نمناک بهداشت و سلامتسلامت روان موسیقی بر بازگشت افراد در کما تاثیر دارد؟
موسیقی ، کما
تجربه ثابت کرد که موسیقی با قدرت نفوذی که در احساسات آدمی دارد می تواند تاثیرات عمیقی در رفع استرس، اضطراب و سرحال آوردن بدن و تقویت حافظه ایجاد کند.

آیا موسیقی واقعا می تواند به بازگشت فرد از کما کمک کند

ارسطو موسیقی را یکی از شاخه های ریاضی می دانسته و فیلسوفان اسلامی نیز این نظر را پذیرفته اند، همانند ابن سینا که در بخش ریاضی کتاب شفا از موسیقی نام برده است. ولی از آنجا که همه ویژگی های موسیقی مانند ریاضی مسلم و غیرقابل تغییر نیست، بلکه ذوق و قریحهٔ سازنده و نوازنده هم در آن دخالت تام دارد، آن را هنر نیز می دانند. در هر صورت موسیقی امروز دانش و هنری گسترده ای است که دارای بخش های گوناگون و تخصصی می باشد.اما این علم، هنر و یا پدیده ی فوق العاده چه تاثیری بر انسان و روحیاتش دارد؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده که چطور فردی که در کما است، وقتی صدای فرد مورد علاقه اش را می شنود که برایش موسیقی می گذارد یا آوازهای مورد علاقه اش را برایش می خواند، از آن آگاه می شود و این به بیرون آمدن او از آن وضعیت کمک می کند. شاید نوعی اغراق عاطفی و احساسی باشد اما تحقیقات نشان می دهد که موسیقی واقعا در این زمینه اثربخش است.

موسیقی

تاثیرات موسیقی

موزیسینی به نام رابین گیب از گروه Bee Gees کسی بود که مدتی به کما رفت و در آن شرایط خانواده ی او برایش آهنگ های مورد علاقه اش را گذاشتند و یا خواندند و این باعث شد که او بتواند از این وضعیت بیرون آمده و بهبود پیدا کند. آیا فکر می کنید موسیقی همیشه باعث این بهبودی می شود؟
تحقیقات انجام شده در سال های اخیر نشان می دهد که موسیقی تأثیر زیادی بر روی این دست از افراد دارد، حتی زمانی که به نظر می رسد فردی که در کماست آن را نمی شنود. محققان دریافته اند افرادی که در وضعیت آگاهی بسیار جزئی هستند به لحاظ روانی نسبت به شنیدن اسم خودشان واکنش نشان می دهند. در سال 2012 ، با استفاده از پرتونگاری مغزی بر روی بیمارانی که در اغما بودند و نیز بیماران سالم، محققی توانست ثابت کند که شنیدن موسیقی آشنا پیش از شنیدن نام خود فرد، باعث افزایش و تقویت واکنش بیماران نسبت به نامشان شد. در سال 2014 ، محققان اعلام کردند که اجرای موسیقی آشنا برای افرادی که در وضعیت آگاهی جزئی هستند در مقابل پخش صدای مداوم برای افرادی که در همان وضعیتند، باعث افزایش بهبودی بیمار می شود. آنها معتقدند که نه تنها موسیقی، بلکه بسیاری از نشانه های شنیداری آشنای دیگر می تواند انعطاف پذیری مغز فردی را که مغزش آسیب دیده افزایش داده و به بهبودی او کمک کند.

موسیقی بر بازگشت افراد در کما تاثیر دارد؟

موسیقی بر بازگشت افراد در کما تاثیر دارد؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از الو دکتر -/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف