نمناک سبک زندگیکودک زمان عنوان کردن موضوع فرزندخواندگی به کودک
فرزندخواندگی ، مراکز بهزیستی
مدیرکل کودک و نوجوان سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه بهترین زمان اعلام فرزندخواندگی به کودک، 8 سالگی است، گفت: در غیر این صورت کودک دچار ناسازگاری و فرار می شود.

بهترین زمان اعلام فرزندخواندگی به کودک

فرزندخواندگی یا تبنّی نهادی قانونی است که به موجب آن رابطه خاصی بین فرزندخوانده و پدرخوانده و مادرخوانده به وجود می آید. این امر در طول تاریخ حقوق به عنوان یکی از روش های حمایت از کودکان بی سرپرست وجود داشته است.

خانواده های فاقد فرزند تحت ضوابط و شرایطی می توانند کودکان بی سرپرست را سرپرستی نمایند.

بنابر تاکیدات مدیرکل دفتر کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور والدین دارای فرزندخوانده حتما باید در سنین کودکی واقعیت زندگی گذشته کودکشان را برای آنها بازگو کنند.

در گفت وگو با مدیرکل دفتر کودکان و نوجوانان بهزیستی کشور اعلام شد:بهتر است در سن 8 یا 9 سال به بالا به کودکان گفته شود که در بهزیستی زندگی می کرده اند و خانواده ای وی را به عنوان فرزندخوانده پذیرفته است. این موضوع باید به صورت قصه و بازی به کودکان گفته شود زیرا در غیر این صورت اگر بزرگتر شوند و به یک باره از راه های گوناگون این موضوع به گوششان برسد دچار ناسازگاری، فراز از منزل و یا آسیب های مختلفی می شوند و به همین دلیل باید این موضوع به فرزندان گفته شود.

 
وی در ادامه تاکید کرد:عنوان کردن موضوع فرزندخواندگی باعث نمی شود که میان فرزند و والدین فاصله بیفتد و عوارض آن بسیار کمتر از عنوان ناگهانی این موضوع است.
 
مدیرکل دفتر کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی هم چنین با بیان آنکه زمان طلایی فرزند خواندگی 3 سال اول زندگی است و معمولا در این 3 سال دغدغه چندانی برای اخذ شناسنامه برای این دسته از کودکان نداریم، تصریح کرد:پس از این 3 سال چنانچه کودکی وارد مرحله فرزندخواندگی نشود یا به دلایل مختلف قابل واگذاری نباشد؛ در صورتی که در مراکز بهزیستی بماند و فاقد شناسنامه باشد از طریق قوه قضائیه و ثبت احوال برای آنها شناسنامه گرفته می شود، این در حالیست که اگر خانواده آن ها شناسایی نشده یا والدینشان مجهول باشند؛ با اسامی فرضی شناسنامه اشان اخذ خواهد شد.
 
وی همچنین در خصوص اقدامات سازمان بهزیستی در خصوص کودکان فاقد شناسنامه به طرح موضوع کودکان دارای مادر ایرانی و پدرتبعه بیگانه در جلسات کمیسیون های دولت اشاره کرد و گفت:در این جلسات درصدد هستیم تا بتوانیم بحث صدور شناسنامه و اعطای تابعیت ایرانی به این کودکان را پیگیری کنیم.
 
فرزند خواندگی

 سن اعلام فرزند خواندگی به کودک

 مدیرکل دفتر کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی همچنین به کودکان تحت سرپرستی سازمان بهزیستی اشاره کرد و افزود:زمانی که کودکی را تحت سرپرستی قرار می دهیم؛ به اینکه وی شناسنامه دارد یا نه کاری نداریم و کودکانی را که در شرایط خطر آفرین همچون کودک آزاری زندگی می کنند بنا بر دستور قاضی تحت سرپرستی قرار می دهیم.
 
ایشان همچنان افزودند:یکی از کارهای مستمر همکاران ما در سازمان بهزیستی آنست که برای کودکان فاقد شناسنامه تحت پوشش بهزیستی با همکاری قوه قضائیه و سازمان ثبت احوال شناسنامه بگیریم؛به طوریکه برای تمام کودکانی که تحت سرپرستی سازمان بهزیستی درآمده و از سن فرزند خواندگی آنان می گذرد یا اینکه می خواهند وارد مدرسه شوند حتما شناسنامه تهیه می شود و خوشبختانه به تازگی با ثبت احوال و قوه قضائیه همکاری خوبی آغاز شده و موفق شدیم با اخذ به موقع شناسنامه مشکلات موجود را حل و فصل کنیم.
 
وی در ادامه ضمن بیان آنکه در حال حاضر تعداد کودکان فاقد شناسنامه کاهش یافته است، اظهار کرد:معمولا والدین یا یکی از والدین این کودکان مشخص هستند و در سال شاید تنها 10 درصد از کودکان تحت سرپرستی سازمان فاقد سرپرست مشخص و فاقد شناسنامه باشند.
 
مدیرکل دفتر کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی در پایان با اشاره به اینکه در حال حاضر 600 مرکز شبانه روزی برای نگهداری کودکان در کشور وجود دارد، گفت:از این تعداد 34 شیرخوارگاه و مابقی برای کودکان 3 تا 6 سال، 6 تا 12 سال و 12 تا 18 سال فعال است؛ این درحالیست که تعداد فرزندخواندگی نسبت به سال های گذشته رو به افزایش است و در ازای هر کودک، 7.5 خانواده متقاضی برای فرزندخواندگی وجود دارد.

زمان عنوان کردن موضوع فرزندخواندگی به کودک

برگرفته از ایسنا-/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف