنون موفق به خارج کردن سرمایه شان از این موسسه نشده اند.
 
این در حالی است که موسی الرضا ثروتی، عضو کمیسیون برنامه ریزی و بودجه مجلس اندکی قبل از این اعلام کرد، موسسه میزان 750 میلیارد تومان از پدیده شاندیز طلب دارد. 
 
وی همچنین در سخنانش برطرف شدن مشکلات موسسه میزان را منوط به صدور اجازه دادستان برای فروش سهام پدیده شاندیز دانسته بود چراکه به اعتقاد وی مشکلات میزان ناشی از توقف خرید و فروش سهام پدیده شاندیز و تعطیلی این پروژه بود.
 
به گزارش اخبارپول، چندی قبل پس از وقوع چندین تجمع اعتراضی توسط سپرده گذاران، موسسه میزان که بنا به گفته حمید تهرانفر، معاون نظارتی بانک مرکزی، از بدو تاسیس مجوزهای بانک مرکزی را کسب نکرده بود، ادعا کرد پلاکارد ممنوعیت تجمع و پیگرد قانونی هرنوع تجمعی در اطراف این موسسه در شعبه مرکزی موسسه میزان توسط دادستان جهت جلوگیری از ازدحام سپرده گذاران، نصب شده و کلیه امور موسسه بعد از رسیدگی به پرونده به سمع سپرده گذاران خواهد رسید. همچنین در مقابل این موسسه اشخاصی با کم کردن بین 10تا20 درصد سپرده مردم را باز خرید می کنند و یا افرادی که از موسسه وام گرفته اند با کسر 10 درصد با بعضی از سپرده گذاران به توافق می رسند.
 انحلال موسسه مالی میزان
بهمن ماه سال گذشته بود که موسسه میزان با هجوم سپرده گذاران پشیمان برای بازپس گیری سپرده ها روبه رو شد و در آن مقطع حتی رییس هیات مدیره این موسسه خبر از پذیره نویسی قریب الوقوع برای این موسسه غیرمجاز داده بود.
 
بر اساس این گزارش مدیران موسسه میزان هم اکنون بازداشت هستند و پرونده آن ها در حال رسیدگی است. 
 
اکبر کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی در این باره می گوید که هیچ مسئولیتی نداریم و خود این موسسه باید تکلیف خود را با سپرده گذاران مشخص کند.
 
او می افزاید:از طریق نقدینگی و بازگشت اقساط، مطالبات سپرده گذاران خرد این موسسه پرداخت خواهد شد و مابقی سپرده گذاران از طریق قانونی باید به دنبال حق و حقوق خود باشند.
 
وی ادامه داد:تا زمانی که نقدینگی و بازگشت اقساط این موسسه کفاف مطالبات سپرده گذاران را داشته باشد می توان اصل سپرده مردم رابه آن ها پرداخت کرد، که این روش تنها برای سپرده گذاران کوچک در نظر گرفته شده است.
 
کمیجانی در رابطه با سپرده گذاران بزرگ و متوسط خاطرنشان کرد:مابقی سپرده گذاران که در زمره سپرده گذاران کوچک قرار نمی گیرند باید از طریق قانونی به دنبال حق و حقوق خود باشند.بطور کلی بانک مرکزی و دولت هیچ تعهدی نسبت به فعالیت این موسسه ندارد.
 
قائم مقام بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که در این میان نقش بانک صادرات چگونه تعریف شده است، خاطرنشان کرد:بانک صادرات تنها نقش عاملیت را بر عهده دارد و از منابع خود هیچ هزینه ای را صرف نخواهد کرد.

موسسه مالی و اعتباری میزان رسما منحل شد + آگهی

موسسه مالی و اعتباری میزان رسما منحل شد + آگهی
: امتیاز : 4.3 تعداد رای : 22
برگرفته از اخبار بانک - / ک
این مطلب مفید بود ؟
19 3
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف