نمناک اخبارسیاست موشک های ناشناخته ایران + تصاویر
موشک های ایران ، موشک
در این گزارش به تصاویری از “موشک های ایران” از موشک قیام، موشک فاتح 110، موشک کروز، موشک سجیل، خانواده موشک های شهاب تا موشک جدید و ناشناخته را به همراه توضیحاتی اشاره خواهیم داشت.
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1394
بازدید : 16,968 نفر

آشنایی با موشک های قدرتمند و ناشناخته ایران

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در تاریخ 31 مردادماه 1368 با ادغام وزارت خانه های «دفاع» و «سپاه» متولد شد تا عهده دار پشتیبانی و رفع نیازهای نیروهای مسلح در حوزه های تسلیحاتی باشد.

در همین راستا باتدبیر و تصویب فرماندهی معظم کل قوا در سال 1389، روز 31 مردادماه به عنوان «روز صنعت دفاعی» کشور تعیین شد، تا در این روز بتوان از گوشه ای از تلاش ها و مجاهدت های متخصصین دفاعی کشور تقدیر کرد.

در این گزارش، به بررسی برخی دستاوردهای این حوزه به صورت اجمالی می پردازیم.

شلیک موشک های قیام، فاتح، سفیر فجر، مرصاد، نصر، شهاب و نیز موشک جدید زیرآبی سپاه ازجمله تصاویر موجود در این کلیپ است که با تصویربرداری زیبا، برخی از آنها برای اولین بار به نمایش گذاشته می شوند.


موشک قیام

موشک قیام

موشک میانبرد «قیام» با توانایی حمل انواع سر جنگی های بلاست و بارانی توانایی انهدام طیف متنوعی از اهداف راداراست و پرتاب از لانچرهای متحرک و سیلوها در مواضع مختلف و عبور از سپر دفاع موشکی با داشتن قابلیت رادار گریزی، از مزایای این موشک محسوب می شود.


موشک فاتح

موشک فاتح

موشک های بسیار دقیق و نقطه زن زمین به زمین فاتح 110 در دسته نسل چهارمموشک های بالستیک فوق مدرن با سوخت قرار دارد و از معدود موشک هایی هستند که تا لحظه برخورد به هدف قادرند اهداف را رهگیری کرده و اصابت دقیق و مؤثری داشته باشند.

 


موشک سجیل

موشک سجیل

موشک «سجیل» (با برد حدود 2 هزار کیلومتر) در نیمه دوم دهه 80 شمسی معرفی شد که برخی آن را برترین موشک بالستیک ایرانی می دانند.

سجیل با خروج از جو و طی مسیر در چنین ارتفاعی به داخل جو بازگشته و با سرعت حدود 13ماخ (حدود 4300 متر بر ثانیه) به سوی هدف سرازیر می شود که انهدام آن را برای تمام سامانه های دفاع هوایی موجود «ناممکن» کرده است.


موشک شهاب

موشک شهاب

خانواده «شهاب» را باید نامدارترین نسل موشک های ایرانی بنامیم که در 3 رنج شهاب 1، 2 و 3 تولید شدند. موشک شهاب 3 در ابتدا بُردی در حدود 1150 کیلومتر داشت که برای اصابت به سرزمین های اشغالی می بایست از مرزهای غربی کشور شلیک می شد.

پس ازآن نمونه های مختلفی از شهاب 3 تولید و به خدمت نیروهای مسلح کشور درآمد که ازنظر بُرد و زیرسامانه ها ارتقاءیافته اند اما همگی یک مرحله ای سوخت مایع بوده و از سامانه هدایت اینرسیایی برخوردارند.


موشک پدافندی مرصاد

موشک مرصاد

سامانه موشکی زمین به هوای مرصاد ازنظر حجم کوچک، متحرک و قابل جابجایی سریع و قابلیت اتصال به حلقه پدافندی کشور، ردگیری و انهدام انواع پرنده های دشمن از قبیل هواپیماهای جنگنده با سرعت بالا، بالگرد، موشک های کروز، هواپیمای بدون سرنشین دربرد متوسط و به صورت غیرفعال را دارد.


ماهواره بر سفیر فجر

ماهواره بر سفیر فجر

ماهواره بر بومی سفیر فجر که بهمن ماه سال گذشته پرتاب شد، 21 متر طول و 26 تن وزن داشت و با سوخت ترکیبی مایع به فضا پرتاب شد.

سرعت 8000 متر بر ثانیه از دیگر ویژگی های این ماهواره بر بود که بهدست متخصصان توانمند کشورمان طراحی و تولیدشده است.

ماهواره بر سفیر فجر در هشت دقیقه ماهواره ملی فجر را در مدار زمین مستقر کرد.


موشک کروز نصر

موشک کروز نصر

موشک «نصر 1» که قادر است شناورهای 3هزار تُنی را منهدم کند، در کلاس موشک های کوتاه بُرد باقابلیت شلیک از ساحل و انواع شناورها و بالگردها محسوب می شود.

موشک هوشمند و کروز نصر با قرار گرفتن در لایه های دفاع ساحلی مکمل خوبی برای پدافند ساحلی در کنار سامانه های توپخانه ای است که قابلیت انهدام شناورهای نفوذکننده به آب های ساحلی جمهوری اسلامی را دارد.


موشک ناشناخته دریایی

این موشک برای اولین بار در پایان سال گذشته و در جریان برگزاری رزمایش بزرگ دریایی پیامبر اعظم (ص) سپاه بود که در رسانه ها اعلام شد.

فرماندهان سپاه در خصوص ویژگی ها و جزئیات این موشک اظهارنظرینکرده اند.

موشک های ایران ، موشک های ناشناخته ایران

موشک های ناشناخته ایران + تصاویر
:
امتیاز : 4.9 تعداد رای : 204
برگرفته از فارس - /م
این مطلب مفید بود ؟ 201 3
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف